ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

W gruncie siana mi urosła była to również Ailsa Craig, urodziły się piękne cebulki, chociaż małe zbierałam bo chyba za późno były za to pyszne grillowane ;:oj Żałuję że nie urosła mi do max wymiarów.
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

msk83, a nie pamiętasz kiedy siałaś?. Też mam ją w planach. Na opakowaniu jest napisane, żeby siać w kwietniu. Zdąży urosnąć większa?
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

glohal, siałam 24 kwietnia. Może to za późno? tylko pamiętam, że pogoda była wcześniej marna, chłodno było i tak czekałam. Możliwe, że powinnam zacząć na początku kwietnia? Tylko czy te dwadzieścia parę dni ma aż tak wielki wpływ na wzrost? Może niech wypowiedzą się Ci, którym udało się posiać i wyhodować cebulę, np Ailsa Craig do docelowych rozmiarów w gruncie.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Dziś do ziemi poszły nasionka 4 odmian: Exhibition, Wenta, Jałtańska i Tosca. Wcześniej moczyły się dobę na wacikach z dodatkiem wody utlenionej. Jestem pełna optymizmu i liczę na piękne wschody :tan
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
msk83
500p
500p
Posty: 760
Od: 20 paź 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Moja Ailsa Craig nie wyszła. Żadne z nasion. Może coś nie tak robię dziwne że w gruncie w zeszłym roku wyrosły a w domu nie chcą. Za mokro miały ? Hmm
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2300
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Poddaje się , nie mam takich warunków temperaturowych :oops:
Moje wątki
Festina Lente
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Z cebulą z rozsady zawsze jest troszeczkę emocji. Wiadomo-nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania, starsze nasiona kiełkują znacznie dłużej niż świeże. Sianie po jednym nasionku do minidoniczki powoduje, że w palecie pozostają wolne miejsca. W takim przypadku warto mieć trochę podkiełkowanych nasion by móc uzupełnić wypady. Przetestowałem w tym roku, że w przypadku nasion cebuli podkiełkowywanie na wacikach kosmetycznych mija się z celem. Wcześniej wykiełkowały nasionka w ziemi niż te na kiełkowniku. W przypadku kiedy jesteśmy pewni, że nasionka są świeże sianie po 2 nasionka/minidoniczka jest optymalne. Jeżeli mamy nasiona z poprzedniego sezonu bezpieczniej będzie wysiać po 3 nasionka.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ja jakoś nie mam możliwości siania cebuli pojedyńczo. Zawsze mi się coś źle ułoży i zostają przesuszane. Nawet przyniosłem wielodoniczke ale nic w nią jeszcze nie wysiałem. :)

Natomiast ta siana grupowo ma się dobrze. :)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Najczęstszym błędem jest złe nawilżenie podłoża przed wysiewem. Później nie ma już szans na jego dobre nawilżenie przez podlewanie. Utrzymanie optymalnego nawilżenia podłoża w skrzynce czy w doniczce jest łatwiejsze ale za to jest gorzej przy sadzeniu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Ziemia jest ok, bo mam w wiaderku i ją trzymam w odpowiedniej wilgotności. Jednak jak mnie nie ma to w domu często zapominają podlać, a takie sadzonki w wielodoniczkach szybciej się przesuszają niż w większych pudełkach. Wiadomo, że gorzej z wysadzeniem później ich do gruntu. Może wieczorem wysieje te wielodoniczke. :wink:
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

:wit

U mnie powoli robi się zielono

Obrazek

Wysianą mam: Wenta, Jałtańska, Exhibition i Tosca. Wenta na razie milczy a reszta powoli wychodzi z ziemi.
W zeszłym roku siałam do wspólnego pojemnika i byłam zadowolona do momentu wysadzania. To był koszmar. Takie maleństwa w gliniasą, bardzo mokrą ziemię ciężko było powkładać, w pudełku rozsada plątała się.
W tym sezonie mam wysiane po 3 nasionka w jedno "oczko" i mam nadzieję, że w całości te pakiety przełożę na grządki. Jak będzie to wychodziło, to się okaże.
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Obrazek

Obrazek

Podkiełkowywanie na wacikach w przypadku cebuli w moich warunkach nie sprawdza się. Natomiast Exhibition i Ailsa Craig w multiplatach wykiełkowały bardzo przyzwoicie. Jak na razie rosną prosto i nie pokładają się.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”