ABC- cebula z nasion, rozsada Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Ja też wole cebulke z nasonek. Jes delikatna krucha i nie taka mocna.
W zasadzie cebule którą posieje zjadamy na bieżąco.
Oczywiscie zostaje troche cebuli do września i nigdy taka duża mi nie urosla nawet jeżeli chodziło o bwód :)
Na zime zjadamy juz cebule sadzona z dymki.
Ale w tym roku nie udala mi sie cebula. Było chyba z sucho... :roll:
albo za płytko ja posadziłam bo wyglądała tak jak by stała sobie na glebie,praktycznie cala byla widoczna.
W rezultacie zjadamy juz ostatnią ,za tydzien będe musiała kupić ja w warzywniaku :(

W przyszly roku postram sie bardziej ,skorzystam z rad Ziunia....zobaczymy
Aby do wiosny
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Siew cebuli pod koniec maja.

Post »

Mhm... pociekła mi ślinka jak poczytałam o tej cebulce... :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

przemek1136 pisze:Aniołki sympatyczne! Z siedmiolatką jest podobnie jak z cebulą czyli, że można uprawiać zarówno z siewu bezpośredniego jak i z rozsady. Co do kartkówki to za bardzo na nią nie liczcie. Nie mam czasu na układanie pytań.

Lekcja 3-produkcja rozsady.

Po wschodach nasion temperaturę warto nieco obniżyć. Czytaj "przykręć kaloryfery"! Optymalna temp. w dzień 15-18 stopni C a w nocy 10-12. Ponieważ trudno nam będzie utrzymać tak niskie temperatury w warunkach domowych (chyba, że mamy wolny pokój w którym nikt nie sypia) należy się liczyć z tym, że rozsada może wybiegać. Co możemy zrobić? Otóż należy, tu zdania są podzielone jeśli chodzi jak często to robić (może ktoś mądrzejszy wypowie się w tej kwestii) przyciąć czubki roślin na wysokość 7,5-10cm. Według niektórych robimy to raz w tygodniu, inne źródła podają, że 3 razy (w całym cyklu produkcyjnym). Ja do tej pory nie przycinałem rozsady ale w tym roku już jedno cięcie przeprowadziłem i cebula wygląda lepiej niż ta nie cięta. c.d.n.
A gdyby tak siewki wynieść z mieszkania np.do altanki?Oczywiście ,jak będą warunki pogodowe sprzyjać?
Jeszcze jedno pytanie,..na jaką głębokość pikować siewki do gruntu... w odstępach chyba wyczytałam, ze 25cm? :wink:
A tak poza tym dużo sie dowiedziałam
Pozdrawaim
Joanna
Materka
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 sty 2011, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. podkarpackie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Przemku :wit po przeczytaniu całego wątku i ja w tym roku cebulę Exhibition wysieję na palecie, tak w ramach doświadczenia i porównania jak umie będzie rosła. W ubiegłym roku w połowie czerwca wyrywałam już ją do surówek, ale cebulki miałam dużo mniejsze. Porównując moją wysianą wprost do gruntu, a Twoją z rozsady to opóżnienie jest wg mnie przeszło miesiąc oczywiście na korzyść rozsady. Umie nigdy nie urosła do 1 kg. Największa może miała do 40 dkg (nie ważyłam). Może dlatego, że traktują ją jako cebulę sałatkową i wyrywam na bieżąco co większą cebulę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Pelasia pisze: A gdyby tak siewki wynieść z mieszkania np.do altanki?Oczywiście ,jak będą warunki pogodowe sprzyjać?
Jeszcze jedno pytanie,..na jaką głębokość pikować siewki do gruntu... w odstępach chyba wyczytałam, ze 25cm? :wink:
A tak poza tym dużo sie dowiedziałam
Pozdrawaim
Joanna
Ja w ubiegłym roku cebulkę "zadołowałam" w tunelu tak, jak pisała wyżej Ida. Na początku przykryłam ją folią bąbelkową a potem to już niczym. To nie było zaraz po wschodach, ale gdzieś pod koniec marca.
A gdzieś czytałam (nie wiem już czy na tym forum, czy w jakieś książce) że siewki cebulki sadzi się na taką głębokość na jakiej rosła jako rozsada, czyli na chłopski rozum nie za głęboko :D
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Z ubiegłorocznego doświadczenia z cebulą z rozsady po raz pierwszy, polecam przestudiować lekcje Przemka.
Ja zrobiłam tak jak radził, tylko po wschodach zadołowałam wszystko w tunelu. Cebulki sadziłam jak miały ok. 5-6 mm średnicy. Były dużo szybciej niż siane do gruntu, urosły średniej i dużej wielkości. Miałam odmiany Bila -biała i Wenta-czerwona :wink:
W tym roku na pewno powtórka.
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Czyli, że jak wzeszły, drastycznie obniżyłaś temperaturę? Wkopałaś doniczkę?
A jak się nie ma tunelu, może być inspekt, albo jakieś chłodne miejsce?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Nie zaraz jak wzeszły. Miały ok. 10 cm i ponad 2 tygodnie były w domu i wyglądały tak jak na zdjęciu ze str3 w tym wątku.
Wyjęłam z pojemnika i takimi "kępkami" powsadzałam w tunelu.
Pozdrawiam, Monika
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Powiedzcie mi, a jak się wysadza te cebulę z siewu, to trzeba przyciąć jej liście i korzenie? Chodzi mi o to, że jeśli rosła gęsto a nie w wielodoniczkach, to trzeba ją wydłubać z ziemii, i co dalej.. Jeśli przyciąć to na jaką długość, na te 7-10cm? Czy ciąć korzonki? [porom się tnie..] W zeszłym roku wysadzałam, ale nic nie cięłam, korzonki takie długie cienkie wsadziłam, i to chyba było źle, bo padła:/ Jaką grubość powinien mieć szczypior - chodzi mi o to po czym poznać kiedy już się nadaje do wysadzania.. Jak pół ołówka? Bo zdjęcia tu w wątku są różne.. I w końcu nie wiem, czy patrzyć jaką ma grubość, czy liczyć tygodnie od wysiania.. [jak z Waszych doświadczeń to wygląda optymalnie?] Dużo pytań, ale te kwestie dalej są dla nie nie jasne, a chciałabym się w końcu jakiejś ładnej dochować, a nie tylko samych ogryzków;)
Awatar użytkownika
anutka_k
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 maja 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubuskie/Świebodzin
Kontakt:

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

ida74 pisze:...to i ja coś wtrącę ...
Ja wysiewam nasiona cebulki do kuwet z ziemią wymieszaną z piaskiem .Jak siewki podrosną ,robię mały dołek w ziemi w foliaku i wszystko dołuję .
Jak pogoda pozwoli i oczywiście ziemia trochę przyschnie (kląc jak szewc,bo dużo tego pikowania )po jednej sadzące w odległości około 25cm wsadzam do ziemi ,podlewam i rośnie .
Próbowałam ,tak z lenistwa wysiewać bezpośrednio do ziemi ,ale cebulki były małe .
...to tak łopatologicznie ... :wink:

I jakiej wielkości są te cebulki ? W tym roku też tak wysiałam i ładnie mi rośnie tylko zastanawiam się czy z tego będzie tylko szczypior czy cebulka żeby w przyszłym roku wysadzić .
Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Awatar użytkownika
justyna_gl
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3385
Od: 10 lut 2011, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

Tak ładnie opisujecie jak uzyskać piękną cebulę, że i ja w tym roku spróbuję. Tak więc dzisiaj została zasiana cebula zwykła i czerwona. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Jak nie cebula to przynajmniej szczypior będzie do twarożku :wink:
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: ABC- cebula z rozsady

Post »

forumowicz
świetnie piszą na tej stronie na temat cebuli
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”