Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ja sadzę wszystko - faktycznie z większych ząbków w zeszłym roku były większe główki, ale bardziej zależy mi na sąsiedztwie roślin, a czosnek to dobry sąsiad dla kilku warzyw, dlatego każdy ząbek wylądował na grządkach :D
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

suzana pisze:Ja zawsze obrywam te ząbki zewnętrzne w wiosennym czosnku,one są większe i wydaje mi się że dają większe główki, te najmniejsze ząbki idą na spożycie.
A ja posadziłam najpierw najwieksze, później mniejsze i teraz będę miała porównanie bo wiem gdzie jakie sadziłam a ziemia taka sama :idea:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

suzana pisze:
Zbyszek444 pisze:
suzana pisze:Tak, to jest tamten z ubiegłego roku.Musiał się zawieruszyć przy spulchnianiu gleby i rósł częściowo pod ziemia,dojrzał,przetrzymał zimę i teraz daje znaki o sobie ;:108 :D
No,no,no. Ciekawa teoria, ale niech ci tam. ;:14
A dlaczego? U mnie tak się działo z zapomnianymi główkami czosnku.Na wiosnę następnego roku rosła cała gromada z 1 główki.Nie pisałabym gdybym tego nie widziała.

Każdy wierzy w co chce i różne sytuacje można rozpatrywać teoretycznie, ale całe lato nie kiełkuje, leży w ziemi całą zimę i dopiero teraz kiełkuje: Mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ja w książce "Piękny ogród 3. Warzywa, owoce i zioła z własnego ogrodu" wypatrzyłam tabele wzajemnego oddziaływania warzyw a także ziół na siebie. Według tego czosnek to dobre towarzystwo ziemniaka, ogórka, sałaty, marchwi, buraka ćwikłowego, szpinaku i pomidorów.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Posadziłam jary czosnek wczoraj. Z powodu braku miejsca pozostaje mu życie w symbiozie z truskawkami i różami. W poprzednich latach czosnek w takim sąsiedztwie nie narzekał, więc i ja byłam zadowolona ;:137
Pozdrawiam, Monika
Awatar użytkownika
marzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3910
Od: 21 lut 2010, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

A aaaa mój czosnek sadzony w rozpędzie w ub sezonie jest taki jak Adriana ;:138
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

ostatnia szansa pisze: A ja posadziłam najpierw najwieksze, później mniejsze i teraz będę miała porównanie bo wiem gdzie jakie sadziłam a ziemia taka sama :idea:
A napiszesz potem o swoich spostrzeżeniach? czy była różnica? bo ja sadziłam wszystko, co było w główce, i większe i średnie.
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Po nieudanej próbie sadzenia czosnku jesienią, za radą Suzany zwracałam uwagę na to, aby czosnek miał korzonki. Kupiłam z korzonkami, niestety pani w sklepie nie wiedziała czy jest to czosnek polski. Spróbuję wkleić fotkę. Mogę teraz ząbki włożyć do ziemii na 3-5 cm czy powinnam coś jeszcze z nim zrobić?
Obrazek
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Jedną z podstawowych zasad w uprawie warzyw jest to aby siać- sadzić nasiona zdrowe, dorodne, nieuszkodzone.
Jeżeli chodzi o obornik to sadzi się czosnek po oborniku, a pierwsze słyszę aby przykrywać posadzony czosnek obornikiem???
wiliam
50p
50p
Posty: 73
Od: 2 lut 2010, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Zbyszku444 ja miałem w tym roku podobną sytuację, widcznie w zeszłym roku przegapiłem czosnek w trzech miejscach i teraz wyrósł mi po 5-6 w jednym miejscu - z każdego ząbka jeden.
Tydzień temu je wykopałem i podzieliłem na kilkanaście miejsc. Czy to przeżyje nie wiem ale tak zrobiłem i to na pewno był czosnek sadzony jesienią 2008.
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

wiliam pisze:Zbyszku444 ja miałem w tym roku podobną sytuację, widcznie w zeszłym roku przegapiłem czosnek w trzech miejscach i teraz wyrósł mi po 5-6 w jednym miejscu - z każdego ząbka jeden.
Tydzień temu je wykopałem i podzieliłem na kilkanaście miejsc. Czy to przeżyje nie wiem ale tak zrobiłem i to na pewno był czosnek sadzony jesienią 2008.
Aaaaa. To zupełnie inna sprawa. Co innego czosnek posadzony na wiosnę, który nie skiełkuje, leży całe ubiegłe lato w glebie, leży całą zimę w glebie i teraz podobno kiełkuje??? Uważam, że jeżeli przeleżał cały ubiegły rok w glebie i nie skiełkował, to pewniejsze jest to że zgnił w tej glebie niż to, że teraz skiełkował. Co innego czosnek, który nam pozostał, którego z jakiegoś powodu przeoczyliśmy i nie wybraliśmy na jesieni w ubiegłym roku. Taki czosnek zdarza się, że skiełkuje, ale zbiór będzie mniejszy z takiego czosnku niż z posadzonego późną jesienią z dorodnych ząbków.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

aciek pisze:Po nieudanej próbie sadzenia czosnku jesienią, za radą Suzany zwracałam uwagę na to, aby czosnek miał korzonki. Kupiłam z korzonkami, niestety pani w sklepie nie wiedziała czy jest to czosnek polski. Spróbuję wkleić fotkę. Mogę teraz ząbki włożyć do ziemii na 3-5 cm czy powinnam coś jeszcze z nim zrobić?
Obrazek
Te główki nie mają wykrojonej piętki tak jak się to nieraz zdarza.Będą dobre.
Wygląda na czosnek wiosenny.Ja głębiej nie sadzę jak na 3 cm całość.Jak ziemia sprawiona to nic więcej nie trzeba robić.
Póżniej- latem, jak już są główki to delikatnie odgarnuję ziemię z główek tak aby 1/3 ich była na powietrzu,robią się pełniejsze.Napiszę kiedyś jak to będę robić bo teraz trudno mi uchwycić termin.
Zbyszek444
100p
100p
Posty: 163
Od: 30 sty 2009, o 19:41

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Jak już pisałem. Każdy postępuje jak uważa. Ja nie odgarniam ziemi z główek, nie zastanawiam się czy odmiana jest wiosenna czy zimowa.
Sadzę zawsze jesienią taki, jaki mam pod ręką. Zbiory mam takie jak na fotce - średnio główki mają po 7-8cm średnicy:

Obrazek

Oczywiście są odmiany wiosenne i zimowe, ale ja nigdy się nad tym nie zastanawiam i postępuję jak opisałem wyżej. ;:3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”