Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Poczytałam sobie co piszecie o czosnku i mam dylemat. Możliwe, że macie racje odnośnie odmian wiosennej i zimowej, ale ja sadzę czosnek od kilkudziesięciu lat i nigdy- powtarzam nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Sadziłam i sadzę jaki mam po ręką. Jedyna różnica to różnica w sadzeniu. Na zimę to wysadzam głębiej tak naokoło 5-7cm i wysadzam tuż przed przymrozkami, tak aby się zdążył ukorzenić, ale nie wystrzelił z gleby i to wszystko. :lol:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Zoja , tak też można. Różnica między czosnkiem sadzonym na zimę (zbiór- w lipcu) a tym sadzonym wiosną (zbiór w sierpniu), to to, że zimowy źle się przechowuje i nie przetrzyma zimy w spiżarni a wiosenny tak.
Poza tym, np u mnie zimowy ma zdecydowanie większe główki od wiosennego.
Daaawniej, w moim rodzinnym domu, sadziło się czosnek i na zimę (niewiele- ze 3 główki ząbków) i na wiosnę ( o wiele więcej) .
Jeżeli np kupujesz czosnek w zimie w sklepie i okazuje się, że ząbki są już lekko miękkawe, nie soczyste, nadpsute i zaczynają butwieć, jest to na pewno czosnek zimowy, sadzony wiosną ma ząbki zdrowe.
Pozdrawiam! Gienia.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Zimowy przetrzyma w piwnicy :wink: fakt że w środku po rozkrojeniu jest kiełek, ale to wszystko :)
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

gienia1230 pisze:Zoja , tak też można. Różnica między czosnkiem sadzonym na zimę (zbiór- w lipcu) a tym sadzonym wiosną (zbiór w sierpniu), to to, że zimowy źle się przechowuje i nie przetrzyma zimy w spiżarni a wiosenny tak.
Poza tym, np u mnie zimowy ma zdecydowanie większe główki od wiosennego.
Daaawniej, w moim rodzinnym domu, sadziło się czosnek i na zimę (niewiele- ze 3 główki ząbków) i na wiosnę ( o wiele więcej) .
Jeżeli np kupujesz czosnek w zimie w sklepie i okazuje się, że ząbki są już lekko miękkawe, nie soczyste, nadpsute i zaczynają butwieć, jest to na pewno czosnek zimowy, sadzony wiosną ma ząbki zdrowe.
Kochana, zupełnie błędne myślenie. Ja naprawdę na czosnku jak to się mówi zęby zjadłam ha,ha,ha. Były lata, że sadziłam po 30 arów i zawsze sadzę do dzisiaj czosnek zimowy. Przechowuje mi się od zbiorów do zbiorów w doskonałym stanie. Zupełnie nie rozumiem dlaczego utarło się twierdzenie, że zimowy czosnek się nie przechowuje??? Moja droga. Cały problem polega na właściwym momęcie zbioru, na właściwym wysuszeniu i na właściwym przechowywaniu. Czosnek należy zbierać gdy tak przynajmiej połowa szczypioru jest zaschnięta (bez względu na datę w kalendarzu) i następnie dobrze wysuszyć- najlepiej na słoneczku. Ja go suszę do późnej jesieni na działeczce, a następnie zabieram do domu i przechowuję na stryszku. I to wszystko. Teraz na chwilkę muszę wyskoczyć do sklepu, ale jak wrócę to wkleję fotkę jak wygląda mój czosnek dzisiaj i jeżeli będzie potrzeba to wkleję jak wygląda powiedzmy w lipcu i nie będzie żadnej różnicy. No ale każdy sadzi co chce i kiedy chce. ;:138
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

No i już wróciłam i wklejam obiecaną fotkę mojego, zimowego czosnku. Zapewniam, że ząbki są jędrne, soczyste i takie będą za miesiąc, za dwa i do następnego zbioru. Obrazek
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

A mój jak wcześniej wspomniałem po rozkrojeniu ma kiełek w środku, co źle zrobiłem? :D
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

[quote="Adrian89"]A mój jak wcześniej wspomniałem po rozkrojeniu ma kiełek w środku, co źle zrobiłem? :D[/quote

Prawdopodobnie był za mało wysuszony lub był przechowywany w złych warunkach, było za dużo wilgoci albo jedno i drugie. ;:108
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Ciepła piwnica to chyba nie zbyt dobre miejsce? ale fakt mogłem go zbyt krótko suszyć...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Właśnie Zoju w tym jest problem , nie każdy ma warunki do odpowiedniego przechowywania, nie każdy ma stryszek i odpowiednio zimne, przewiewne i suche miejsce. Ja zimowego czosnku u siebie w bloku nie przechowam. Zwyczajnie nie mam go gdzie trzymać, w ciepłej piwnicy się nie da.
To nie fasola, że może zimować na tyczkach za altanką.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
zoja444
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 19 mar 2010, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Zgadza się. Mam ten komfort, że piwnicę mam zimną i wilgotną i dlatego doskonale przechowują mi się w niej warzywa i jabłka mam je do tej pory, a stryszek jest suchy i chłodny i tam doskonale przechowuje się czosnek i cebula dymka i ta jadalna oczywiście również. ;:137
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

A ja kupiłam w końcu czosnek w warzywniaku, pani zapewniała, że polski, ma piękne, duże główki i fioletowy odcień. :D Chciałabym go zasadzić do gruntu. Pamiętam o oborniku :) Kiedy najbezpieczniej go wysadzić? Jak o niego dbać (czy to prawda, że jego jakoś się podwiązuje czy coś takiego?:) )
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

O kurcze, właśnie wróciłam do początku wątku i tam pisaliście, że czosnek wiosenny jest mniejszy i ma białe główki... :( Był też biały, ale pani z warzywniaka powiedziała, że ten fioletowy to wiosenny ;:223 No nic, wrócę po biały :oops: A ten zjem ;:137
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Czytam czytam i nie wiem czy ominelam ta informacje, ale kiedy mniej wiecej zbiera sie czosnek zimowy a kiedy wiosenny? Jest jakis odstep w terminach? Ze jak szczypior w pol zaschniety to wiem, ale kiedy to mnie wiecej wypada dla obu odmian?
Pierwszy raz posadzilam czosnek przed zima, dzis sprawdzalam - kielkuje. Czy szczypior sie jada - jak przy cebuli czy nie? I czy takie swieze glowki się uzywa czy dopiero po wysuszeniu?

Gdzies tam kiedys slyszalam ze kielkujacy szczypior jest niezdrowy, bo cos tam...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”