Rak bakteryjny

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
giga45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4110
Od: 28 lut 2008, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Zgnilizna drzew pestkowych(rak bakteryjny)

Post »

witajcie proszę o pomoc w sprawie. Mój nowo nabyty biały migdałek oraz młoda czereśnia wkopana na wiosnę. Na każdym z tych drzewek pojawiła sie na gałażkach lepka ciecz(przypominająca żywicę) i w tych miejscach usycha gałązka i liście. Prosze poradźcie jak to ratować. Nie chce stracić moich drzewek. :cry:
Moje Gigulinki
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - GIGA
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Drzeko gumuje bo było porażone prawdopodobnie przez sprawce zgnilizny drzew pestkowych. (Mam nadzieje, ze nie ma tam zadnej bakteriozy) ale niezależnie od tego co jest jeśli gumoza pojawia się na pojedynczych pędach to trzeba je wyciąć. Mozna profilaktyvzne zrobic zabieg np. Miedzianem aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się bakterii. Bo jeśli sprawca jest grzyb to przy takiej suszy jaka mamy obecnie wyciecie gałażek wystarczy.
Awatar użytkownika
giga45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4110
Od: 28 lut 2008, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Post »

wciornastku dziękuję za szybką odpowiedź. Czyli mam wyciąć te porażone gałązki? Potem opryskac miedzianem? Czy w ten sposób uda się uratować, jak mam wiedzieć czy jest bakterioza kompletnie nie znam sie na tych sprawach? :cry: :oops:
Moje Gigulinki
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - GIGA
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Stawiam na grzyba czyli zgniliznę drzew pestkowych. Bakterie to niebyt częsta sprawa ale strzezonego itp......
Co do rozpoznania nie jest łatwe na oko. Nigdy nie podejmuje decyzji o przyczynie bez mikroskopu :wink:

Ale dokładnie tak obciąc gałazki (te gałazki prawdopodbnie zasychaja lub maja zdrobniałe listki) i zrobic zabieg. To małe rosliny więc po wsiem.

A jak bakterioza to kupić połówke i opłakac - i tak padnie. :roll:
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jakie "opłakać", ja bym wzięła roślinę w doniczkę i biegiem poleciała do sklepu ogrodniczego czy szkółki w której ją wiosną kupiłam.

Bakterioza tak z dnia na dzień chyba nie atakuje, tak?

Jeśli przyniosłeś sobie chorobę ze sklepu, to 1. wszystkie rośliny w tym sklepie tez mogą to mieć, a sprzedawca o tym nie wie i nic z tym nie robi, a powinien! (nie chcę myśleć, że wie, a nic nie robi...), 2. jeśli ma porażone rośliny, to nie powinien ich sprzedawać! 3. jeśli wybrałeś chorą roślinę, sprzedawca powinien ci ją wymienić na zdrową albo odradzić, zanim za nią zapłaciłeś i zabrałeś do domu, 4. możesz starać się o zwrot kosztów (jeśli masz rachunek i rzeczywiście roślina przyjechała do ciebie już zarażona).
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
giga45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4110
Od: 28 lut 2008, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Post »

Nalewko kochana troche bedzie to trudne, bo migdałek aż z Brzeska przyszedł pocztą od Danusi
:cry:
zaraz pokaże - może niezbyt udane zdjecie
Obrazek
Moje Gigulinki
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - GIGA
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Obcinaj te gałązki i nie dyskutuj.
Z bakterioza to nie tak że zawsze ze sklepu - raka bakteryjnego młode rosliny łatwo załapuja w okresie kwitnienia, gdy jeszcze na dodatek mogą być lekko przemarznięte.

Gumowanie może byc też sposodowane przemarznięciem roslin w okresie gdy juz rusza wegetacja.
Dlatego nie zastanawiać się, obcinać i opryskac Miedzianem, bo niezaleznie co to jest to jedyna rozsądna rada.
Awatar użytkownika
giga45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4110
Od: 28 lut 2008, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Post »

tak jest Wciornastku masz racje- ratować drzewka a nie dyskutaować i sie uzalać. Dzięki bardzo przywołałeś mnie do porządku. Biore sie dzisiaj. Pozdrawiam, mam nadzieje, że jak kiedys będę miała z czymś podobnye problem to pomozesz? Pa
Moje Gigulinki
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - GIGA
zarowa2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 sie 2008, o 16:13

Rak bakteryjny Pseudomonas corrugata

Post »

witam od 5 lat zajmuje sie uprawa pomidorow pod oslonami w tym roku dostawilem dwie nowe folie posadzilem pomidory do ziemi i zaczely chorowac stwierdzilem ze jest to bakterioza, Pseudomonas corrugata, sparwca wewętrznego gnicia
rdzenia łodygi pomidora, czyli odmiana raka bakteryjnego.
powyrywalem chore rosliny ale to nic nie dalo rak dalej sie przenosi pryskalem srodkami miedziowymi: Funguran OH 50 WP 0,3% w mieszaninie z Grevitem 200 SL 0,1%.i dalej to samo juz nie wiem co mam robic prosze o pomoc.
pozdrawiam
carya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 22 lip 2008, o 09:14

Post »

Witam, literatura fachowa podaje, że źródłem infekcji może być również zarażona gleba, więc pewnie dlatego cały czas twoje pomidory chorują. Na rozwój choroby wpływa też nadmierna wilgotność gleby i powietrza, mała intensywność światła, zbyt obfite nawożenie azotem oraz duże wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą.
W profilaktyce podają również, że duże dawki potasu wprowadzane do podłoża oraz pełnoskładnikowe dokarmianie dolistne nawozami płynnymi ograniczają porażenie roślin przez bakterie.
Niestety moge Ci pomóc tylko wiedzą książkową. Pozdrawiam.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
batumi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 mar 2009, o 12:22
Lokalizacja: koszalin

Nie wiem (To rak bakteryjny drzew owocowych)

Post »

Witam.
Trzy lata temu posadziłem czereśnię.Ubiegłego roku latem dziesięć cm. nad szczepieniem zaczęła wypływać "guma " "żywica" czy coś podobnego, i to co raz więcej.Co to jest? Mógłby ktoś odpowiedzieć? Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ostatnio chyba Działkowiec walczy z tym problemem .
To rak bakteryjny drzew owocowych,
przeczytaj ten temat http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... sc&start=0
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”