Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Szczypior się załamuje i ja też

Post »

Witam!
Jestem świezym działkowcem. Do niedawna bylem dumny ze swojej cebuli. Posadzona z dymki (Wolska) końcem marca (zaprawiona Funabenem), obok czosnku, po ogórkach i cukinii. Ziemia jesienią zasilona kurzeńcem i wapnem magnezowym, a wczesną wiosną Azofoską. Jeszcze 2 dni temu nie widziałem na działkach lepszej cebuli. Wszystko wyrośnięte, szczypior duży, ciemnozielony (zrywamy go już do jedzonka od ok 2 tygodni) Dwa dni temu zauważylem, że niektóre liście szczypioru się załamują, a dzis prawie każda z cebul ma zagięty szczypior. Wygląda to tak jakby ktoś buszował w tym zagonie. Pirwsze odczucie - choroba, ale poczytalem i w zasadzie nie znalazłem niczego co by pasowalo do mojej cebuli. Dziś żona wyrwała jedną z cebul (najmarniejszą) i stwierdziła, że cebula jest miekka (ja mówię, że ma jeszcze czas by stwardnieć) korzonki białe, w cebuli podobno zauważyła jakiegoś białego malutkiego stworka. Może jakies sugestie, może blędne nawadnianie, może jakiś zabieg profilaktyczny.... ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

No nie wiem w linku, który zapodałeś :
Liście zaatakowanych roślin początkowo żółkną, następnie brunatnieją i zamierają.
Takich objawów nie zauważam

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie zauważasz bo jest to początek inwazji.
Jestem również skłonna ku twierdzeniu,że Twoją uprawę atakuje śmietka.
Nie czekaj jak w cebuli żona znajdzie nie jednego a kilka czy kilkanaście białych robali.
Działaj .Pozdrawiam. :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Zamierzam działać tylko poradźcie jak ? Basudin, diazol ....?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Jednym z objawów śmietki cebulanki jest charakterystyczny zapach (smród) gnijącej cebuli. Oczywiście po jej wyrwaniu.
W zeszłym roku cebula została zaatakowana jakąś chorobą. Nie spotkałam się z jej opisem.
"Na oko" zdrowa cebula, nie wysuszyła się tak jak zawsze, lecz sprawiała wrażenie niedosuszonej. W czasie przechowywania, gniła.
Na pewno nie było to dzieło śmietki cebulanki, bo objawy jej działalności, znam.
Myślałam, że to może mój błąd w uprawie, ale okazało się, że nie tylko ja miałam takie problemy.
Cebula kupiona w sklepie czy na bazarze też była zgniła w środku. Być może u Ciebie też pojawiła się ta choroba.
Moja rada, usuwaj z grządki chore cebule. Wyrywaj i wyrzucaj, raczej nie na kompostownik.
A tak w ogóle, czy zaprawiałeś cebulę przed sadzeniem?







'
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

jak pisałem zaprawiałem lecz tylko funabenem, wyrwanie raczej nie bo co mi zostanie na zagonku - nic?
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

A jak zostawisz na zagonku, to myślisz, że robactwo czy choroba zostawią coś dla Ciebie?
Są preparaty chemiczne, i przeciwko robactwu, i chorobie, ale to ciężka chemia. Żegnaj szczypiorku.
Jeżeli będziesz usuwał chore rośliny, to jest szansa, że te jeszcze niezainfekowane, urosną zdrowo.
Może poczekajmy na zdanie innych, którzy też lubią szczypiorek z ogródka. Może wymyślą coś bardziej pozytywnego dla cebuli. :(
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Witam!
Zadziałałem - szkoda mi było wyrwać wszystko (sami zobaczcie na zdjęciach) i niestety poszedłem w kierunku chemii ( BI-58 NOWY ). Tym środkiem podlałem cebule (żegnaj szczypiorze :cry: karencja 60 dni ).
Obrazek Obrazek
Z tego co widzę to mój bezpośredni sąsiad na działce ma chyba ten sam problem - niestety. Trochę mnie załamują te szkodniki i choroby roślin

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Rzeczywiście masz bardzo ładną cebulę jak na tę porę roku. :D
Ten preparat to przeciwko robalom, czy chorobom?
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Na robale - tu jest informacja o nim : http://www.bip.minrol.gov.pl/FileRepozy ... em_id=3839

Mnie tam do śmiechu nie jest :-(
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

"Buźka" nie śmieje się z Ciebie, a do Ciebie.
Napisz jakie będą efekty tej terapii, bo naprawdę masz ładną cebulę.
Nie próbowałeś sadzić cebuli na przemian z marchwią? Zawsze to trochę ochroni przed inwazją śmietki.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

"Buźka" nie śmieje się z Ciebie, a do Ciebie.
Napisz jakie będą efekty tej terapii, bo naprawdę masz ładną cebulę.
Nie próbowałeś sadzić cebuli na przemian z marchwią? Zawsze to trochę ochroni przed inwazją śmietki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”