Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moja wygląda jeszcze gorzej. Na całą grządkę może z 5 szt. stoi normalnie wyprostowana. Popryskałam środkiem Fastac porządnie, bo były na ulotce wymienione szkodniki cebuli. Wyrwałam też parę sztuk ale śmietki nie było.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Żyje i przeżyje... tylko, że w tym warzywie jak rzadko o smak chodzi. Ale Wasze rady na pewno zastosuję! Dzięki.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam. Moja cebula wygląda identycznie. Magda daj znać czy środek zastosowany przez Ciebie zadziałał.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Jeżeli zastosujesz piołun, to bardzo proszę o opisanie efektów :D
Zresztą cokolwiek zastosujesz, podziel się, proszę, wynikami swoich działań :D
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

To a'propos poprzedniej wypowiedzi? ;:36
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

Ja tam eksperymentalnie potraktowałem dymkę Nomoltem przed wysadzeniem i ja na razie trzyma się bardzo dobrze. 0 z wyżej wym. objawów.


Jeżeli szczypior się skręca może to oznaczać, że zaatakował ją też pewien nicień - niszczyk zjadliwy. Vydate 240SL powinien go chociaż częściowo wyeliminować.

Do innych ważniejszych szkodników nalezy też wciornastek tytoniowiec, śmietka cebulanka, miniarka porówka/cebulówka, wgryzka szczypiorka, chowacz szczypiorak, poskrzypka cebulowa; jezeli ktoś nie ma ochoty bawić się w ich rozpoznawanie, to... można zakupić jeden na wszystko - insektycydy z grupy pyretroidów lub fosforoorganicznych pewnie sobie z nimi poradzą.
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Vydate jest środkiem wyjątkowo toksycznym (przez 2 doby po oprysku nie można wchodzić na opryskany teren). Polecanie go do użycia na działkach jest (...)
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

lotta pisze:Vydate jest środkiem wyjątkowo toksycznym (przez 2 doby po oprysku nie można wchodzić na opryskany teren). Polecanie go do użycia na działkach jest (...)
Zawiera metanol, stąd jest ta jego bardzo wysoka toksyczność dla ludzi, ale nie znam nic innego, co by zwalczało tego nicienia i jednocześnie nie niszczyło rośliny.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

chatte pisze:Spróbuj 30g suszu/ 10l wody
Spróbowalem, podlałem 2/3 roślin- zobaczymy czy będzie różnica względem nieleczonych.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Dziś zauważyłam,że moja cebula jednak ma robale takie podłuzne,brązowe.To chyba śmietka cabulanka.
Czym ją teraz zniszczyć?A może jest już za póżno ?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A mi w tym roku, mimo zaprawiania, trochę podgniwa. Szczypior żółknie, a jak się wyrwie, to korzeni nie ma i jest jakaś taka oślizgła. Ale nie ma co się dziwić, tyle deszczu...
Waleria
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

ARABELLA pisze:Dziś zauważyłam,że moja cebula jednak ma robale takie podłuzne,brązowe.To chyba śmietka cabulanka.
Czym ją teraz zniszczyć?A może jest już za póżno ?
Moja ma podobne robaczki - już 2 razy pryskałam. Robaczki są brązowe w takiej jakby łusce. Już ją spisałam na straty. Za to zaczynam już korzystać z cebulki sianej białej cukrowej :)
Kosiarz
200p
200p
Posty: 237
Od: 9 cze 2008, o 23:40
Lokalizacja: Radzyń Podl. / Łuków

Post »

ARABELLA pisze:Dziś zauważyłam,że moja cebula jednak ma robale takie podłuzne,brązowe.To chyba śmietka cabulanka.
Czym ją teraz zniszczyć?A może jest już za póżno ?
Możesz cebulę podlać 0,1% roztworem Diazolu 500EW lub Bi-58 nowy. Ale okres karencji masz wtedy bardzo długi.
Możesz wykonać oprysk wyżej wymienionymi preparatami lub ewentualnie którymś z pyretroidów np. Karate Zeon lub Decis. Często można też znaleźć informacje iż wskazane jest też dodanie preparatu zwiększającego przyczepność prysku np. Superamu 10al.
"Robaczki w brązowej łusce", to są być może jeszcze zimujące (może już zamarły) bobówki śmietki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”