Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

To jest oczywiście musztarda po obiedzie, ale ja od paru lat kupując zaprawę do dymki, proszę o taką na choroby i robale. Zaprawiam tym od czasu, gdy z całej grządki cebuli miałam zero zbiorów. Chyba nie można zrezygnować z zaprawiania, bo sąsiedzi, którzy nie zaprawiają, narzekają, że im cebula marnieje.
Waleria
Poohaty
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 16 kwie 2007, o 13:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Sporo cebulek jak na własne potrzeby. Musisz naprawdę lubić szczypiorek. Nie mówię, że ja nie lubię, ale mam 1/3 tego co ty, a jeszcze obdarowuje sie sporą część rodzinki i sąsiadów.

Życzę ci jak najlepszych efektów działania preparatu i pozbycia się tych szkodników. A za 2 miesiące smacznej jajecznicy z własnym szczypiorkiem.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Fasolko opryski zewnętrzne raczej nic nie dadzą, szkoda czasu i pieniędzy na te preparaty.
Musi być "ciężka chemia", którą trzeba podlać cebulę, żeby preparat został przez nią wchłonięty i "zaszkodził" śmietce. Niestety okres karencji jest bardzo długi. :(

Jeszcze jedno, Funaben jest preparatem przeciwgrzybicznym, i nie chroni przed śmietką cebulanką.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja stosuję z pozytywnym skutkiem Mospilan 20Sp + Superam. Cebulę mam zdrową.
http://www.bejo.pl/choroby_cebuli/smietka1.html
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Odkąd uprawiam warzywa, zawsze najładniejsza miałam cebulę, której niczym nie zaprawiałam ani nie pryskałam. A w tym roku wygląda gorzej niż ta na zdjęciu Tbet :(
To przez tę zimę, wszelkie robactwo przetrwało w ziemi i rozmnożyło się straszliwie. Pozostaje nam liczyć, że nastepna zima będzie mroźna i to tałatajstwo wyginie. W tym roku zbiory czarno widzę :(
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

No cóż u mnie cebula jakby odżyła. No ale 60 dni karencji więc jeszcze muszę sporo poczekać. Z tego co zauważyłem to problem śmietki cebulanki jest wszechobecny na moim ROD. W sumie powoli dochodzę do wniosku, że szczęśliwi Ci, którzy swoje roślinki uprawiają poza ROD. Takie nagromadzenie roślin i ich bardzo duża różnorodność na ograniczonym w końcu terenie jakim są ROD to chyba raj dla wszelkich szkodników i chorób, a walka z nimi to chyba walka z wiatrakami. :-(
Pozdrawiam
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A czym pryskałaś, że aż 60 dni karencji?
Ja używam Mospilan 20 SP - tylko 3 dni karencji. Jak podają "MOSPILAN 20 SP jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzującym się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Szczególnie przydatny jest tam, gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona poprzez brak bezpośredniego dostępu cieczy użytkowej do szkodnika, owad dorosły lub larwa schowana jest wewnątrz rośliny lub osłonięta przez nią.
MOSPILAN 20 SP w takich sytuacjach radzi sobie dzięki działaniu systemicznemu. Po oprysku, poprzez swoje działanie wgłębne, wnika do wnętrza, gdzie krąży w sokach docierając do wszystkich tkanek rośliny. MOSPILAN 20 SP wykazuje jednocześnie wyjątkowo długie działanie."
Pozdrawiam Andrzej.
tbet
100p
100p
Posty: 106
Od: 2 maja 2007, o 12:15
Lokalizacja: JELENIA GÓRA
Kontakt:

Post »

Jak wcześniej pisałem BI-58 NOWY. Tak na marginesie - kupiłem 5 ml (akurat na 10mb grządki). Po wszystkim doczytałem się, że nie za bardzo nadaje się do stosowania na działkach no ale dla kogo w takim razie taka gramatura - no chyba nie dla plantatora :-).
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Post »

Byłam dzisiaj na działce i zauważyłam że mimo pryskania na cebuli porobiło się dużo nowych dziurek i cebula ma poskręcany szczypior który kładzie się na ziemi .Mam wrażenie że cebula gnije .nie wiem czym mam ją opryskac ,na robaki lałam decis ale co dalej
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Post »

Znalazłem taką stronkę na internecie:
http://www.nasiona-warzyw.pl/cebulachoroby.htm
Być może tu znajdziesz odpowiedź co to jest.
Pozdrawiam Łukasz

Pogoda jak kobieta zmienna jest :D
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Coco ja mam podobny problem :(
Awatar użytkownika
coco12
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1244
Od: 4 sie 2008, o 12:32
Lokalizacja: Podkarpackie

Post »

Ale może ktoś wie jak ją można uratowac ,bo leży połowa cebuli
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Właśnie pomocyyyyyyyyyyyyyyy !!!!!!!!!!!!!!! :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”