Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ogrodnikKP
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 lut 2017, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Dziękuje za rozwiazanie problemu .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

toldi pisze:Erazm wobec tego stawiam na bakteryjne zakażenie, jak wygląda u Ciebie szczypior bo często grzyby i uszkodzenia mechaniczne przy uprawie przyczyniają się do infekcji, mogłeś też przynieść coś z dymką jeżeli była kupiona. ...
Dymkę kupiłem. Szczypior jest zdrowy. Może to była zawirusowana jedna cebula. Na pewno nie było uszkodzeń mechanicznych dymki.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

toldi cebula wygląda tak:


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Erazm dopiero dzisiaj miałem czas zajrzeć na forum. Widzę, że Twój szczypior wygląda ładnie ale ze zdjęcia słabo widać czubki liści, co więc było przyczyną trudno stwierdzić, mój sąsiad od kilku lat skarży się na podobne objawy, kupuje dymkę co roku w sklepie bardzo dba o profilaktykę ale nie pryska swoich cebul i rokrocznie wyrywa sporo gnijących. Obejrzyj film na zamieszczonej stronie może zauważysz jakieś uszkodzenia na czubkach liści, do zakażenia nie trzeba wiele a w ostatnich latach na cebuli dochodzi do coraz liczniejszych chorób co widzę również na swoich. http://www.warzywapolowe.pl/choroby-ceb ... czac-film/
Pozdrawiam. Jacek :uszy
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Erazm, na zdjęciu jakie przedstawiłeś, wydaje mi się że gnicie występuje w miejscu pędu kwiatostanowego. Chyba że to zwykły liść. Dymka często wybija w kwiat. Ja taki kwiatostan urywam. U Ciebie nie widać, ale może też go urwałeś i woda tamtędy dostała się do środka i cebula zgniła?
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Moja cebula ma dole liście prawie czarne. Po wyrwaniu zauważyłam po łuską czarne kokony. Myślę że to może być miniarka. Cebula jest już dość duża i nie wiem czy ją wyrwać oskubać do zdrowej łuski czy jeszcze zastosować oprysk. Te najgorsze już wyrwałam. Jeśli oprysk to jaki? Proszę o radę.
Obrazek
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

W tym roku zaczynam dopiero uprawę warzyw. Cebulę zaatakowała śmietka. Czy jest sens ją teraz opryskać Karate czy wyrwać i wyrzucić?
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Cześć m jako że nie mam doświadczenia , proszę o poradę odnośnie kremowej larwy widocznej na zdjęciu , podejrzewam że to śmietka ale może również wgryzka szczypiorka ...
Pytanie podobne jak poprzedniczka , oprysk czy wyrwać i sadzić nową - jak się da ?

pozdrawiam marek

Obrazek
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Witajcie. Tak jak moi poprzednicy mam problem ze śmietką (tak przynajmniej mi się wydaje). Z tym że mam inne pytanie. Otóż po zauważeniu śmietki we wnętrzu szczypiorku ścięłam szczypior który następnie wyrzuciłam. Zostawiłam jednak cebule na których nie zauważyłam żadnych niepokojących zmian. Czy to dobrze czy to błąd i w przyszłym roku kiedy szczypior wybije z tej cebuli będzie miał szkodnika? Po drugie czy spotkał się ktoś kiedyś z przypadkiem śmietki (a przynajmniej bardzo podobnego szkodnika) w łodydze fasolki szparagowej? 2 metry dalej właśnie są jej wschody i u jednej zwiędłej zauważyłam właśnie takiego lokatora. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Śmietka cebulanka- szkodniki i choroby cebuli

Post »

Nie jestem pewny, że to o opisujesz to śmietka, bo w przypadku jej obecności cebule gniją a szczypior można wyciągnąć i też jest zgniły u podstawy. Jeżeli to jednak była śmietka to pozostawienie jej skutkuje zejściem larw do ziemi i przepoczwarzeniem się. Na wiosnę muchy wylatują i szukają nowej cebuli aby cykl rozwojowy się powtórzył. W moim przypadku w tym roku zadziałało jedno opryskanie Mospilanem na przełomie maj/czerwiec. Może pokaż jakieś zdjęcie tego co jest u Ciebie.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Żółknący szczypiór cebuli

Post »

Witam. Czy to przez susze tak żółknie mi szczypior?
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Żółknący szczypiór cebuli

Post »

Ponawiam pytanie. :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Żółknący szczypiór cebuli

Post »

Raczej tak, trzeba solidnie podlać. To samo mieliśmy ale jak zaczęło padać nowy szczypior nie miał już suchych końcówek . Nie podejrzewam smietki w korzeniach, jeszcze nie teraz.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”