Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  
Autor Wiadomość
GunnarSK
 Tytuł: Re: Odmiany ziemniaków
PostNapisane: 31 gru 2013, o 12:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Z tej listy ( http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Kartoffelsorten) jest mi znana tylko odmiana Bamberger Hörnla (jako Bamberger Hörnchen). Jest to odmiana typu "rogalik" smaczna i dobra do sałaty.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

anestle
PostNapisane: 1 sty 2014, o 14:52 
50p
50p

---
Z odmian które są wymienione w temacie , po krótce z mojego doświadczenia oraz opisów z sieci:
-odmiany wczesne (dostępne latem) najpopularniejsze chyba u nas to lord i denar- pierwszy nieco podłużny drugi okrągły, ziemniaki z małą ilością skrobi dosyć wodniste w typie sałatkowym, po ugnieceniu mamy taką breję (szczególnie Lord), nadają się do zup, krojone w kostkę nie rozpadają się, z denara smakują mi również frytki,
-tajfun chyba jedna z bardziej popularnych odmian zimowych, początkowo na jesieni ziemniaki nieładnie się rozpadają podczas gotowania i po ugnieceniu mamy również taką breję, ale naprawdę smaczne są od stycznia właśnie takie sypkie i nie ropadają się podczas gotowania
-bellarosa- ziemniak z różową skórką wybitnie skrobiowy pęka w czasie gotowania ale po ugnieceniu jest idealnie sypki ,
-ditta średnio późna odmiana, ziemniaki podłużne typ sałatkowy nie rozgotują się świetnie smakują gotowane w łupinkach,
- jelly fajna smaczna odmiana ziemniaki żółte dobrze smakują gniecione ale plenność w zimne jest lata niska (odmiana niemiecka).
Odmiana winieta jest już dosyć stara i wyrodzona choć bardzo smaczna. Chodzi o to że w każdym pokoleniu spada plon i dlatego rolnicy kupują nowe odmiany (kwalifikat) by uzyskać wysoki plon. Oczywiście co roku jest cała masa nowych odmian i cześć z nich pewnością zagości w większej ilości na naszym rynku. Ale tak jak piszecie bardzo trudno kupić świadomie ziemniak o określonych cechach lub określoną odmianę.

GunnarSK
PostNapisane: 1 sty 2014, o 15:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Z wymienionych odmian mam Dittę. Dostałem oryginalnie ekologiczne sadzeniaki z Danii. Według opisu ma to być średnio wczesna odmiana, ale nie mogę sam potwierdzić. Ta odmiana też jest niemiecka.

francikrecz
PostNapisane: 1 sty 2014, o 18:49 
200p
200p

1 szt.
Mnie urzekła z tej listy odmiana b. wczesna /ok. 40 dniowa/ rosara. Uprawiam ją od kilku lat i zawsze młode mam już na początku czerwca.

Pozdrawiam noworocznie, Francik

dzastek12
PostNapisane: 2 sty 2014, o 15:52 
100p
100p

---
Aniu jasne zawsze i wszędzie lubie obierać ziemniaki :D ja mam taką blaszkę ale ma wymiary żeby nie skłamać to 25x25 cm kapke mała ale na upartego i na takiej upiecze :D

co do odmian ziemniaków to pamiętam jak kiedyś mama dostała od sąsiadki takie owalne ziemniaki o mocno fioletowej skórce jakie one były dobre, zna może ktoś ich nazwę?

akl62
PostNapisane: 2 sty 2014, o 23:51 
1000p
1000p

---
Trzymam za słowo, dzastek12.

W katalogu ogrodniczym, na wakacjach, widziałam ziemniaki niebieskie. W środku. A na targu na Lompy w Bielsku, I stoisko po lewej stronie od ul. Sikorskiemo ma takie z ciemnoróżową skórką. Dobre na sałatkę.

GunnarSK
PostNapisane: 3 sty 2014, o 19:01 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Barzo ciekawe. Może byśmy zrobili jakąś wymianę? Na świecie jest dużo fioletowych odmian: Blue Congo/Blauer Schwede, Russian Blue, francuska Vitelotte, Black Shetland, Purple Peruvian itp. Fioletowy kolor jest oryginalny i genetycznie dominujący. Jest wiele fioletowych ziemniaków w Peru i sąsiednich krajach, skąd ziemniaki pochodzą.

akl62
PostNapisane: 4 sty 2014, o 10:12 
1000p
1000p

---
GunnarSK , ja je tylko widziałam w katalogu, który był dostępny w ogrodach do zwiedzania (ogrody warzywne). Katalog w charakterze pamiątki jest u Teściowej, to sprawdzę odmianę.

Ale rzeczywiście wymiana ciekawymi odmianamibyłaby fajna. Przecież ziemniaki możnauprawiać w workach lub dużych donicach (np. po choinkach).

aria
PostNapisane: 17 sty 2014, o 20:58 
1000p
1000p

---
Kupiłam w Tesco ziemniaki Red Lady, różowe o żółtym miąższu. Jak nam posmakują to może posadzę parę grządek. Można tam kupić kilka odmian pakowanych po 2 kg.

bonhartus
PostNapisane: 18 sty 2014, o 16:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Od 4 lat sadzimy odmianę tajfun ( bardzo dobre ) na placki do zupy i na obiad do kotleta niezrównane oraz odmianę vineta, ale to już tylko na handel ( nam nie smakuje ) typowa przemysłówka - dużo jej się rodzi a i wielkość ma dużą. :0 ale każdy ma swój smak :)

anestle
PostNapisane: 18 sty 2014, o 16:54 
50p
50p

---
Chyba jednak na odwrót z tymi ziemniakami, vineta jest z pewnością bardziej smaczna i plonuje już słabiej niż tajfun.
Do zupy tajfun zupełnie się nie nadaje ten ziemniak rozpada się w czasie gotowania.

bonhartus
PostNapisane: 18 sty 2014, o 17:13 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Właśnie u nas na lubelszczyźnie vineta jest popularnym ziemniakiem, jednak wiele osób kupujących ziemniaki stało się ostatnio jak to mówi moja żona "koneserami" :P i po obiedzie z tajfunem już vinety nikt nie chce. a tajfun racja ze się rozpada...ale do zimy, po przeleżeniu w przechowalni na nowy rok już taki delikatny nie jest. A za to o wiele bardziej smaczniejszy.

Vineta za to może pochłonąć każdą ilość mocznika , dzięki temu jest taka dużą , jednak przy gotowaniu czuć ten specyficzny zapach azotu .

akl62
PostNapisane: 18 sty 2014, o 19:05 
1000p
1000p

---
anestle, jednak o gustach chyba nie ma co dyskutować ... Ja właśnie lubię rozpatające się ziemniaki. A w zupie to już na pewno.
bonhartus, to ciekawe co piszesz o tajfunie. Ale nie sprawdzę, bo na targu u nas nie widziałam.
Myślę, ze miną lata, a może i pokolenie, nim utrwalimy sobie różnice między ziemniakami. Tak jak jest to z jabłkami, czy pomidorami.

lobuzka
PostNapisane: 18 sty 2014, o 19:15 
500p
500p

1 szt.
anestle napisał(a):
-tajfun chyba jedna z bardziej popularnych odmian zimowych, początkowo na jesieni ziemniaki nieładnie się rozpadają podczas gotowania i po ugnieceniu mamy również taką breję, ale naprawdę smaczne są od stycznia właśnie takie sypkie i nie ropadają się podczas gotowania

Tajfuna trzeba bardzo pilnować w czasie gotowania, chwila nieuwagi, i papka gotowa! Nie ma co odcedzać! Przez tą "brejowatość" tajfun u nas "wypadł" z uprawy.

anestle napisał(a):
-bellarosa- ziemniak z różową skórką wybitnie skrobiowy pęka w czasie gotowania ale po ugnieceniu jest idealnie sypki

Z tą odmianą również miałm przyjemność, na kopytka, pyzy, placki ziemniaczane itp. jest dobry (sporo skrobi), ale jako typowo "tłuczony" do obiadu odpada- jak dla mnie, zbyt szybko twardnieje na talerzu.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 138 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Alyaa, arkawroc, artur1968, bologno, gapapl, jerrysia26, Johna, johnywawa, justa_be, kamil211a, Kozaczek, mafelini, MoWo, pawelp1320, Rzepka i 56 gości