Odmiany ziemniaków

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

:shock: . No tak , bardzo to ciekawe i wręcz niewiarygodne co piszecie , i na pewno natychmiast wrócimy do tych zagadnień jak tylko rozwiążemy wszelkie zagadki UPRAWY ZIEMNIAKA Z NASION ... :wit
Awatar użytkownika
lanceta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3927
Od: 13 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk-Legnica

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

frant- temat faktycznie trochę "zboczył" , a wracając do ziemniaków , mamy naszą polską hodowle na wysokim poziomie,sporo doskonałych odmian........tylko dystrybucja kuleje , bo "konsumenci" nie wywieraja presji i kupuja "jak leci ".
A może dojdzie do tego,że dobry,smakowity na naturalnych nawozach ziemniak -będzie towarem delikatesowym ?
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

lanceta pisze:frant- temat faktycznie trochę "zboczył" , a wracając do ziemniaków , mamy naszą polską hodowle na wysokim poziomie,sporo doskonałych odmian........tylko dystrybucja kuleje , bo "konsumenci" nie wywieraja presji i kupuja "jak leci ".
A może dojdzie do tego,że dobry,smakowity na naturalnych nawozach ziemniak -będzie towarem delikatesowym ?
Do tej pory większość moich ziemniaków były "kremówki" z Tesco, a mam nadzieję, że ziemnaiki z dwóch rodzajów duńskich sadzeniaków będą smaczne i stworzą owocki z nasionami. Oprócz tego oczywiście będę uprawiał ziemniaki z nasion, na razie z Ameryki i Kanady, a możemy to zmienić.
pozdrawiam, Gunnar
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

GunnarSK pisze: Oprócz tego oczywiście będę uprawiał ziemniaki z nasion, na razie z Ameryki i Kanady, a możemy to zmienić.
Zabawa na pewno ciekawa,ale pożytku i tak z niej nie będzie.Tak jak z moich kwiatów.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

mirzan a czemu nie Twoim zdaniem? znam pewną panią co lubiła koło domu mieć ładnie, później zaczęła kombinować z hodowla, i teraz patentuje swoje kwiatki w stanach..
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Mirzan !
Ale przecież chodzi o zabawę. Pożytku to na pewno nie będzie .
Któregoś roku poprowadziłem księgowość wydatków związanych z działką. Zgroza, ale dalej " inwestuje" .
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Tylko przyjemność z hodowli,bo jak się namnoży tych ziemniaków wiadro sadzeniaków,
to okaże się,że szkoda miejsca na ziemniaki.Raz miałem ziemniaki,gdyby mi przyszło cały rok
jeść makaron,to wiecej nie posadzę.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

loeb pisze:mirzan a czemu nie Twoim zdaniem? znam pewną panią co lubiła koło domu mieć ładnie, później zaczęła kombinować z hodowla, i teraz patentuje swoje kwiatki w stanach..
Ode mnie do Stanów za daleko,patentowanie za drogie,rozmnożenie do ilości handlowej trwa
za długo.Mogę niektóre zarejestrować i mieć potwierdzenie,że mam satysfakcję,którą i tak mam,
jak widzę, co wyhodowałem.Kwiaty mają przewagę nad ziemniakami,bo są ładniejsze.
Można powiedzieć, że ziemniaki mają przewage,bo są smaczniejsze,ale widok kwiatka trwa dłużej
niż smak ziemniaka.
Awatar użytkownika
krzysztofkhn
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2024
Od: 15 wrz 2008, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Mirzan !

Mam sąsiada, na działce, chłopa z chłopów. W pierwszym pokoleniu miastowy. Ma on ciągoty do prac stricte rolniczych.
Systematycznie sadzi ziemniaki na powierzchni 200 - 300 m2. Sadzeniaki kupuje na lokalnym rynku, lub stosuje swoje zeszłoroczne, jak da mu się je przez zimę przechować.
Kilka razy byłem przez niego poczęstowany młodymi ziemniakami, łącznie z zaleceniem, że gotować je należy w ciągu godziny od wykopania. Rzeczywiście smak miały rewelacyjny.
O opłacalności to nawet nie warto rozmawiać, bo gnój, woda ze stawu, praca, etc.
Sąsiad jest szczęśliwy, sprawia mu to niewątpliwie frajdę, do tego potrafi uzyskać plony zapewniające dla domu, przez ponad pół roku własne ziemniaki.
I chyba wyłącznie to na tym polega.
Serdecznie Pozdrawiam.

Krzysztof Khn.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Mam nadzieję, że ziemniaki z duńskich sadzeniaków dobrze urodzą w tym roku, i że będzie co jeść i czym się podzielić. Duńska odmiana to "Aspargeskartofler", podłużne, cienkie i smaczne. Znaczenie tego słowa to ziemniaki szparagowe. Po szwedzku jest podobnie, a odmiana jest inna. Po angielsku i francusku mówią o nich "La Ratte". Fińska taka odmiana jest "Puikula", i holenderska też istnieje. W Niemczech są "Bamberger Hörnchen", i w Czechach "Keřkovské rohlíčky", a tu w Polsce nie spotkałem podobnych ziemniaków. Może ktoś je zna, a jak nie, to da się sprowadzić z Czech, Niemiec albo Danii (może też z Białorusi lub Ukrainy, bo to są ziemniaczane kraje, ale niewiele o nich wiadomo).
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Czy to o te ziemniaki Ci chodzi?

Obrazek

Obrazek


Tutaj nazywaja sie *mandler* tzn migdalowe i sa przepyszne. W tym roku na pewno je wysadze.
Co do sprowadzania to nie mam pojecia, wiem ze w ta strone jest zakaz wwozu ziemniakow ale jak to dziala w druga strone? :roll:
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Gunnar, a czy takie ziemniaki po 0,5kg każdy nadają się na sadzeniaki? Kupiłam worek takich na okolicznym targu, i szczerze mówiąc chętnie bym je sobie rozmnożyła, tylko nie wiem czy zakwitną lub wypuszczą bulwy..
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Hodowla ziemniaków z nasion

Post »

Pewnie wypuszczą bulwy, a z każdej kiełki (każdego "oka") wyrośnie jedna roślina, więc mogą mieć ciasno i wyworzyć dużo małych bulw, jeśli je posadzisz w całości. Duże "sadzeniaki" najlepiej pokroić przy sadzeniu albo przedtym, a na każdej części musi być przy najmniej jedna kiełka.
pozdrawiam, Gunnar
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”