Odmiany ziemniaków

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Vineta i Satina to odmiany niemieckie
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

No widzisz... a tych nawet też nie znam ;:306 Nie wiem ile odmian jest na rynku, ale pewnie setki...
Pozdrawiam
Ewa
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Dobre :;230
Justyna
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

dzastek12 , masz pewne miejsce na imprezie, tylko wybież, czy wolisz obierać, trzeć, czy smażyć zieminaki.
Bez żartów, fajnie jest robić placki w ogrodzie i zjadać takie tuż z patelni. Tylo, że ja nie mama takiej beskidzkiej żeliwnej balchy do placków.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Z tej listy ( http://de.wikipedia.org/wiki/Liste_von_Kartoffelsorten ) jest mi znana tylko odmiana Bamberger Hörnla (jako Bamberger Hörnchen). Jest to odmiana typu "rogalik" smaczna i dobra do sałaty.
pozdrawiam, Gunnar
anestle
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 16 sty 2012, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Z odmian które są wymienione w temacie , po krótce z mojego doświadczenia oraz opisów z sieci:
-odmiany wczesne (dostępne latem) najpopularniejsze chyba u nas to lord i denar- pierwszy nieco podłużny drugi okrągły, ziemniaki z małą ilością skrobi dosyć wodniste w typie sałatkowym, po ugnieceniu mamy taką breję (szczególnie Lord), nadają się do zup, krojone w kostkę nie rozpadają się, z denara smakują mi również frytki,
-tajfun chyba jedna z bardziej popularnych odmian zimowych, początkowo na jesieni ziemniaki nieładnie się rozpadają podczas gotowania i po ugnieceniu mamy również taką breję, ale naprawdę smaczne są od stycznia właśnie takie sypkie i nie ropadają się podczas gotowania
-bellarosa- ziemniak z różową skórką wybitnie skrobiowy pęka w czasie gotowania ale po ugnieceniu jest idealnie sypki ,
-ditta średnio późna odmiana, ziemniaki podłużne typ sałatkowy nie rozgotują się świetnie smakują gotowane w łupinkach,
- jelly fajna smaczna odmiana ziemniaki żółte dobrze smakują gniecione ale plenność w zimne jest lata niska (odmiana niemiecka).
Odmiana winieta jest już dosyć stara i wyrodzona choć bardzo smaczna. Chodzi o to że w każdym pokoleniu spada plon i dlatego rolnicy kupują nowe odmiany (kwalifikat) by uzyskać wysoki plon. Oczywiście co roku jest cała masa nowych odmian i cześć z nich pewnością zagości w większej ilości na naszym rynku. Ale tak jak piszecie bardzo trudno kupić świadomie ziemniak o określonych cechach lub określoną odmianę.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Z wymienionych odmian mam Dittę. Dostałem oryginalnie ekologiczne sadzeniaki z Danii. Według opisu ma to być średnio wczesna odmiana, ale nie mogę sam potwierdzić. Ta odmiana też jest niemiecka.
pozdrawiam, Gunnar
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Mnie urzekła z tej listy odmiana b. wczesna /ok. 40 dniowa/ rosara. Uprawiam ją od kilku lat i zawsze młode mam już na początku czerwca.

Pozdrawiam noworocznie, Francik
Francik
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Aniu jasne zawsze i wszędzie lubie obierać ziemniaki :D ja mam taką blaszkę ale ma wymiary żeby nie skłamać to 25x25 cm kapke mała ale na upartego i na takiej upiecze :D

co do odmian ziemniaków to pamiętam jak kiedyś mama dostała od sąsiadki takie owalne ziemniaki o mocno fioletowej skórce jakie one były dobre, zna może ktoś ich nazwę?
Justyna
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Trzymam za słowo, dzastek12.

W katalogu ogrodniczym, na wakacjach, widziałam ziemniaki niebieskie. W środku. A na targu na Lompy w Bielsku, I stoisko po lewej stronie od ul. Sikorskiemo ma takie z ciemnoróżową skórką. Dobre na sałatkę.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

Barzo ciekawe. Może byśmy zrobili jakąś wymianę? Na świecie jest dużo fioletowych odmian: Blue Congo/Blauer Schwede, Russian Blue, francuska Vitelotte, Black Shetland, Purple Peruvian itp. Fioletowy kolor jest oryginalny i genetycznie dominujący. Jest wiele fioletowych ziemniaków w Peru i sąsiednich krajach, skąd ziemniaki pochodzą.
pozdrawiam, Gunnar
akl62
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2353
Od: 11 cze 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Odmiany ziemniaków

Post »

GunnarSK , ja je tylko widziałam w katalogu, który był dostępny w ogrodach do zwiedzania (ogrody warzywne). Katalog w charakterze pamiątki jest u Teściowej, to sprawdzę odmianę.

Ale rzeczywiście wymiana ciekawymi odmianamibyłaby fajna. Przecież ziemniaki możnauprawiać w workach lub dużych donicach (np. po choinkach).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”