Fasola -choroby i szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Fasola -choroby i szkodniki

Post »

Często mam problem z fasolą.
Niektóre ziarna kiełkują bardzo ładnie, a inne od razu są jakby nadgryzione albo nadgniłe. W tym roku jest ciepło, fasola nie leży długo w ziemi i szybko kiełkuje, co jest powodem, że cześć fasoli obumiera zanim dobrze wzejdzie i co robić by tego uniknąć? Pewnie to jakiś szkodnik tylko jak go zwalczyć ?
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

witam gorąco :) jeżeli fasolki po wyśjciu z ziemi wyglądają tak jakby były nadgnite to może być nie spowodowane przesz szkodnika ale moze to być zgorzel siewek :( ja robiłam obie fasolke szparagową w rozsadzie żeby zwiekszyć plon ale niestety niektóre mi powypadały w taki sposób że jak chcialam je przesadzic to po prostu ułamywały sie przy ziemi i miały taki nadgnity koniuszek wiec mam teraz na poledku cześć z rozsady i część wsadzoną normalnie zobaczymy co będzie :) podrawiam :)
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Jak zwalczyć najlepiej nasiona zaprawiać przed siewem do gruntu w zaprawie przeciwko chorobą grzybowym zastosuj SUPER HOMAI 70 DS :D powodzenia


Vegasi, pilnuj poprawnej pisowni, znowu proszę. Przeciwko chorobOM, komu czemu, pamiętasz? Nalewka :twisted:
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Dzięki za rady.
One mi wyglądają bardziej na pogryzione przez coś... Takie czarne szlaczki mają..
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

A czymś przed robalami nie da się zaprawić? Dosiałam kolejną partię i znów to samo, nie będę miała chyba fasoli szparagowej w tym roku. Posiałam po 2-3 ziarna w dołki a wschodzą pojedynczo i to bardzo rzadko. Nawet 3o% nie będzie. To co wychodzi wygląda tak, że lepiej nie mówić, jakieś powygryzane... nie macie takich problemów?
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Fasola - poparzenie słoneczne(?)

Post »

Wystawiłam dziś na balkon fasolę ozdobną, po południu zastałam taki oto widok:
Obrazek

Dolne liście popalone przez słońce (??), górna część pędu w lepszym stanie. Fasolę wybrałam głównie ze względu na jej dobrą tolerancję słoneczną (balkon mam od strony południowej).

Tutaj drugi egzemplarz, liście w ciut lepszym stanie, ale z białym nalotem (w tym miejscu czuć, że są "wypalone", cieniutkie, lekkim dotykiem można zrobić w nich dziurę).
Obrazek

Czy to oznacza, że mogę zapomnieć o ładnej, pnącej fasoli na moim balkonie? A może rośliny są zbyt młode (wysiane 3 tygodnie temu), by je na cały dzień zostawiać na słońce (na noc chowam je jeszcze do domu)?
Chociaż z drugiej strony jeśli fasolę wysiewa się również bezpośrednio do gruntu, to jak wtedy ona sobie radzi?
Dodam też, że oczywiście fasola nie jest spryskiwana wodą po listkach.
Proszę o rady... Dziękuję :)
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Musisz na początku roślinę wystawiać do cienia, aż się zaaklimatyzuje i listki 'okrzepną', bo nawet gdy kocha słoneczko to jest zbyt wydelikacona pobytem w pomieszczeniu :) Powinna sobie poradzić i wypuści nowe, zdrowe liście.W cieniu jednak grozi jej przelanie, więc nie możesz za mocno podlewać.
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Post »

Dziękuję Selli, no tak, to nawet logiczne, tylko że ja nie mam gdzie trzymać tej całej gromadki po przesadzeniu w duże doniczki i skrzynki :( A na balkonie tylko słońce... :roll:
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Niesamowicie praży słoneczko. Dzisiaj paru pomidorkom też zbielały listki, chociaż to nie pierwszy ich dzień na balkonie.
Waleria
Awatar użytkownika
Aina
50p
50p
Posty: 60
Od: 2 mar 2007, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Strąkowiec w fasoli

Post »

Witam.
W tym roku dostałam nasiona fasoli pnącej-pyszna, strąki fioletowe, długie, po ugotowaniu robią się zielone(!) i nie są łykowate-nawet nie wiem, co to za odmiana. Zebrałam nasiona i teraz właśnie ,,wykluły'' mi się strąkowce. Wyrzuciłam robale i uszkodzone nasionka, ale doradźcie, co zrobić z pozostałą częścią nasion-czy one też są zarażone? Czytałam, że czas rozwoju strąkowca jest różny w zależności od temperatury. Może te nasiona przemrozić-czy można? Czy też całość jest już nie do użytku?
Bardzo mi na nich zależy, bo fasola rewelacyjna i specjalnie trzymałam strąki na nasiona chociaż wisiały takie apetyczne i zachęcające, a osoba od której je dostałam nie może mi ich już zaoferować.

Pozdrawiam.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strąkowiec w fasoli

Post »

Trzymaj przez zimę nasiona na balkonie, na mrozie.
http://www.ogrodniczy.eu/product/id/185 ... -blauhilde
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strąkowiec w fasoli

Post »

Jeżeli wszystkie nasiona przechowywałaś razem, to jest duże prawdopodobieństwo, że wylęgnie się jeszcze więcej tych chrząszczy :evil: . Porażone nasionka nie mają ani siewnej, ani konsumpcyjnej wartości.
Dawno temu, miałam podobną sytuację - odkładałam niby nienaruszone nasiona, a po pewnym czasie wyłaziły z nich kolejne robale , ble...
Na pocieszenie - te nasiona możesz sobie kupić wiosną w sklepach ogrodniczych , np tutaj :
http://www.sadzonka.com/index.php?pytanie=szparag
Cena też nie jest wygórowana - ok 3-4 zł za opakowanie .
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Strąkowiec w fasoli

Post »

Kiedyś kupiłem paczkę takiej fasoli do jedzenia w sklepie spożywczym i chrząszcze się na półce w szafce wylęgły.
Normalnie nasionka były z wkładką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”