Uprawa ziemniaków w workach

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Na forum Idigmygarden ktoś napisał: [QUOTE=AnnClaire]I tried the potatoes-in-a-bag this year and mine were a dismal failure ... the ones that sprouted had fairly decent tops but never produced anything despite having terrific leaf mold. Once I called them a bust in late July, I pulled the trash bags out, set sides and turned the truely black compost into raised planters next to the foundation of the house. I planted some seed potatoes in one just to see if they do any better, garlic in another, and will be sowing onions in the third. At least the garlic and onions should keep the bugs away from the foundation LOL

The potatoes that did the best were the ones I planted at the bottom of a trench in the garden proper. Large, well formed spuds in late september. I also found that I won't need to plant quite so deep next year as the spuds formed just above and around the seed spud and all that hilling accomplished was to require the plant to spend energy on top growth.[/QUOTE]
"Spróbowałam uprawiać ziemniaki w workach w tym roku i moje były totalną klęską. ... te które wykiełkowały miały calkiem dobrą górę, a nigdy nie produkowały nic mimo że miały świetny kompost z liści. Jak uznałam pod koniec lipca że sie nie udały, wyciagałam worki (do śmieci) i dodałam absolutnie czarny kompost do podwyższonych grzadek koło domu. Sadziłam ziemniaki w jednym żeby zobaczyć czy będą lepsze, w drugim czosnek i w trzecim ma być cebula. Przy najmniej czosnek i cebula powinne trzymać szkodniki z dala od domu.

Najlepiej się sprawdziły ziemniaki które sadziłam na dnie rowu w samym ogródku. Duże kształtne bulwy pod koniec września. Też mi wyszło że nie muszę sadzić tak głęboko w następnym roku, ponieważ bulwy się wytworzyły tuż nad sadzeniakiem i blisko, i przesadne kopczykowanie tylko zmusiało roślinę do dodatkowego rostu na górze."

Jest to tylko jedno opinie a doświadczenie dosyć przykre.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Zdolność do tworzenia bulw w workach albo podobnym układzie jest genetycznie uwarunkowana, więc odmianowa. Najlepsze są ziemniaki późne, bo rośną długo i są w stanie tworzyć więcej bulw.
Oto co o tym napisał Tom Wagner:
TZ has it right when he says most potatoes are determinate. A potato that is late maturing and indeterminate would work much better. A potato variety that sends out new stolons on a regular basis would work splendid.
TZ ma rację mówiąc, że najwięcej ziemniaków jest samokończących. Ziemniak późny i niesamokończący jest o wiele lepszy. Odmiana ziemniaka, która wypuszcza łodygi cały czas, byłaby wspaniała.
pozdrawiam, Gunnar
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

W tym roku miałam ziemniaki w workach i bez worków i nie widzę wielkiej różnicy, jedyny plus był taki ze nie musiałam ryć w ziemii żeby wyjąć porcję na 2-3 dni, tylko podnosiłam worek i już. Jednak w porównaniu do sadzenia w kopczykach worki są o wiele bardziej pracochłonne dla mnie, tę ziemię trzeba tam wrzucić, później dosypywać, podlewać. Plus był taki, że miałam je na trawniczku w miejscu w którym chciałam zniszczyć chwasty - po sezonie ziemniaczanym, miejsce pod workami było przyjemnie łyse. Także "odchwaszczanie ziemniaczane" działa;) Jednak w nadchodzącym sezonie będę sadzić zwyczajnie w kopczykach ewentualnie w workach bez dna, tak, żeby tylko unieść brzegi w celu wyjęcia jednej porcji a ziemia zostaje na grządce, bo to mi się spodobało.

Wiem, że niektórzy w ogóle nie kopczykują tylko rzucają ziemniaki na ziemię i nakrywają gruba folią nie puszczająca światła - czy ktoś tak uprawiał? Ponoć to też niektórym zdaje egzamin. Leniwa jestem jak mogę, to chętnie bym się dowiedziała czy to działa;) Główna wątpliwość jest taka czy one się nie odparzają od tej folii w upalne dni.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 370
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

w marcu2010 Norel proponowała uprawę z czarną folią zamiast okopywania.Nie bardzo rozumiem jak to ma wyglądać ,może ktoś tak robi proszę o dokładne wyjaśnienie.
Może komuś się również przyda ten sposób ;:180 .Mam też zamiar posadzić kilka worków z ciekawości bo już kilka lat temu spotkałam się z tą metodą. :)
pozdrawiam
Alicja :)
pozdrawiam
Alicja
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Też się chętnie dowiem jak jest z ta folią - dokładniej interesuje mnie też, czy one się od tej folii nie odparzają w słoneczne dni. Czy to musi być miejsce w cieniu, czy może być na słońcu? Folia bardzo by mi pasowała do wypróbowania.. Worków juz próbowałam. Trochę za dużo pracy z tym jak dla mnie, i trzeba pamiętać, żeby za dużo ziemniaków do nich nie nawciskać. Plusem jest ładnie przerobiona ziemia, którą po uprawie można dowolnie rozsypać na grządki.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Ziemniaki w worku w sporej donicy w Arizonie (z sadzeniaków, w następnym poście z nasion):

Obrazek
Obrazek
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zdjęcia dzięki uprzejmości azgirl.
Odmiany (wszystkie od Tom Wagner):
French Fingerling x Magic Molly (pierwsze cztery zdjęcia na tej stronie)
Gracie's Harry x John Tom Kaighin (dalsze cztery zdjęcia)
Skagit Valley Gold x Thumbed Nose (ostatnie)

W poprzednim poście ziemniaki z sadzeniaków, odmiana nieznana.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

bardzo mnie zaciekawił ten temat - czy ktos z obecnych forumowiczów próbował z sadzeniem ziemniaków w workach - ale na tarasie czy balkonie? Kiedy najlepiej to robić?
Awatar użytkownika
TomekD
200p
200p
Posty: 280
Od: 16 lut 2013, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

Pomyślałem sobie że to poruta - dotąd nawet tytki pyrów na tej mojej paterace nie zebrałem (vide 'Skąd' :wink: ).

Po przeczytaniu tego co napisała Amanita o uprawie w wiadrach:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p5153388
wpadłem na pomysł aby eksperymentalnie posadzić ziemniaki, dla odmiany w worku.

Mocno już późno, kupiłem więc ziemniaki do zjedzenia, takie same, które jak trochę poleżały to puszczały kiełki.
Jest więc szansa że nie sypane 'Stop Kiełkiem'. Odmiana to Gala, z tego co znalazłem - wczesna.

Podpowiedzcie co teraz (jako że na normalne podkiełkowywanie mocno za późno) najlepiej zrobić:
- spróbować jednak trochę podkiełkować i do ziemi z końcem kwietnia ?
- od razu, bez podkiełkowania, wsadzać do ziemi i worka ?
pozdrawiam, Tomek
Minog
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 mar 2015, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Uprawa ziemniakow w workach

Post »

W zeszłym roku do 20 litrowej donicy posadziłem dwa ziemniaczki, systematycznie w miarę wzrostu przysypywałem i otrzymałem 2kg ziemniaków :-)
Awatar użytkownika
acia1065
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1092
Od: 7 sty 2014, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kłaj - Małopolska
Kontakt:

Re: Uprawa ziemniaków w workach

Post »

Spróbuję i ja, może coś urośnie?
Beata
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja wracam do uprawy ziemniaka po 3latach ale w małej formie w workach. Ciekaw jestem czy coś warte bedzie to bo opinie są różne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”