Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

A to moje eksperymentale krzaczki posiane 1 maja wprost do gruntu.
Najpierw były pod folią, potem pod włókniną, te dwa [w sumie to trzy tylko dwa rosną razem] cudem przetrwały majowe ulewy i urosły :)
Obrazek Obrazek

Są opóźnione ale mają bardzo krępe łodygi, zwarty niski pokrój i bardzo dużo kwiatów jak na swoją wielkość :)
Pozdrawiam, Maciek.
IzkaSz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 wrz 2010, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie pomidory uprawiać w gruncie, a jakie w szklarni ?

Post »

Witajcie to mój pierwszy post na tym forum. Przeczytałam osiem stron tematu i troszkę mam zamieszanie w głowie. :D dl kogoś początkującego co polecacie do siewu w grunt? Chciałabym i coś z malinowych i takich zwykłych pomidorów. Będę wdzięczna bardzo, za wasze cenne rady i podpowiedzi. :wit
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Ja mam niewielkie doświadczenie w uprawie i zorientowałem się, że jest takich osób tutaj wiele, stąd ten temat.

Tunel foliowy to jak rozumiem przede wszystkim przyspieszenie wegetacji i dłuższy okres wegetacji. Czyli do uprawy w gruncie powinienem wybierać odmiany, które dadzą plon zanim przyjdzie jesień. Czyli takie koktajlowe Ildi z 54 dniami od posadzenia w gruncie do uzyskania pierwszych dojrzałych owoców jest idealne do uprawy w gruncie, a Amana Orange (90 dni) powinienem w naszym klimacie raczej uprawiać w tunelu foliowym lub szklarni, bo inaczej jesień zastanie krzaki w niedojrzałymi owocami.

Czy dobrze kombinuję? Czy może są jeszcze inne cechy, które sprawiają, że odmiana nie udaje się w gruncie, a udaje się jedynie pod osłonami.
Adam S.
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2347
Od: 18 mar 2009, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Pawle bardzo dobry temat założyłeś , przychylam się do Twoich pytań ... tymbardziej , że zaopatrzyłem się teraz w różne odmiany pomidorów .
Mam mały tunel foliowy , jak również dobre warunki aby uprawiać pomidory w gruncie . Jestem bardzo ciekawy wypowiedzi doświadczonych ogrodników .
Jakie odmiany najlepiej do gruntu , a jakie pod osłony ?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 2A+grun%2A to bardzo podobny wątek, jest tu trochę informacji :wink:

Myślę, że to nie zależy od wczesności (oczywiście pomijając bardzo późne odmiany), w ofercie różnych producentów nasion mamy przecież odmiany od wczesnych do średniopóźnych z przeznaczeniem do uprawy gruntowej.
Nie jestem w tym ekspertem, ale obserwując własne rośliny sądze że takie odmiany różnią się tolerancją na chłody, łatwością zawiązywania owoców, podatnością owoców na uszkodzenia takie jak pękanie itd., podatnością na choroby.

Osobiście uprawiam tylko w gruncie, jeśli kupuję to odmiany do tego przeznaczone (choć uprawiałem raz szklarniowy Akord w polu i doskonale sobie radził), natomiast nasiona krzyżówek i inne nieznane testuję - jeśli coś sobie nie radzi rezygnuję z tego :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Nie jestem ekspertem, jednak moim zdaniem poniekąd Suppa ma rację, ale to co "sobie kombinujesz" Jankielu, też ma sens, bo jeśli pomidor jest wczesny, ma mniejsze szanse zachorować na choroby grzybowe.
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

jeśli to nie czas od wysadzenia do wydania plonu jest decydujący o przydatności do uprawy gruntowej to mam kłopot. W przypadku oferty np. Ożarowa w opisie jest słowo "szklarniowy" lub "gruntowy", ale na zagranicznych stronach internetowych przy opisie odmian ani słowa o "folii" i "polu". Tylko na stronie Tomatofest znalazłem kategorie "do chłodniejszego klimatu" co interpretuję, że w gruncie sobie poradzą.

A przecież mamy całą masę odmian nowych, Kozula uprawiała je w tunelu foliowym i nie wiadomo jak sobie poradzą bez dachu nad głową.

Najlepiej byłoby stworzyć jakąś bazę opinii, w której ludzie mogliby zaznaczyć "udaje się w gruncie". Jeśli widziałbym, ze naście osób oprawiało z sukcesem jakąś odmianę w gruncie to i ja mogę.

Problem polega na tym, że tunel foliowy wymaga nawadniania, a na działce bywam co kilka dni. Przyjdzie lato i kiszka. Jakbym zamontował jakąś instalację do automatycznego nawadniania to po paru dniach znalazłaby nowego właściciela. Więc jestem skazany na uprawę gruntową, albo wynajęcie ogrodnika.
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

ewikk77 pisze:Problem polega na tym, że tunel foliowy wymaga nawadniania, a na działce bywam co kilka dni. Przyjdzie lato i kiszka. Jakbym zamontował jakąś instalację do automatycznego nawadniania to po paru dniach znalazłaby nowego właściciela. Więc jestem skazany na uprawę gruntową, albo wynajęcie ogrodnika.
Proponuję Ci zastosowanie osłon. Ja ten manewr stosuję skutecznie już jakieś 5 lat.
Otóż sadzę pomidory w rury (w foliaku też) długości ok. 30cm. przy czym tylko połowa wystaje ponad grunt. I właśnie ta wystająca połowa zapewnia mi latem zapas wody dla pomidora. Po prostu podlewam każdy krzaczek w rurze na full. W foliaku podlewanie pomidora ograniczało się do sobotniego podlewania, a w gruncie- system środa/sobota był w sam raz.
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak to jest z tymi rurami .Ja mam tunel (boki -szkło ,góra -folia),ale moja znajoma na takiej działce gdzie nie jest codziennie zrobiła tunel z agrowłókniny mówiła że miała go po raz pierwszy i jest bardzo zadowolona.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Jankiel pisze: Czy może są jeszcze inne cechy, które sprawiają, że odmiana nie udaje się w gruncie, a udaje się jedynie pod osłonami.
Drogi Jankielu przed wprowadzeniem jakiejś odmiany do uprawy warto jest zapoznać się z jej wymaganiami uprawowymi. Praktycznie wszystkie odmiany znajdujące się w rejestrze odmian są wartościowe ale różnie będą reagować na warunki uprawowe. W uprawie w gruncie wysoka wczesność czy też siła wzrostu powyżej dziesiątego kwiatostanu ma mniejsze znaczenie niż w uprawach szklarniowych czy tunelowych, uprawiając pomidory w gruncie musisz wybrać odmiany które mają dobrze rozbudowany głęboki system korzeniowy (większość odmian wytwarza raczej system płytki), kwitną i zawiązują owoce przy niesprzyjających warunkach, dość dobrze znoszą suszę a przede wszystkim "wybaczają nam" błędy w nawożeniu. Szanujące się firmy nasienne te informacje dostarczają swoim producentom. Najlepiej poprosić o katalog albo zwrócić się z pytaniem bezpośrednio do producenta nasion. Pamiętaj też, że w szklarniach często uprawia się pomidory w uprawach bezglebowych i większość z odmian zalecanych do tego typu upraw nie nadaje się do upraw gruntowych. Natomiast jeżeli cena nasion nie stanowi dla Ciebie bariery finansowej to muszę przyznać, że sporo odmian ,zwłaszcza z przeznaczeniem do upraw tunelowych będzie dobrze rosnąć i w polu. Jednak plon będzie niższy i może się okazać, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to niopłacalne.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

po waszych wyjaśnieniach zaczyna się powoli rysować obraz grunt/szklarnia.

Zaglądam czasem na zagraniczne fora internetowe poświęcone pomidorom. Amerykanie kochają "heirloom tomatoes", Gunnar tłumaczy to jako "rodzinne" albo "odziedziczone" odmiany, a opisowo to są ustalone odmiany, które hodowane są od pokoleń ze zbieranych nasion, niektóre mają historię niesięgająca XIX wieku. Z pewnością były uprawiane bez tuneli foliowych, choć często pewnie w cieplejszym od nas klimacie, choć niektóre pochodzą z klimatu chłodniejszego, np. z Niemiec, czy z chłodniejszych niż Krym części Ukrainy i z emigrantami zawleczone do USA.

No, nie wiem po co to piszę, może po to, że chcę sobie zracjonalizować uprawę w gruncie takich odmian jak Cherokee, czy Amana, czy czarnych odmian od Kozuli. Będę się w każdym razie starał podnieść temperaturę gruntu czarną agrowółkniną, w zacisznym, nasłonecznionym zakątku ogródka.

Sławek, w lipcu było tak gorąco, że musiałem sąsiadce powierzyć codzienne podlewanie, bo piaszczysta mazowiecka ziemia była sucha jak pieprz. Rzeczywiście wtedy jakiś rodzaj otaczającej rośliny otoczki plastikowej powodowałby, że po podlewaniu wilgotność utrzymywałaby się dłużej.
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Jankiel bardzo dobrze że to piszesz -znów dowiedziałam się czegoś nowego
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jakie odmiany pomidorów do gruntu, a jakie pod folię

Post »

Jankiel ja już parę lat temu wyleczyłem się z uprawy pomidorów w gruncie. Zanim dojrzały do konsumpcji, to przychodził deszcz i w ciągu dnia/dwóch nie miałem pomidorów. Po zbudowaniu foliaka, wreszcie cieszę się smakiem pomidorów. :D
Osłonki, jak pisałem wcześniej, pozwalają mi w foliaku podlewać krzaczki pomidorów raz w tygodniu. A przecież o to chodzi, by było jak najłatwiej, prawda? :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”