Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Marchew

Post »

A ja tak jak w roku ubiegłym (byłam bardzo zadowolona z marchewki) - wczesna Amsterdam, średniowczesna Nantejska i późna Koral. I wszystkie otoczkowane. W zeszłym roku miałam tylko Koral otoczkowaną i różnica była warta ceny. Brak konieczności przerywania i wyrównane wielkości marchewki. W tym roku tak długo szukałam aż znalazłam wszystkie otoczkowane. A wysiewam w trzech terminach mniej więcej co dwa - trzy tygodnie, zaczynając od początku marca.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

A czy Koral rośnie duża? Czy raczej nie?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Marchew

Post »

Koral średnia 15-20 cm - bardzo wyrównana wielkość. Ja byłam nieco zachłanna (i nie byłam jeszcze przekonana do otoczkowanych) i trochę za gęsto je posiałam ale i tak dały radę.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Kupiłem dzisiaj Flakkese (tak jak w zeszłym roku)i dodatkowo Koral oraz jako wczesną Amsterdamską.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Marchew

Post »

W ubiegłym roku posiałam dwie odmiany marchwi. Jedna super, druga łykowata. Niestety pierworodny powyciągał fiszki i nie wiem która była niesmaczna :? W tym roku wysieję po trochu 4 odmian.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

pawelp1320 - Flakkese sieję głównie dla królików.Rośnie bardzo wielka,ale również smaczna jak jest młoda .Zdarza mi się podjadać marchewki królikom :wink: .
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Ale co jak stara na przechowanie to nie bardzo? Bo w tym roku jakaś taka lekko łykowata (tylko nie wiem czy Flakkese czy Koral bo razem przechowuję)
Pozdrawiam Paweł
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Moją Flakkese wysiałam na początku kwietnia i zebrałam późną jesienią .Zależało mi na uzyskaniu dużej masy.Może dlatego jest łykowata, ale króliki nie narzekają, wpierniczają aż im się uszy trzęsą :) .Właśnie sprzedawca w sklepie ogrodniczym polecił ją jako zamiennik marchwi pastewnej.Do jedzenia (do kuchni) miałam wczesną amsterdamską sianą początek kwietnia i późną koral sianą w końcu maja i jeszcze jakąś średniowczesną nie pamiętam nazwy .Do kuchni wolę mniejsze marchewki nie przerośnięte są wówczas soczyste ,słodkie i chrupiące do wiosny.Uwielbiam marchew w każdej postaci .YYM idę sobie jedną zgryźć albo i dwie .
:wit
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Dziwne, bo mi właśnie Flakkese2 polecano jako odmianę do podjadania :) Też mam na ten rok te odmianę, a także Amsterdamską jak co roku. :)
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Nie chcę Was zniechęcić .Póki ta marchewka rośnie i jest niezbyt duża to śmiało się nada do zajadania.Jak pisałam wyżej moja rosła długo (pocz.kwietnia do przymrozku pod koniec listopada).Gdyby mi zależało na konsumpcji skróciłabym okres wegetacji.Dodam jeszcze,że osiągnęły rozm. dł-ok 30 cm,średnica-ok 12 cm.Zdarzały się większe ,kilkakrotnie ich przerywam na bieżące skarmianie.Sprzedawca mówił, że jest to odmiana jadalna ale często kupowana na karmę dla zwierząt.Myślę,że już wszystko wyjaśniłam.
Awatar użytkownika
Kasika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lut 2015, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Witam, To moi pierwszy wpis i mam nadzieje ze sie nie powielam :) ...Mam pytanie odnosnie kielkowania nasion marchwi w piasku. Przeczytalam o tym na ktoryms z forum ale nie moge znalezc, a nie pamietam dokladnie jak to bylo...Czy ktos ma doswiadczenie w tym wzgledzie, jak to technicznie powinno wygladac, jak dlugo kielkowac nasiona ile piasku i ile nasion ? dziekuje i pozdrawiam.
pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
Krzysztof59
200p
200p
Posty: 271
Od: 29 lip 2013, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolica

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Prawdopodobnie chodzi Ci nie o kiełkowanie w piasku co o wysiew nasion z dodatkiem piasku. Przytoczę fragment tekstu-
,,Przed siewem nasiona najdrobniejsze (np. marchew, pietruszkę) warto wymieszać z suchym piaskiem w stosunku 1:1. Dzięki temu będzie łatwiej je wysiać i będą w rzędzie umieszczone bardziej równomiernie. Do nasion o dłuższym okresie kiełkowania (np. nasion marchwi, pietruszki, cebuli) warto dodać niewielką ilość (5 do 10%) nasion warzyw kiełkujących szybciej (np. sałaty, rzodkiewki, rzeżuchy). Szybciej kiełkujące nasiona wyznaczą rzędy jeszcze zanim wykiełkują nasiona kiełkujące wolniej, co pozwoli na wcześniejsze motyczenie międzyrzędzi."
powyższy tekst zaczerpnąłem z strony http://poradnikogrodniczy.pl/siejemy_wa ... gruntu.php :D
Pozdrawiam - Krzysztof
Awatar użytkownika
Kasika
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 lut 2015, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Dziękuję Krzysztof za odpowiedz, następnym razem zrobię tak jak podajesz...ja się chyba pospieszyłam i podkiełkowałam nasiona marchwi w piasku, ciężko się je później takie wilgotne wysiewało ....dodatkowo zmieszałam nasiona właśnie z sałatą, aby ta wyznaczyła międzyrzędzia. Sałatę już widać ale nie wiem teraz czy ja zostawić do całkowitego wzrostu, czy pousuwać zaraz gdy pokażą się siewki marchwi ? Szczerze mówiąc szkoda mi tej salaty ....pozdrawiam serdecznie
pozdrawiam,
Kasia
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”