Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
misiadk
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 28 wrz 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: oleśnica

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

A po co od razu tak z grubej rury pryskać te ziemniaki infinito czy consento?są to już opryski z górnej półki cenowej. One są głównie polecane do zwalczania zarazy łodygowej (lub też ogólnie zaraza już mocno szaleje na ziemniakach)- no chyba, że już zauważyliśmy takie objawy to nie ma co czekać bo choroba szybko się rozprzestrzenia, a co gorsze to bulwy zaczną nam gnić. Ja tak profilaktycznie lub też przy pierwszych objawach radziłabym ridomilem opryskać. Co do oprysku tatoo to już jest wycofany od ok 3 lat, bodajże infinito go zastąpił.
Co do tych powiadomień inspekcji to może są one i dobre, ale i tak nic nam nie zastąpi oglądanie własnym bacznym okiem.
Sabina
Awatar użytkownika
colli28
500p
500p
Posty: 908
Od: 2 cze 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zach-pomorskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam mam taki kłopocik gniją mi korzenie ziemniaków i nie wiem co im dolega proszę o pomoc
Tutaj fotkiObrazek
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

U mnie , po kwitnieniu ziemniaków, pokazały się kulki, na szczcie po przekwitnięciu kwiatków. Czy to znaczy ,wykopać ziemniaczki?
pierwsz raz posadziłam, że kwiatki, to wiem, ale "kulki"? :oops:
Obrazek
Pozdrawiam Ewa
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Kulki to owoce. Trujące są, ale w środku są nasiona:) Można się pobawić w hodowlę ziemniaków z nasion;) nie wykopuj, poczekaj aż zielenina zżółknie..
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

loeb pisze:Kulki to owoce. Trujące są, ale w środku są nasiona:) Można się pobawić w hodowlę ziemniaków z nasion;) nie wykopuj, poczekaj aż zielenina zżółknie..
Aha ;:173 DZIĘKUJĘ :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

ewa2019 pisze:U mnie , po kwitnieniu ziemniaków, pokazały się kulki, na szczcie po przekwitnięciu kwiatków. Czy to znaczy ,wykopać ziemniaczki?
pierwszy raz posadziłam, że kwiatki, to wiem, ale "kulki"? :oops:
[/url]
"Kulki" to owocki ziemniaków, bardzo podobne do pomidorów, tylko mniejsze. Da się z nich wydobyć nasiona w taki sam sposób, a te też są małe, i nawet jeśli kiełkują i potem są wysadzane po przymrozkach, nie wiadomo, czy będą ziemniaki do jedzenia tego roku czy tylko małe "sadzeniaki". Nasiona ziemniaków można dać do "Akcji", na pewno są chętni, ja też. Możesz również czytać cały wątek o tym: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=38101
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dziś widziałem pierwsze w życiu żywe stonki. Dwie złapałem ręką i udeptałem nogą, a trzecia uciekła i potem była na innej roślinie (chyba ta sama stonka) i znowu mi się nie udało ją złapać. Jeśli starczy taka walka bez chemii, będę zadowolony. Jeszcze za wczesnie powiedzieć, i pomidory mam bardzo blisko.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

GunnarSK pisze:
ewa2019 pisze:U mnie , po kwitnieniu ziemniaków, pokazały się kulki, na szczcie po przekwitnięciu kwiatków. Czy to znaczy ,wykopać ziemniaczki?
pierwszy raz posadziłam, że kwiatki, to wiem, ale "kulki"? :oops:
[/url]
"Kulki" to owocki ziemniaków, bardzo podobne do pomidorów, tylko mniejsze. Da się z nich wydobyć nasiona w taki sam sposób, a te też są małe, i nawet jeśli kiełkują i potem są wysadzane po przymrozkach, nie wiadomo, czy będą ziemniaki do jedzenia tego roku czy tylko małe "sadzeniaki". Nasiona ziemniaków można dać do "Akcji", na pewno są chętni, ja też. Możesz również czytać cały wątek o tym: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=38101
Nawet nie wiem jaką odmianę mam, po prostu wzięłam z domu ziemniaki z kiełkami i posadzilam.Jeśli chodzi o nasionka, to kiedy mam wydłubać?
I jak suszyć?
Pozdrawiam Ewa
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Colli28 to rizoktonioza ziemniaka, a na tego grzyba -z tego co wiem - innego sposobu nie ma tylko sadzenie zdrowych sadzeniaków i stosowanie zmianowania i płodozmianu. Często bywa zakażona gleba i gnicie podstawy łodygi u różnych roślin jest właśnie tego przyczyną, a powoduje wiele różnych objawów nie tylko u ziemniaków.

Francik.
Francik
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

ewa2019 pisze:
GunnarSK pisze: Nawet nie wiem jaką odmianę mam, po prostu wzięłam z domu ziemniaki z kiełkami i posadzilam.Jeśli chodzi o nasionka, to kiedy mam wydłubać?
I jak suszyć?
Wydłubać można i trzeba, kiedy nasionka będą dojrzałe, to znaczy w sierpniu albo wrześniu, najlepiej je suszyć na papierku, gładszym od papierowego ręcznika.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

GunnarSK-dzięki :wit
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
colli28
500p
500p
Posty: 908
Od: 2 cze 2012, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zach-pomorskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

francikrecz pisze:Witam. Colli28 to rizoktonioza ziemniaka, a na tego grzyba -z tego co wiem - innego sposobu nie ma tylko sadzenie zdrowych sadzeniaków i stosowanie zmianowania i płodozmianu. Często bywa zakażona gleba i gnicie podstawy łodygi u różnych roślin jest właśnie tego przyczyną, a powoduje wiele różnych objawów nie tylko u ziemniaków.

Francik.

Dzięki za info ;:7
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Jak wyglądają dojrzałe owocki ziemniaka(na nasiona)?Może będę chciała szybciej wykopać ;:218
Pozdrawiam Ewa
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”