Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dziś pierwszy raz zauważyłam, że moje ziemniaczki "pchają się już na świat" - u niektórych widać już liście, a przy innych dopiero pęka ziemia :)
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. MaGorzatko - jak widzisz - ani minuty spóźnienia. Teraz musisz zająć się kiełkującymi chwastami, a jest ich - jak zawsze - sporo. Zasilanie pogłówne - dopiero po Dniu Matki, gdy wykorzystają zapasy własne plus to , co dostały przed sadzeniem i /jeśli możesz/ pilnuj aby nie miały za sucho /posialiście rośliny dość wysokie obok/. Pozdr, Francik.
Francik
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Mój M ziemniaki zasila dolistnie
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Juda, zasilanie dolistne jest zasilaniem interwencyjnym czyli "na krótką metę". Pozwala utrzymać turgor i procesy życiowe na właściwym poziomie natomiast pełny rozwój przebiega przy systematycznym zasilaniu /dolistnie - co dwa tyg./ natomiast zasilanie pogłówne wymyślono dlatego, aby rośliny miały pełny zestaw "szwedzkiego stołu" do wytworzenia czy to organów generatywnych /a więc nasion/, czy też organów wegetatywnych - jak u ziemniaka, buraka, selera i in. Pozdr , Francik.
Francik
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Nie wiem czy dobrze robimy ale obornik i nawozy pod orkę zimową na wiosnę drugi raz nawóz na glebę , a dolistnie to wtedy jak na zarazę jest oprysk
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Juda, jak już wspomniałem, nawożenie dolistne poprawia kondycję roślin dlatego wzmocnienie nawozami P,K,Mg przy jednoczesnym oprysku ochronnym jest wskazane - także w tym okresie u ziemniaka przebiega intensywny proces tworzenia bulw /a więc substancji charakterystycznych dla rośliny: białek skrobi, witamin i solaniny/. Choroby zniekształcają ten proces, ziemniak traci swój smak, gorzej się przechowuje, itd . Można wyliczać dość długo. Jednak nawożeniem podstawowym jest nawożenie doglebowe, tak jak kroplówka dla chorego, a normalny posiłek. Pozdr, Francik.
Francik
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

francikrecz pisze:Teraz musisz zająć się kiełkującymi chwastami
Jak będę chodzić na nie co jakiś czas z motyczką, to chyba wystarczy?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Oczywiście, MaGorzatko, przecież to nie wschodząca marchewka czy buraczki ćwikłowe. Zwykle są trochę większe i radę sobie dadzą bez zbytniej nadgorliwości. Im mniej będziesz im przeszkadzać /naruszać korzenie/ tym lepiej będą rosły. Pozdr, Francik.
Francik
juda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 1 lis 2008, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie okolice Jasła

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Wszystko z umiarem bo nadgorliwość nie popłaca :;230
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

:tan Moja wschodząca Vineta :tan

Obrazek Obrazek Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. MaGorzatko, masz równe , ładnie formujące się krzaczki ziemniaków - czyli tak trzymać i czekać terminu podbierania. Pozdr, Francik.
Francik
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Francik, nie uciekaj!
A co z tym okopywaniem? Mam teraz nagarnąć na te krzaczki ziemi tak, żeby je przykryć?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. MaGorzatko, kilka słów wyjaśnienia. Ziemniaki obsypuje się posadzeniu zwykle dla wygody uprawiającego. Roślina korzeni się płytko, ma niewielki system korzeniowy. Stolony, czyli pędy, na których wiąże bulwy wypuszcza razem z korzeniami, mają średnio 12 cm długości /od 5 - 20 cm/. Tylko pojedyncze korzenie są dłuższe niż 50 cm. Cały zapas nawozowy pobiera z warstwy ornej, dlatego wymaga głębokiego spulchnienia gleby /niekoniecznie odwracania/ i nawiezienia wierzchniej jej warstwy. Redliny są formowane po to żeby jak największą ilość tego nawozu zgromadzić wokół sadzeniaka - po 2-3 tyg. od wschodów zaczyna intensywnie z nich korzystać, a odm. wczesne wiążą bulwy w czerwcu /dlatego młode są już pod koniec tego miesiąca/. Ponowne okrywanie osłabi je będą musiały jakgdyby drugi raz wschodzić opóźniając wiązanie bulw. Dlatego, jak odpowiadałem Judzie, obsypywanie ma swój cel tylko wtedy, gdy rozbronowujemy redliny z kiełkującymi sadzeniakami dla potrzeb pielęgnacyjnych. Ale się rozpisałem, wybacz. Pozdr, Francik.
Francik
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”