Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. GunnarSK, kiełki nie będą wstanie rosnąć ponieważ wzrost, jaki odbywał się w piwnicy był wzrostem elongacyjnym i po przeniesieniu do "normalnych" warunków procesy biochemiczne wzrostu wydłużeniowego zostaną wstrzymane, a zdeformowane komórki nie wytrzymają ciśnienia wewnętrznego. Może wystąpić jedynie podwyższenie podatności na choroby. Pozdr, Francik.
Francik
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Gunnar, nic nie rozumiem - myślałam, że z tych kiełków wyrastają rośliny. Jak oberwałeś, to co będzie rosnąć?
Posadziłam w tamten piątek, jak planowałam, moje pierwsze ziemniaki (nie obrywając kiełków), wyszło mi tego 5 rzędów po 28-29 szt. W 4 rzędach sadziłam całe ziemniaki, a w jednym połówki, ale z tej strony, gdzie miały większe kiełki. Chcę zobaczyć, czy ten rządek będzie się znacząco różnił od pozostałych.
Jak łatwo policzyć, będę miała ok. 140 krzaków i myślę teraz, czy nie zwariowałam. Ile z tego może być plonu, licząc tak przeciętnie z uprawy amatorskiej?

Obrazek Obrazek

(Proszę dać znać, jeśli mam usunąć zdjęcia, bo to przecież nie mój wątek...)
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

MaGorzatka pisze:Gunnar, nic nie rozumiem - myślałam, że z tych kiełków wyrastają rośliny. Jak oberwałeś, to co będzie rosnąć?
Jak łatwo policzyć, będę miała ok. 140 krzaków i myślę teraz, czy nie zwariowałam. Ile z tego może być plonu, licząc tak przeciętnie z uprawy amatorskiej?
Jak się obrywa, to wyrosną nowe kiełki, i z nich będą ziemniaki. A jak Frrancik słusznie zaauważył, tak się robi prawidłowo. Z Twoich 140 krzaków będziesz miała sporo ziemniaków, a nic nie szkodzi, jeśli starczy nie tylko na młode jak zwykle w amatorskiej uprawie, a też do przechowywanie przez zimę.
pozdrawiam, Gunnar
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. MaGorzatko, bulwy w workach podkiełkowane prawidłowo, wiele kiełków silnie rozkrzewionych, przy prawidłowej pielęgnacji możesz mieć naprawdę "dużo pod krzakiem". Bulwy tylko trochę może za duże, ale wyrównają to ilością. Pozdr, Francik.
Francik
eleanor
200p
200p
Posty: 286
Od: 30 cze 2011, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

przy dobrej uprawie jest nawet po 20 sztuk nadających się do spożycia. Do sadzenia wystarczą o średnicy ok 3cm. Możesz mieć problem z majowymi przymrozkami. Ja co roku muszę przykrywać ok 30cm krzaki przed mrozem.
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Francik, dzięki za słowa otuchy :) Te mniejsze bulwy sadziłam całe, a z tych największych robiłam właśnie połówki. A jesienią to od razu sobie odłożę oddzielnie takie mniejsze bulwy, do sadzenia na przyszły rok.
Elaenor, w razie majowych przymrozków mam zimową agrowłókninę, to przykryję chociaż część.
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. Eleanor, krótko o sadzeniakach: ich wielkość rzutuje nie tylko na ilość ale i na wielkość plonu. Od wielkości sadzeniaka zależy czy ziemniaków będzie dużo pod krzakiem lecz drobnych "sadzeniaków", czy będą to ziemniaki jadalne lecz będzie ich nieco mniej - choć wagą mogą przewyższyć sadzeniaki. Dzieje się tak , jak zawsze w naturze - bardzo prosto: wykorzystanie własnych zapasów możliwie do końca /kroplówka/, natomiast na nawozy /żołądek/ czas przyjdzie później - stąd taka różnica. Pozdr, Francik.
Francik
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

MaGorzatka pisze:Francik, dzięki za słowa otuchy.
Elaenor, w razie majowych przymrozków mam zimową agrowłókninę, to przykryję chociaż część.
Przymrozki są tylko groźne dla nadziemnych części (krzaków), i agrowłóknina powinna wystarczyć.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

eleanor pisze:Ja co roku muszę przykrywać ok 30cm krzaki przed mrozem.
Chodzi Ci o krzaki 30centymetrowe czy musisz przykrywać taką warstwą ziemi? Jeśli ta druga możliwość, 30 cm wydaje mi się gruba. Co prawda nieraz zmarzły mi łodygi i liście ziemniaków. Odrosły ze spodu sadzeniaków, ale były o tydzień lub dwa w tyle, co może mieć duże znaczenie dla młodych ziemniaków.
pozdrawiam, Gunnar
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Po jakim czasie ziemniaczki pokazują część nadziemną? Moje posadzone 13 kwietnia, a jeszcze wczoraj nic nie było widać.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

MaGorzatka pisze:Po jakim czasie ziemniaczki pokazują część nadziemną? Moje posadzone 13 kwietnia, a jeszcze wczoraj nic nie było widać.
Żeby pokazać część nadziemną ziemniaki muszą kiełkować przy odpowiedniej temperaturze, i od tego momentu może minąć spokojnie dwa tygodnie. Więc spodziewaj się dość długie czekanie, a z ziemniakami niepodkiełkowanymi jeszcze dłużej.
pozdrawiam, Gunnar
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Witam. MaGorzatka, nie ma co się niecierpliwić. Kiełkowanie ziemniaków rozpoczyna się tak, jak podkiełkowywanie - w temp. ok 6oC, a właściwy wzrost dopiero od średniej 12oC, a że grunt nagrzewa się stopniowo toteż one odczuwają niższą temperaturę niż panująca na zewnątrz i ruszają stopniowo, ale nieregularnie. Krótkotrwałe ochłodzenia też na nie nie oddziałują - dopiero na powierzchni. przeto kiełkowanie może trwać3 tygodnie, a w gorszych warunkach termicznych miesiąc i dłużej. Pozdr, Francik.
Francik
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki , ziemniaki

Post »

Dzięki, będę czekać cierpliwie :)
Dziś na polu, gdzie są posadzone ziemniaki, posialiśmy facelię na pożytek dla pszczół. Ziemniaczki będą miały piękne towarzystwo - z lewej lawenda, z prawej i z tyłu facelia :)
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”