Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1423 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 102  
Autor Wiadomość
caterina
 Tytuł: Re: Dynia - wszystko o odmianach
PostNapisane: 26 lip 2010, o 22:44 
200p
200p

1 szt.
Frant,oczywiście,że to ta sama rodzinka :)
pozdrawiam
Kasia

ostatnia szansa
PostNapisane: 28 lip 2010, o 11:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Mam pytanie do miłośników dyń. Czy dynie zrywamy tylko wtedy gdy są dojrzałe i z nich przygotowujemy przetwory, gotujemy zupkę, czy można ich uzywać wcześniej zrywając małe i młode okazy (do czego ewentualnie użyć młode dynie olbrzymie).

Cukinie i patisony zrywam od bardzo młodych i małych do dużych w zależności od tego na co zamierzam przeznaczyć je.

Mam 11 krzaków dyni olbrzymiej i jakbym mogła wcześniej wykorzystać owoce mogłabym dużej korzystać z ich dobrodziejstwa.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

frant
PostNapisane: 28 lip 2010, o 15:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też mnie męczy to pytanie : kiedy już warto zciąć dynie ? Jadalne to na pewno są na każdym etapie , nawet zawiązki ,ale taki młody owoc pewnie niewiele wnosi bogactwa smaku i pożywności .. O tych dużych dyniach to teraz nie ma co nawet myśleć , na nie przyjdzie czas wrz- październik .. Ale ta mała dyńka Hokkaido ? Pierwsze owoce nie rosną już od 2tyg. , zabarwiły sie na ciemno pomarańczowo i .. bardzo kuszą ! :shock: . Przechodząc obok scyzoryk sam sie otwiera , wstępnie zakładam pierwsze podejście ok . połowy sierpnia .. ale nie wiem czy wytrzymam :D .

kontra
PostNapisane: 28 lip 2010, o 20:02 
200p
200p

---
Ja na bieżące potrzeby zbieram wcześniej.

ostatnia szansa
PostNapisane: 28 lip 2010, o 21:58 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Jakie są te bieżące potrzeby :?: Tzn co mozna dobrego zrobić z niedojrzałej dyni :P ???

ostatnia szansa
PostNapisane: 28 lip 2010, o 22:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Postaram sie pokazać na zdjęciach dlaczego pytam o dynie :heja
Tak wyglądały dynie 10 lipca

http://img688.imageshack.us/img688/6983/dsc03202m.jpg

a tak po 13 dniach

http://img843.imageshack.us/img843/9962/dsc03252.jpg

Dziś po 5 dniach sa znowu znacznie wieksze :heja

aniaop
PostNapisane: 28 lip 2010, o 23:01 
200p
200p

---
Moje coś strajkują.... :cry: jedyna co zawiązała to atlantic , resta stoi i się wygłupia buuuu :cry: Ozdobna cobra kwitnie i ma zawiązki żeńskie, ale jadalne ani myślą. Dałam im jeść duuużo i nic, zero reakcji. Macie jakieś pomysły?

ostatnia szansa
PostNapisane: 29 lip 2010, o 07:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

---
Kiedy były kiełkowane/sadzone Twoje dynie?

Moje dynie olbrzymie "Rouge tres hatif d'Etampes" namoczyłam 30 kwietnia, wsadziłam do kubków z ziemią, 17 maja pojawiły się nad ziemią (już myślałam, że nic z nich nie będzie). 29 maja posadziłam na grządkę i tak sobie rosły. 9 lipca zobaczyłam pierwsze zawiązane dynie, a dziś są jak spłaszczona piłka do koszykówki ;:7

Dynia ozdobna (nazwy nie znam) sadzona równocześnie z olbrzymią nie ma owocków. ładnie kwitnie na biało.

mmnk
PostNapisane: 29 lip 2010, o 12:03 
50p
50p

---
Moje dynie narazie cały czas pięknie kwitną. Czekam więc z niecierpliwością aż zacznie coś więcej się dziać. Tak samo kabaczki-kwitną ślicznie więc może coś z tego będzie . Chyba trzeba uzbroić się w cierpliwosc. :|

ewikk77
PostNapisane: 3 sie 2010, o 20:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
wow, Ostatnia szanso jestem pod wrażeniem Twojej dyniowej plantacji ;:138
pewnie, że można wcześniej wykorzystać dynie jak ich tak dużo. Takie młodziutkie można przeznaczyć na zupkę, placuszki, można zamarynować -tę część miąższu, który jest "zwięzły", a także zrobić dżemik :P

Ania D.
PostNapisane: 3 sie 2010, o 20:52 
500p
500p

---
Widzę, jak deszcz wpłynął na dynie. W lipcu była super susza, gorąc, nie padało prawie miesiąc. Dynie zawiązały po jednym najczęściej owocu i tyle. Dynie nie były podlewane, nie mamy na działce wody (to, co przywieźliśmy, to było nic na tyle roślin). Kwitły obficie, ale były tylko kwiaty męskie. Teraz, jak porządnie popadało, to pojawiło się dużo kwiatów żeńskich. Ciekawe, co z tego zdąży wyrosnąć.
Przekonałam się ostatecznie, że warto zawsze sadzić nasionka w kwietniu do doniczek i w maju wysadzać już wyrośnięte sadzonki. Porównuję dynie sadzone z sadzonek i siane z nasion, różnica jest ogromna - na korzyść rozsady. Dynia Jumbo Pink Banana sadzona z rozsady ma duży owoc, ta z nasiona ma dopiero ok. 13 cm długości. W sumie nawet nie mogę za bardzo śledzić przyrostu masy, bo dynie tak się rozrosły, że mam dostęp tylko do tego, co jest na obrzeżach.

Ania D.
PostNapisane: 3 sie 2010, o 20:55 
500p
500p

---
Nie zrywam niedojrzałych dyń. Nie dlatego, że nie można, ale nie bardzo mi smakują. To jeszcze nie ten smak, są bardzo delikatnie, takie jak cukinia. Sezon dyniowy trwa u mnie od zimnych nocy, zwykle jest to październik, zaczynam go rozgrzewającą zupą z dyni. Sezon trwa do zjedzenia wszystkich posiadanych przez nas owoców :heja

frant
PostNapisane: 3 sie 2010, o 21:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ania D. napisał(a):
Nie zrywam niedojrzałych dyń. Nie dlatego, że nie można, ale nie bardzo mi smakują. To jeszcze nie ten smak, są bardzo delikatnie, takie jak cukinia.

A ja nie wytrzymałem :oops: , i zerwałem jedną dyńke , Hokkaido .. Miała 1,4 kg miąższ dość już ścisly , ale pestki jeszcze mocno niedojrzałe choć w pełni wykształcone . Połówka poszła do leczo - dobry ciekawy smak , bardziej wyraźny niż cukinia lub patison . No i efekt kolorystyczny ciekawy :wink: . Druga połówka upieczona , miąższ zmiksowany i zmieszany z bitą śmietaną , ser włoski , miód , skórka pomarańczy . Wiadomo , sam bym nie wymyślił :D , to przepis z blogu beawkuchni.pl . Efekt niespodziewany , smak tej pieczonej zupełnie inny niż gotowanej , taki bogaty , korzenny .. a sam deser super , choć bardziej może by sie nadał do przełożenia biszkopta lub jakiś wafli , no jak tam kto lubi :wink: . Pozdrawiam !

Anpio7
PostNapisane: 4 sie 2010, o 13:21 
500p
500p
Moje dwa krzaczki jadalnej dyni rosną i kwitną(nazwa - niepamiętam), jestem początkująca w tym temacie, :heja
ale zamarzyła mi się na jesień zupa i ciasta z dyni ;:137 , a tu nic nie chce się zawiązać :? ,
podglądam, zaglądam a tam same kwiatki i coraz dłuższe pędy :roll:
Dodam, że cukinie i kabaczki owocują, a dynia wyglądała tak 3 tygodnie temu, teraz jest wielka,
postaram się zrobić na dniach nowe ;:177

Obrazek

Czy jest jeszcze szansa, że coś urośnie ;:88

Pozdrawiam ;:3

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 1423 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 102  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości