Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Dziękuję. Dla mnie podstawa to smak i to, jak długo można przechowywać, to mnie interesuje.
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Coś więcej o odmianie Lunga di Napoli.
Na stronie http://www.kcb-samen.ch/ podają, że można ją przechowywać od 3 do 6 miesięcy. Dzisiaj rozkroiłam dynię i okazuje się, że z czasem środkowa część miąższu staje się włóknista. W niczym to jednak nie przeszkadza. Mamy tylko większe straty, ponieważ musimy wykroić środek ;). Na początku jest on zwarty, więc można wykorzystać praktycznie cały miąższ, za wyjątkiem komory nasiennej. Z czasem miąższ traci też trochę na soczystości w porównaniu z dyniami konsumowanymi jeszcze w listopadzie.
Miąższ ma piękny ciemnopomarańczowy kolor :) No i doskonały smak :)


Obrazek Obrazek
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Śliczna i na pewno smaczna. Ech, a do kolejnego sezonu jeszcze tyle czasu...
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

A ma ktoś może doświadczenie z Dynią krzaczastą Amazonka i Dynią bezłupinową Miranda czy warto uprawiać :?: . Oprócz tego mam jeszcze dynię melonową , która faktycznie jest bardzo smaczna :D i dynię do uprawy na nasionka Danka Polka, której nie znam i będę wysiewać po raz pierwszy, czy faktycznie te nasionka są smaczniejsze od innych :?:
ewondo
100p
100p
Posty: 183
Od: 2 sty 2010, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Choć miałam sześć odmian w ubiegłym roku, to niestety żadnej z wymienionych przez Ciebie :(.
Jeśli możesz to napisz coś więcej na temat tych, które uprawiałaś/eś. Przyda się taki przegląd odmian :)
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

W zeszłym roku uprawiałam tylko dynię olbrzymią melonową żółtą, jest stosunkowo prosta w uprawie, trzeba pamiętać o podlewaniu i odchwaszczaniu w początkowym okresie. Owoce są naprawdę smaczne i można je wykorzystać na wiele sposobów.
Próbowałam też z dynią makaronową ale nie uchowała się biedaczka, jakoś nie chciała rosnąć. W tym roku chciałam też spróbowac z innymi.
A jakie Ty masz odmiany?
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

A jak się nazywa taka dynia o zielonawej chropowatej skórce, duża i mięsista?
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
aniusia24
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 17 gru 2009, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia i Mazury

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

to taka dynia? Obrazek
Ogród to moje drugie życie...
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Zasadniczo wszystkie dynie z gatunków cucurbita pepo (dynia zwyczajna), cucurbita maxima (dynia olbrzymia), cucurbita moschata (dynia piżmowa) i cucurbita mixta (?,ale znane są np. odmiany Hubbard i Pang) są jadalne, ale czy rzeczywiście nadają się do jedzenia zależy od smaku i struktury (konsistencji, kształtu i wielkosci) poszczególnych odmian. W ubiegłym roku miałem kabaczki "Złoty Cepelin" i dynie Patison "Disco" i "scallopini" oraz dynie gruszkowate (nie pamiętam z jakiej firmy) Oprócz Złotego Cepelina wszystko było niby ozdobne. Patisony rzeczywiście tak służyły (i nadal służą), ale z dyni gruszkowatych była pyszna zupa. Mam kilka nasion schowanych z dyni gruszkowatych, ale dokupiłem paczkę dyni ozdobnej "Wierzbowa Gruszka" z firmy Toraf, i mam nadzieję, że to jest to samo, a na pewno wypróbuję.
pozdrawiam, Gunnar
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Gunnar, to samo mówił sprzedawca, u którego kupowałam nasiona dyni na allegro. Wszystkie dynie sa jadalne, ale nie wszystkie sa smaczne. W wielu sklepach króluje bardzo mocno podział, że np. sweet dumpling to dynia ozdobna, nie do jedzenia, z innymi podobnie.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Gunnarze rzeczywiście patisony mogą być ozdobą, ale są też bardzo smaczne - np. do lecza, ja w tym roku kupiłam nasionka właśnie patisona disco z zamiarem "nieozdobnym" :lol:
pozdrawiam Ewa
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

W ubiegłym roku miałam patisona "Disco" i był bardzo smaczny do lecza, w cieście naleśnikowym, a także zrobiłam trochę do słoików w zalewie takiej jak na ogórki konserwowe.
Jest to smaczna odmiana, posadziłam je w ostatnim tygodniu czerwca, zaczął owocować 15 sierpnia, to i tak doczekałam się niezłego zbioru.
Pozdrawiam
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”