Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu , super dynie :wink: ! U mnie na razie pare jest zawiązanych na Hokkaido , zaczął kwitnąć Butternut , i za kilka dni zakwitnie Marina di Chioggia... A na Muscade de Provense widać mikroskopijne kwiatki na wierzchołkach pędów , czyli w dobrym tempie gdzieś za 7 dni może zakwitnie - troche to wydaje mi sie późno , to jest dość duża i późna odmiana , podobno . Teraz widze ,że za dynie należy sie wcześnie brać , ok.10 kwietnia - wysiew do doniczek ... Ja troche późno siałem , a i sadzenie do gruntu sie opóźniało przez chłody i deszcze . Pogoda zawsze będzie płatać figle , więc nie zaszkodzi mieć jakiś zapas czasu .. Bo jak widze to uprawa wielu roślin w naszym klimacie to nic innego jak wyścig z czasem - okres wegetacji jest jednak bardzo krótki . Ale co tam , bądźmy dobrej myśli - tu i teraz żyjemy , i trzeba sie dostosować. Da sie rade ! 8-)
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu, uchowała się jedna Melonowa Żółta z siewu do gruntu, a dosadziłam kilka sztuk odmiany Jack of All Trades. Miejsca mam niedużo, zrobiłam z konieczności podniesioną grzędę, częściowo wypełniłam ją darnią do kompostowania, jak się dynie dobiorą do tej warstwy to chyba im się spodoba. Wyłożyłam wierzch czarną włókniną, żeby nie wysychało za szybko.
stanley1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 22 mar 2010, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Pierwszy raz uprawiam dynie i chciałbym zapytań 'doświadczonych' o kilka rzeczy.
Moja dynia ma już ok. 1m (mowa o głównym pędzie), ale nadal nie ma owoców. Kwitnie, ale owoców brak. Kwiaty trzeba zapylać, czy sama sobie poradzi? Proszę o poradę, kiedy i jak zapylać, oraz kiedy dynia zawiązuje owoce.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Kilka dni temu na dyni Muscade de Provence zauważyłem brązowe , zasychające plamki na liściach .. pomyślałem ,że to od jakiegoś otarcia i po prostu miejsce skaleczone zasycha .. ale dziś widze dużo więcej tych plam, zatem coś tu nie tak :?: . Oglądam spodnią strone liści - a tam piękny bialo-szary nalot : MĄCZNIAK RZEKOMY jak tralala. Tak mnie to zeźliło , bo odmiana ani sie spieszy do owocowania , a za to pierwsza chorobe łapie :evil: ! Na pozostalych odmianach też pojedyńcze plamki można dostrzec ... Zaczekałem do wieczora , bo taki skwar , i oprysk uczynilem konkretny : mikstura Amistar + Sandofan Manco . Bo żeby byla jasność : nie pozwole grzybom zjeść moich dyń , sprawy zaszly zbyt daleko :mają być plony i to obfite , innej opcji nie ma 8-) ! P.S . Na ogórkach i melonach też już jest mączniak .
Awatar użytkownika
x_M-l
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 142
Od: 5 lip 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

A oto część moich dyni które posadziłem na czarnej włókninie :)
Rewelacja, w przyszłym roku wszystkie na włókninie będę sadził :)
Krzaki dwa/trzy razy większe niż te posadzone bez włókniny, a siane i sadzone w jednym czasie..

Obrazek

Obrazek

A to odmiana Ambar:

Obrazek

A to odmiana Karowita:

Obrazek


Fotki będę dołączał wraz ze wzrostem, porównanie cech po zbiorach :)
Awatar użytkownika
x_M-l
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 142
Od: 5 lip 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

stanley1 pisze:Pierwszy raz uprawiam dynie i chciałbym zapytań 'doświadczonych' o kilka rzeczy.
Moja dynia ma już ok. 1m (mowa o głównym pędzie), ale nadal nie ma owoców. Kwitnie, ale owoców brak. Kwiaty trzeba zapylać, czy sama sobie poradzi? Proszę o poradę, kiedy i jak zapylać, oraz kiedy dynia zawiązuje owoce.
Hm, coś jest nie tak z twoją dynią. U mnie dosyć szybko zawsze zawiązują owoce, czasem jeszcze zanim wypuszczą pęd już mam zawiązek.

Pewnie coś nie tak z zapylaniem, może spróbuj sam? Albo zawiązki opadają z krzaka.

Odnośnie zapylania ręcznego to tutaj masz link:
http://pumpkin.pl/content/R-czne-zapylanie
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Stanley, ja nie zapylam dyni, ale jeśli są kwiaty i męskie i żeńskie, to możesz zapylać. U mnie w ubiegłym roku na dyni melonowej pierwszy owoc pojawił się, gdy pędy miały po kilka metrów, na innych jest tak, że owoce są wtedy, gdy roślina się rozrośnie i ma przynajmniej 1 m, a zwykle więcej.
Pamiętam, że kiedyś czytałam, że jeśli dynia słabo kwitnie i nie zawiązuje owoców, to może mieć słabą ziemię. Dynie są bardzo żarłoczne i gleba powinna być zasobna w składniki odżywcze.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu, to mnie też pocieszyłaś, bo melonowa puściła ładne pędy, ale do kilku metrów to jeszcze brakuje, więc i na owoce przyjdzie czekać.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu, może w tym roku będzie lepiej :wit , jak u mnie. Owoc pojawił się szybciej niż rok temu i teraz ma ok. 4 kg.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

spytam dla pewności - dynie, cukinie i patison mogą spokojnie zapylać się nawzajem, bez negatywnych konsekwencji dla wielkości owoców? Z góry uprzedzę, że nie mam zamiaru zbierać nasion, chodzi mi tylko o rozwój owoców.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Jankiel, u mnie wszystko rośnie obok siebie, nie ma to wpływu na rozwój owoców.
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu,pięknie pięknie :heja
Jestem na urlopie i dorwałam neta wiec od razu wskoczyłam zobaczyć co na forum :D Jak wrócę to wkleję kilka zdjęc.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie i upalnie
Kasia
Forumowiczka Kasia...;)
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Caterina :wit
Ja też za kilka dni wyjeżdżam, już jestem ciekawa, jak będą wyglądały dynie po moim powrocie. Na razie codziennie widać różnicę w ich wielkości, największa jest melonowa, myślę, że ma ok. 10 kg.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”