Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

U mnie dynie zaczynąją rosnąć jak szalone, kilka kwitnie i ma pierwsze malutkie owoce. Dwie cukinie mają już pierwsze owoce wielkości palca.
Z dynią melonową nie mieliśmy za dużo szczęścia. Na 4 posadzone dwie sadzonki były dziwne, poskręcane. Nie zdecydowałam się ich posadzić, poszły do kosza. Jedna nie skiełkowała, została więc tylko jedna sadzonka. Dosadziłam jeszcze nasiona, ale wzeszło tylko jedno (może zgniły w ziemi, w końcu padało ciągiem chyba ze dwa tygodnie). I w końcu wzeszła mi dynia Delicata (przy trzeciej próbie), co mnie ogromnie cieszy, bo bardzo jestem ciekawa tej dyni. Jutro ją posadzę na działce, mam nadzieję, że bez problemów się przyjmie. Dosadzę też sadzonki dyni Marina di Chioggia, której wczesniej nie miałam (nie wiem jak to się stało, że nie posiałam nasion tej odmiany).
Teraz tylko chodzę na działkę i patrzę, jak wszystko rośnie :heja
aniaop
200p
200p
Posty: 234
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

A ja ze względu na pustoszące wszystko ślimaki , zrobiłam rozsadę dyń w domku, w doniczkach, przeniosłam je do foliaka , ale okazało się że było bardzo zimno, więc bambino wygniła, cobra wzeszła dobrze, piżmowa też nawet ładnie, cukinie posiałam później a są ładniejsze od dyń. Uparcie dosiałam bambino na ligninę, i podgrzewałam, z uwagi na zimno w domu, wyrosły i nawet szybko sobie poczynają, dogonią inne odmiany siane wcześniej.
Atlantica mój synuś powsadzał do wszelkich doniczek w domu, w ym do datur , które rosły wtedy jeszcze w domu, wydłubywałam te siewki i sadziłam do doniczek, więc miałam ich dużoooo....
Część posadziłam, część oddałam w dobre ręce.
Na razie wszystko rośnie, oby ślimory nie dopadły, to sobie poradzą. :uszy
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu:) Cieszę się,że nareszcie Delicata Ci wzeszła:)
pozdrawiam
Forumowiczka Kasia...;)
Judyt
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 cze 2010, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Caterina, a jakie masz dynie?
caterina
200p
200p
Posty: 297
Od: 11 cze 2009, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Judyt, na stronie 2 i 5 pisałam o odmianach jakie posiałam.Nie wzeszły mi : Ambar( chyba mnie nie lubi:))i melonowa.Ale nie ma problemu w przyszłym roku dam im jeszcze jedną szansę.
Aby nie zapeszyć wszystko ładnie rośnie .
pozdrawiam serdecznie :D
Forumowiczka Kasia...;)
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Jestem zaskoczona tempem, w jakim rosną dynie. Nie było mnie dwa tygodnie, jak wyjeżdżałam, to dynie kwitły. Teraz jest sporo owoców, niesamowicie urosły owoce dyni Lunga di Napoli, Blue Hubbard, melonowa, pojawiła się też prowansalska i sporo innych. Dokarmiłam dynie gnojówką z pokrzywy. Rośliny wyglądają bardzo zdrowo, liście duże, mocne, ciemne. Mam nadzieję, że plony będą spore - mimo mojego za gęstego posadzenia sadzonek. Rośliny zamierzają zająć całą część warzywniczą, ja dałam im pas zapasowy ok. 2 metrów, a one już dawno poszły sobie dalej :heja
Caterina :wit , a jak u Ciebie z dyniami? Rosną, kwitną, owocują?
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Czy można liczyć na zdjęcia Twoich dyniek Aniu? ;:65
Moje kilka sztuk wysadzone z rozsady zaczęło rosnąć, nawet jakieś pączki zawiązała jedna, ale na razie małe są rośliny. Podsypałam delikatnie granulatem obornika.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Postaram się zrobić. Szczerze mówiąc sama nie bardzo wierzę w to, co widzę. W zeszłym, pechowym dla nas roku pod względem uprawy dyni (dwa razy posadzone sadzonki zostały wyciągnięte z ziemi przez ptaki :? ) w tym czasie mieliśmy dopiero w miarę okazałe sadzonki. Nie miały jeszcze rozrastających się pędów, nie mówiąc o tym, że daleko było im do kwitnienia. A w tym roku rośną dynie jak szalone. Szkoda, że nie mamy na działce wody do podlewania.
Awatar użytkownika
x_M-l
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 142
Od: 5 lip 2010, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Hm, co do siania dyni to zalecam cierpliwość. W tym roku siałem do gruntu i do doniczek.
Wyniki następujące:

Te z doniczek o wiele szybciej się przyjmują i są większe, poza tym wcześniej sadząc z bryłą korzeniową dajemy szansę dyni na dobre ukorzenienie się i wytworzenie dużej masy jeszcze przed nastaniem czerwcowo-lipcowych susz i upałów.

Te siane w grunt, wschodziły bardzo wolno, już pomyślałem że nic z nich nie będzie, ale niektóre wzeszły dopiero po 3 tygodniach, widać czekały aż pogoda się poprawi. :) Dodam że sporo nie wzeszło.

W przyszłym roku będę już tylko w doniczki siał.

A propo nie kiełkowania nasion to zauważyłem, że wzeszły mi wszystkie wsiane w wyjałowioną specjalnie kupioną ziemię do produkcji rozsady.
Z tych wsianych do ziemi z ogródka wzeszło połowa a czasem nawet mniej, mimo ze stały na tym samym oknie co te które wykiełkowały wszystkie.

Wniosek mi się nasuwa taki, że siewki są bardzo wrażliwe na choroby i drobnoustroje w ziemi.

A jak wasze spostrzeżenia?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Kilka moich dyń, zdjęcia sprzed tygodnia.
Obrazek
Dynia Grenn Hubbard

Obrazek
Obrazek
Lunga di Napoli

Obrazek
Muscade de Provence

Obrazek
Blue Hubbard

Obrazek
ROUGE D'ETAMPES
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Mikel, ja będę zawsze siała do doniczek. W tym roku zastanawiałam się, czy nie sadzić do ziemi, bo taką radę dostałam od hodowcy dyń. Mówił, że te z nasion szybko rosną i doganiają te z z sadzonek. W tym roku dosiałam, od razu do ziemi, kilka nasion cukini, akurat po tym były dwa tygodnie, gdy codziennie lało. Nasiona zgniły w ziemi. Nie będę więc nigdy ryzykować, jak sadzę sadzonki to wiem, że na pewno będą rosliny.
Jestem bardzo zadowolona z moich dyń. Rosną bardzo szybko i - jeśli nic się nie stanie - powiniem być duży zbiór. Bardzo dobrze też rośnie hokkaido i wszystkie pozostałe dynie. Dokarmiam je gnojówką z pokrzywy, na początku do ziemi, teraz dolistnie.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Aniu, ja też będę sadzić wyłącznie z doniczki. Twoje są wspaniałe, mają już piękne owoce. U mnie rosną dość ładnie, ale jeszcze nie śni się o owocach.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Dynia - wszystko o odmianach

Post »

Piękne dyńki. U mnie póki co kwiaty, i chyba będe je musiała pozapylać ręcznie bo po pszczołach ani śladu.. Moje rosną bardzo nierównomiernie, największy krzak zrobiła hokkaido a reszta rośnie dość dziwnie, stoi w miejscu albo jest skarlała, a podłoże maja takie same, także nie wiem na czym to polega..
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”