Czym nawozić pomidory-cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Poprzednia część wątku jest tutaj :arrow: Czym nawozić pomidory

Tabela stężeń do nawożenia dolistnego

Obrazek

Tempo pobierania składników mineralnych z nawozów stosowanych dolistnie

Azot (N) 80% po 5 godzinach
Magnez (Mg) 20% po 1 godzinie; 50% po 5 godzinach
Fosfor (P) 50%po 2,5-6dniach
Potas (K) 50%po 1-4 dniach
Wapń(Ca) 50% po 4-5 dniach
Bor (B) 50% po 2 dniach
Miedź (Cu) 50% po 1-2 dniach
Mangan (Mn) 50% po 1-2 dniach
Cynk (Zn) 50% po 1 dniu
Żelazo (Fe) 8% po 1 dniu




................................................................................................................




Dostałam wyniki badania gleby. Nie jestem zaskoczona małą ilością azotu, bo tak podejrzewałam. Natomiast zdziwiła mnie duża zawartość wapnia i podwyższone pH.
Martwi mnie też bardzo duża zawartość cynku i nie wiem jaka jest tego przyczyna.

Obrazek

Moja gleba rodzima to bielica, ewentualnie powydmowe kwaśne piaski. Uprawiana od 40 lat, wzbogacana. Ale ta warstwa żyzniejszej ziemi jest na sztych łopaty, sztych martwicy a potem to już czysty piach. Zawsze była lekko kwaśna, po zimie to często zieleniała na wierzchu. W zeszłym roku na grządkach pomidorowych dany był rzędowo obornik, a pod dynie punktowo. Reszta nie była zasilana. A teraz bez bicia przyznaję się, że jesienią posypałam całość popiołem.
W zaleceniach nawozowych Stacja zaleca dać przed uprawą 3,5-4 dag/m2 siarczanu potasu.
Siarczan potasu mam, mam też siarczan magnezu, siarczan amonu, saletrę amonową, oraz nawóz wieloskładnikowy Peters Profesional Total 20+20+20 do rozpuszczania w wodzie.
forumowicz, a co Ty byś mi poradził, bo Ty dla mnie jesteś guru.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

jode22 pisze:teraz bez bicia
A po co?. Jestem pewien, że już więcej po popiół nie sięgniesz. Paru innych przy okazji też zostanie wyleczonych.. Może ?

Zalecenia co do potasu są dobre. A co z azotem ?
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

forumowicz, pomidory uprawiam pod chmurką. Mam również szklarnię nieogrzewaną, w której uprawiam papryki i melony. Jesienią przykopałam tam obornik, popiołu nie dawałam, a ziemia po zimie pozieleniała ;:131 . Analizy - ze względu na ten obornik nie robiłam. Jesienią zamierzam powtórzyć analizę z gruntu i zrobić też ze szklarni.
bioy, analiza razem z mikroskładnikami i zaleceniami kosztowała 93,60 zł. Te mikroskładniki zrobiłam ze względu na wielokrotne przekroczenie manganu w wodzie studziennej. Mangan akurat wyszedł OK, ale od jesieni tą wodą grządki nie były podlewane (tylko z nieba), nie wiem też jak szybko ulega on wymywaniu a z drugiej strony, jak mocno jest pobierany i kumulowany przez uprawiane rośliny. Z kolei cynk wyczytałam, że jest korzystny dla roślin, no ale u mnie jest go za dużo - na szczęście nie przekroczył ilości granicznej ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Będzie Ci potrzebny siarczan potasu, siarczan amonu i saletra amonowa.Trzeba rozsypać 0,4 kg/10m2 siarczanu potasu i 0,5 kg/10m2 siarczanu amonu i przekopać na pół szpadla. Tydzień przed siewem czy sadzeniem rozsypać 0,3 kg/10m2 saletry amonowej i zagrabić. Pogłównie saletra potasowa.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Dziękuję forumowicz. Rozumiem, że obornika już nie dawać. A czy można go wykorzystać do zrobienia gnojówki i tym podlewać w trakcie wegetacji :?: . Mam kilka worków bydlęcego, mam też obiecany kurzak. No i mam dużą ilość kompostu, który zwykle wykorzystywałam pod pomidory i dyniowate - czy mogę go dać :?: No i OW chyba mogę stosować :) .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Jola, bądźże poważna. Przecież widzisz co masz w wynikach analizy. Przekroczony magnez, wapń i fosfor. A Ty jeszcze chcesz ładować te składniki z obornikiem ?
To po co wydawałaś kasę na analizę ?
Awatar użytkownika
botanika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 maja 2011, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

przeczytałam na dawnych stronach że wiosną nie należy dawać obornika.
Jestem początkująca , poradżcie mi co zrobić z tym obornikiem , bo niedługo dostanę od rolnika trochę tego nawozu. Czy trochę dac pod pomidory , czy poczekac do jesieni.
Czy powinnam go jakos namoczyc żeby sfermentował?
Przepraszam za takie proste pytania.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Im szybciej dostaniesz tym lepiej, po prostu rozrzucisz i przekopiesz. Pod pomidory będzie ok, nie dawaj pod warzywa, które nie lubią świeżego obornika np. marchewka. Możesz również zastosować nawożenie rzędowe, o którym jest odpowiedni wątek.
Awatar użytkownika
botanika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 maja 2011, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Dzięki, będę szukac tego wątku.
chcę wychodowac moje pomidorki w nastepujący sposób : w tunelu foliowym . Będzie 10 krzaczków .
Wykopię 10 dołków średnicy 30 cm , i głębokości 40 cm . Na dno dołka zamierzałam wrzucic troche obornika ,potem skórkę spleśniałą z chleba , nastepnie kompost , potem ziemię kupioną w workach na placu ogrodniczym
Ziemię mam uniwersalną i do wysiewu i pikowania. Nie wiem którą uzyc /może poradzicie/

Co sądzicie o takiej metodzie? Będzie dobrze?
Jeżeli obornik jest za świeży ,to mam przeleżały od gołębii. Albo kupię suszony bydlęcy.

Może to nieopłacalne finansowo, ale przy 10 krzaczkach to nie wyjdzie dużo.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Jeśli nie kupiłaś jeszcze tej ziemi w workach to nie kupuj albo użyj do innych celów.
Żadna workowana ziemia nie będzie lepsza od dobrego kompostu a jak dasz jeszcze obornik to w zupełności wystarczy.
Mnie zaciekawiło jaki masz tunel skoro wejdzie tam tylko dziesięć pomidorów ?
Awatar użytkownika
botanika
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 5 maja 2011, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Tunel ma wymiary 2-3 m. Pięc krzaczków po każdej stronie . Będę sadzić co 60 cm .

A kompost mam taki: produkował sie w kompostowniku przez całe ubiegłe lato . Posypywałam preparatem do przyspieszania. Może jest za świeży? Zupełnie sie nie znam na kompostowaniu. Robiłam na wyczucie. Sypałam wszystkie roślinne odpadki .

Ziemię mam w ogródku juz bardzo wyjałowioną , a od poczatku była słabiutka. Ciagle cos podsypywałam . a ubiegły sezon wszystko słabo rosło. Dlatego chce dac żyzną ziemie pod pomidory.
Na ogródkowej niewiele juz urosnie , szczególnie pomidory , a chcę wychodowac dorodne.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym nawozić pomidory

Post »

Dobry kompost pięknie pachnie świeżą ziemią, ja po tym poznaję, "na niucha". :)
Kompost i obornik na pewno wystarczą.
I nie posypuj "ciągle czymś" bo możesz spowodować zachwianie równowagi w składnikach odżywczych, bo więcej szkody niż pożytku.
Daj pomidorom kompost i obornik i nic więcej. Jeśli coś Cię zaniepokoi to wstaw u nas zdjęcie.
Poczytaj wątek. Nie wiesz jaką masz ziemię, pewnie nie robiłaś analizy, ale skoro wszystko słabo rośnie to może warto jednak ją zrobić ?
x-q-a

Re: Czym nawozić pomidory>

Post »

Xavierka pisze:Z lektury tego forum wiem, że gnojówka z pokrzywy jest bogata w azot, a pomidory czy ogórki w fazie owocowania potrzebują potasu. Co mogę dodać do gnojówki, aby wzbogacić ją w potas i inne pierwiastki potrzebne roślinom, a których nie ma w gnojówce?
Znakomitym dodatkiem i "samodzielnym"płynnym nawozem typu gnojówka ,jest żywokost . Bardzo poprawia zdrowotność i plenność pomidorów.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”