Mrówki w warzywach

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Mrówki w warzywach

Post »

Co gnebi moją cebulę? Przeczytałam już opisy różnych szkodników cebulowych i ne umiem sie zdecydować. W szczypiorze mieszkają takie maleńkie białe gąsieniczki (1-2 mm) oraz takie "żuczki" są one mokre jak ślimaki, kolor mają zielonawo-brązowy. Cebula słabo rośnie, końce szczypioru sa uschnięte. (mam nadzieję, ze ktoś zrozumie mój opis). Co to może być?
Drugie pytanie mam o mrówki. Czym je odstraszyć? żerują w korzeniach warzyw, dziś nakryłam je w marchwi. Wczoraj w sałacie. Zniszczyły mi kalafiory, siedzą w selerach :(

PS Prosze nie odsyłać mnie do wyszukiwarki, gdyż stamtad wracam. ;) Chba ie umiem wpisać dobrego zapytania ;)
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Mrówki odstraszam sodą oczyszczoną -sypię trochę przy wyjściach z mrowiska i skutkuje, nie zauważyłam żeby to wpływało źle na rośliny.
Co do robali to się za bardzo na tym nie znam, te "żuczki" to chyba miniarki. Obserwuję dość uważnie moją cebulę przez cały okres wegetacji (mam jej niewiele) i jak widzę jakąś poskrecaną to wyrywam i przeznaczam do zjedzenia, pod wierzchnimi łuskami czasem znajduję korytarze i winowajców :evil: Cebula która zostaje jest zdrowa.
Pozdrawiam Dorota
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

http://www.nasiona-warzyw.pl/cebulachoroby.htm
Origami, przestudiowałaś informacje pod tym linkiem? Może uda Ci się coś dopasować?
Tam jest o chorobach i szkodnikach.
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Jutro idę sypać sodą oczyszczoną.

"Żuczkom" przyjrzałam się dziś jeszcze raz. Trochę podrosły i lepiej widać. :) Są to larwy zielone z czarnymi główkami.

Przeczytałam szkodniki opisane w linku. Żadnego nie umiem dopasować.
DarekR
50p
50p
Posty: 51
Od: 30 mar 2009, o 20:17
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Witam. Proponuje zastosować oprysk Karate. To środek dość skuteczny na wiele gatunków robactwa. Opis choroby podany przez origami odpowiada chorobie która dręczyła moją cebulę. Karate pomógł.
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Post »

Otóż robale nie są zielone, są inne, jakieś takie białawo-beżowe. Będe od nowa sledzić co to może być za szkodnik.
Zieleń pochodziła z cebuli, czyli ze szczypioru ;).

A ten środek KArate to jest chemiczny, czy eko? Bo ja eko-środków szukam.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Karate to EKO nie jest... Wpisz sobie google "karate zeon".
origami
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 31 lip 2008, o 23:06

Post »

Cebulę posypałąm dość obficie popiołem drzewnym. Nie wiem, czy to to pomogło, ale cebula ma się lepiej. Część przepadła, ale reszta (jakies 4/5) rośnie dobrze. Tak sie cieszę :)
Awatar użytkownika
Gosiek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 kwie 2011, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Mrówki w warzywach

Post »

Mam działkę od niedawna a na niej masę mrówek - głównie czarnych i bardzo dużych czerwonych (nie znam nazw gatunków)

Dużo warzyw już dawno wykiełkowało a zaraz przy sadzonkach jest mnóstwo ścieżek i norek mrówek np przy groszku cukrowym, pietruszce, słoneczniku, marchewce ;:14 nawet nie bardzo mam jak plewić bo wszędzie łażą.

Moje pytanie brzmi: czy mrówki są w stanie zaszkodzić moim uprawom i czy przy warzywach mogę zastosować na nich proszek z firmy BROS???
Nie potrujemy się potem tymi warzywami?
Awatar użytkownika
gosiakmala
500p
500p
Posty: 687
Od: 9 sty 2011, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dziki "wschut"

Re: Warzywa i proszek na mrówki

Post »

Witam

U mnie też są mrówki giganty - czerwone i również nie wiem jak je ;:14 .
Moja Milowa
Pozdrawiam Gosia
Małżeństwo jest to związek, w którym jedna osoba ma zawsze rację, a druga to mąż ;)
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Warzywa i proszek na mrówki

Post »

Granulki najlepiej jest nasypać do gniazda, na pewno je zlokalizujesz, tam jest ogrom jaj i wtedy wyginą, stosowałam go w ubiegłym roku z bardzo dobrym efektem i żyję , moja rodzina również.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
Awatar użytkownika
Asik78
200p
200p
Posty: 231
Od: 8 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk,Strzegom

Re: Warzywa i proszek na mrówki

Post »

Witam.Ostatnio wyczytałam,że dobrze działa cynamon w proszku.Wczoraj wysypałam nim ścieżkę w tunelu.Dziś zobaczę efekty,czy to coś dało :roll:
Pozdrawiam,Asia
Awatar użytkownika
darbo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1389
Od: 20 mar 2011, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Warzywa i proszek na mrówki

Post »

U mnie także wiele gniazd w tunelu. Kupiłem proszek i nasypałem w dekielki od słoików, kładąc koło gniazd.
Lgną jak misie do miodu.
Pozdrawiam
Dariusz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”