Brukselka - co i jak ???

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Przyczyn tworzenia się luźnych główek może być wiele. Najlepsze, ścisłe główki tworzą się w czasie słonecznych dni, ale chłodnych nocy. Gdy temperatura jest za wysoka, główki stają się luźne, miękkie, otwierają się. Optymalna temperatura wzrostu wynosi 12*C. Kapusta brukselska wymaga dużej wilgotności gleby i powietrza. Zacienienie wpływa ujemnie na zawiązywanie się główek. Na glebach zbyt ciężkich oraz za lekkich tworzą się luźne główki. Brukselka nie udaje się też na glebach torfowych. Optymalne pH wynosi 6,5-7,5. Choć potrzeby nawozowe są wysokie to zbyt duże dawki obornika mogą być przyczyną powstawania za luźnych główek. Potas odpowiada za tworzenie się ścisłych główek. O wielkości główek poza cechą odmianową decyduje rozstawa. Im mniejsza rozstawa tym główki mniejsze. Zalecana rozstawa to przeważnie 70x60-60x50 cm. Za wczesne ogłowienie powoduje, że główki są niewyrośnięte, rozpierzchłe i luźne. Również usunięcie całej rozety szczytowej jest szkodliwe. No i już możesz kombinować co z tego pasuje do Twojej brukselki.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Przyglądając się zdjęciom Twojej brukselki należy wykluczyć zbyt małą rozstawę ale uszkodzenia przez szkodniki i moim zdaniem zbyt duże usunięcie liści obniżyło plonowanie.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Mogło też być to słabe podlewanie (u mnie była raczej sucha jesień), za to potas był podsypywany w sezonie a na temperatury jesienią nie miałam już wpływu. Miejsce miały 100% słoneczne, rozstaw, tak jak w książkach piszą.
Wczesne ogłowienie i uciachanie liści, tak myślę, że to mogły być moje błędy ;:108
Tegoroczne główki są na tyle duże że warto je mimo wszystko zebrać i użyć, ale za rok, przy lepszej pielęgnacji może będą większe i bardziej zwarte.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Kiedy firma Bejo Zaden zaczynała swoją przygodę w Polsce miała w swojej ofercie nasiona dla działkowców. Były to nasiona odmian profesjonalnych w opakowaniach po 50 nasion. Ceny były przystępne. Uprawiałem wtedy ich odmianę Diablo F1. Niestety aktualnie bez problemu można kupić nasiona dobrych odmian ale w opakowaniach po 2500 nasion. Pomijając cenę (od 200 do 350 zł za opakowanie) jest to zbyt duża ilość dla jednej osoby.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Obrazek

Na dworze lekki mróz (ok. -2*C) ale brukselka wygląda na podmarzniętą. Na szczęście jak przyjdzie ocieplenie odzyska swój normalny wygląd.
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Ile przy zdrowym rozwoju i przy braku szkodników można średnio zebrać z jednej rośliny?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Zagon o powierzchni 6 m2 wystarczał dla 6 osobowej rodziny od jesieni do końca zimy.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Przeciętne plony to ok. 5-10t/ha. Na działkach te plony mogą być nawet wyższe. Można przyjąć, że z powierzchni 10 metrów kwadratowych można zebrać od 5 do nawet 18 kg. Średnio można przyjąć, że z jednej rośliny zbierze się ok. 40 główek ale są też odmiany (przeważnie heterozyjne) gdzie liczba główek przekracza 100. Wagowo wychodzi różnie ale można przyjąć, że będzie to plon w granicach 200-500 g a u rekordzistów nawet 900-1300 g.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Dwa krzaczki brukselki przezimowały. Tak więc w końcu się dowiem jak kwitnie. Może i uda się zebrać nasiona.

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Marek co to za odmiana ?
Kiedy siejecie brukselkę ?
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Brukselka - co i jak ???

Post »

Groninger, siana w połowie maja na paletę. Wysadzona do gruntu 28 czerwca.

Tu masz trochę ciekawych informacji w Haśle Ogrodniczym. Piszą że optymalny termin siewu to kwiecień i maj, ale do mrożenia. U mnie z tego terminu siewu była rewelacyjna. Tylko miała za dużo próchnicy w glebie. W tym roku sadzę do zwykłej ziemi ogrodowej bez obornika.

A co ciekawego się dowiedziałem o zaprawionych nasionach z Hasła Ogrodniczego? Bo ktoś mi na forum tłumaczył że zaprawa nasienna chroni tylko przed chorobami grzybowymi a tu niespodzianka:
"Wysiewa się tylko nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania, zaprawione, co chroni siewki przed pchełkami, śmietką kapuścianą i chorobami zgorzelowymi." informację pochodzą ze strony: http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=929
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”