Czy kabaczek to cukinia ?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Czy kabaczek to cukinia ?

Post »

Jaka jest naprawdę różnica między kabaczkiem a cukinią. Z tego co wiem to oba są dyniowate ale czym się naprawdę różnią? Które są łatwiejsze w uprawie?
11krzych

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

To jest to samo, różnie się nazywa w różnych rejonach kraju. Ale np. w moim regionie na żółte odmiany mówi się cukinia a na zielone kabaczek.
Myślę, że dla uniknięcia nieporozumień najlepiej podawać nazwę odmiany. Ja w tym roku mam dwie odmiany dyni zwyczajnej: Nimbę i Sorayę.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Czyli można to śmiało porównac do "oberżyna i bakłażan", albo "ostrężyna, czernica, jeżyna" dokładnie to samo tylko inna nazwa? Myślałem że chodzi o rozmiary, albo cuś. Ok dzięki.
11krzych

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Dokładnie tak.
W małopolskim wiszą reklamy: "Kafelki, flizy, armatura - hurt detal". I ja się kilka lat zastanawiałem czym się różnią flizy od kafelków i które sobie przy remoncie położyć :)
Słyszałem też, nad Bałtykiem wcale nie znają kabaczków. Tylko cukinie. Kabaczki za to na pewno występują w Bieszczadach a nie ma tam cukini (sprawdziłem osobiście):)

Ale to dane z przed kilku lat, już się mógł język zmienić - migracja i internet.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Kabaczek to kabaczek a cukinia to cukinia.Jak by miało być to samo to po co dwie różne nazwy?
11krzych

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Regionalizmy. Tak jak na przykład kartofle, ziemniaki i pyry. Po co trzy nazwy ? Ale są.

A czym się różni Twoim zdaniem kabaczek od cukinii ?
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
11krzych

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

To by się zgadzało z moimi obserwacjami. Południowy wschód (Bieszczady) kabaczek, reszta kraju cukinia.
A po śląsku pewnie cwerg-bania, ale nie wiem, to na wyczucie.
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

No i wszystko na ten temat ;) Kupując nasiona parę dni temu poprosiłem sprzedawcę o cukinie bo wydawało mi się że jest większa od kabaczków, a tu słysze "nie nie na odwrót proszę pana, kabaczek jest zawsze większy od cuknii to główna różnica". Ale ściema, sami nie wiedzą co sprzedają!



U mnie w Beskidach jest cukinia. Na to wychodzi bo nieraz chciałem kupic kabaczek i mi się wydawało że go u nas nie ma ;)
Co do nazw regionalnych to jeszcze dołoże dla przykładu bo fajny temat wyszedł że w Bielsku mówi się "kaszanka", w Katowicach "krupniok", a w Tarnowie "kiszka", sami zobaczcie trzy miasta leżące dokładnie na południu Polski bardzo blisko siebie a taka różnica nazw.
Awatar użytkownika
klaszka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 paź 2011, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolskie

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

kaszanka i krupniok się różnią- przynajmniej kiedyś tak było. Teraz jest moda na unifikację :D
Kupując szynkę można dostać coś przypominające mortadelę...
Pozdrawiam, Klaudia
kontener22
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 lut 2012, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

kaszanka i krupniok rózniły sie rodzajem kaszy, ale moze już nie?
Tak kabaczek i cukinie rozróżnia Legutko:
http://www.esklep.legutko.com.pl/catego ... tegory=144

http://www.esklep.legutko.com.pl/catego ... ategory=56
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Ja się spotkałam z takimi teoriami, które rzekomo mają potwierdzać różnice między kabaczkami a cukiniami:

-cukinie są zielone, w paski no i jest 1 odmiana żółta, a kabaczki są żółte i takie białawe, ale nie typowe zielone
-cukinia jest dłuższa i smuklejsza a kabaczek krótszy i bardziej beczkowaty
-cukinia jest krzaczasta a kabaczek płożący???

Ale oczywiście też czytałam o tym, że jest to tak naprawdę jedno i i to samo.

Szczerze, chyba zawsze widziałam cukinie, to co niby kabaczkiem jest tylko na zdjęciach.
W tym roku sama zobaczę co i jak, bo kupiłam nasiona różnych cukinii i kabaczków.

Cukinia: zielona Astra, w paski, żółta Atena. Kabaczek: białawy, żółty Cepelin.
sirrah
100p
100p
Posty: 119
Od: 5 lut 2011, o 23:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Kabaczek i cukinia

Post »

Ja się kiedyś spotkałam z teorią, że cukinia ma delikatniejszą skórkę i można jej spokojnie nie obierać, natomiast kabaczek ma grubszą i twardszą i go się powinno obierać. Ale jak jest z tym naprawdę to nie wiem, ja różnicy nie widzę.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”