Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Marchew

Post »

A jak marchew znosi pikowanie? Mam za gęste wschody i chętnie poikowałabym ją w inne miejsce :roll:
Kali_Mist
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 kwie 2014, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Dzięki za odpowiedź.
Tak się zastanawiam, czy może usunąć marchew (szczególnie, że na razie ma ok. 7 cm wysokości) i zastąpić czymś co rośnie dobrze i przy groszku z jednej strony i przy marchwi? ;:204

Co do pikowania, to ja mam nieciekawe doświadczenia. Marchew źle to znosiła, korzenie się rozszczepiały.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Marchew

Post »

Marchew urośnie bardzo mała, ale polecam pikować buraczki. Są nawet większe niż te nie pikowane.
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Marchew

Post »

Rozumiem, że lepiej wysiać nową marchew niż pikować...Muszę to rozważyć
mariola159
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 maja 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

W jakich odległościach miedzy rzędami siać marchewkę? Na opakowaniu moim jest co 40cm, ale wydaje mi się trochę za duże.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Mariolu, taka odległość to w produkcji towarowej, a jako działkowiczka możesz nieco zmniejszyć do 25cm, ale jeśli mocno zagęścisz, możesz mieć kłopoty z mszycą.
mariola159
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 maja 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

W sumie to już posiadam 3 rzędy marchwi i jutro między rzędami, tak myślę, że posadzę cebulę.
Idalia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

A ja dziś przerywałam marchew i podejrzewam, że coś jest nie tak. Korzonki są bardzo rozgałęzione, już przypominają "brodę". A może mi się tylko wydaje? Czy Wasze marchewki też mają takie korzonki?
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Być może , że jest to guzak północny
Idalia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 maja 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Ludwik, rzeczywiście to może być nicień, dzięki. Chciałam się tylko upewnić, że ta marchew nie wygląda normalnie. Nie mam dużego doświadczenia w uprawie.
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew

Post »

W tym roku mnie poniosło - posiałem w jednym rządku marchew, rzodkiewkę i koperek.
No i jakoś chwasty mi to zarosły - ogólnie rzodkiewka wielka, marchewki nie widać...
Czy jest jeszcze szansa posiać marchewkę w tym roku? Wyrośnie do jesieni? Jaka odmiana ewentualnie?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Odmiany wczesne zdążą urosnąć, tylko poszukać coś o średnim okresie wegetacji, np.

MARCHEW JOSHI F1 /2,0-2,2mm/100000N

Joshi RZ (wcześniej 55-69) F1 ? Hybrid Mieszaniec w typie Nantejskim. Odmiana przeznaczona do zbioru w okresie późno letnim i jesienią, charakteryzująca się doskonałą jakością korzenia, o idealnym wybarwieniu zewnętrznym i wewnętrznym, bez zazielenienia główki. Korzeń gładki, tępo zakończony, nie posiadający tendencji do pękania, doskonale nadaje się do obróbki maszynowej tj. zbiór, mycie, pakowanie. Nać silna, mocna, o wysokiej tolerancji na Alternariozę. Okres wegetacji ok. 100 dni. Odmiana nadająca się do najwcześniejszej uprawy, również przyspieszonej, jak do bardzo długiego przechowywania (z późniejszych terminów siewów).
Ale jest wiele innych odmian, jak Laguna, którą ja uprawiam.
LAGUNA F1 Doskonała odmiana do mycia o bardzo dużym udziale plonu handlowego. Brak zazielenienia główki,korzeń cylindryczny o długości 18-20 cm. Bardzo smaczna i intensywnie wybarwiona. Poleca do uprawy na każdym rodzaju gleby. Okres wegetacji to 90 dni ale z późnych wysiewów majowych doskonale się przechowuje. Cenna zarówno do handlu detalicznego jak i do przetwórstwa, do produkcji plastrów i soków.
Producent: NUNHEMS
Awatar użytkownika
Kropek
200p
200p
Posty: 250
Od: 12 lip 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Marchew

Post »

Czy jest jakaś różnica pomiędzy wschodami marchwi a pietruchy ? (nie licząc przydatności do wysiewu) Marchew wylazła prawie w 100 % na grządkach a pietruszka może w połowie ?

W zeszłym roku nie miałem takiego problemu ...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”