Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Krystyna551
200p
200p
Posty: 437
Od: 6 lip 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re:

Post »

przemek1136 pisze:No właśnie zaczęło się od białej marchwi a ja mam pytanie czy ktoś z Was uprawiał marchew "Purple haze F1". Podobno jest fioletowa z wierzchu a w środku intensywnie pomarańczowa. Z opisu podanego przez firmę, która rozprowadza jej nasiona padają same superlatywy. Troszeczkę martwi mnie jej długość 22-25cm.
Tak ja miałam tą marchewkę. W tym roku bedę siała dwie paczki, bo jest taka smaczna, ze bije w moim domu rekordy popularności. Najpierw miala tylko fioletowa skórkę i pomarańczowy środek. ale później przebarwiła się cała na fioletowo. Uwaga - barwi ręce!. Jest bardzo smaczna jako zasmażana i pyszna na surowo :D
pozdrawiam:)
Krystyna
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Biała marchew

Post »

Jeśli barwi ręce, to może też zafarbuje jajka na Wielkanoc. Zaczynam polowanie na fioletową. Gdzie kupowałyście?
Waleria
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Biała marchew

Post »

Ja chyba na allegrze, ale trafiają się w sklepach ogrodniczych też. Pastewne warzywa są pastewnymi głównie dlatego że mają mniej cukru, ewentualnie więcej włókna i skrobii, ale to w przypadku marchewki odpada. Za to rosną na ogół duże i bujne. W zeszłym roku kupiłam na targu worek pastewnej żółtej i była bardzo fajna do jedzenia, smak normalny, kolor śliczny. Żółtą w dużych opakowaniach ma firma franchi sementi.
nataliaada jaką masz czerwoną? Bo np Atomic purple ma tylko skórkę czerwoną, trochę mnie rozczarował;) Chętnie bym gdzieś się zaopatrzyła w azjatycką czarną.
Awatar użytkownika
Krystyna551
200p
200p
Posty: 437
Od: 6 lip 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Biała marchew

Post »

w Florexpolu:) mają ją jeszcze...
pozdrawiam:)
Krystyna
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Biała marchew

Post »

Miałam żółtą marchew -smaczna. Fioletowa odmiany Purple Haze traci kolor w gotowaniu, lepiej jeść na surowo. W niczym nie ustępuje pomarańczowym, "zwykłym" odmianom. Białą mam nadzieję uzyskać po raz pierwszy w tym roku, z mieszanki Rainbow Carrot, jaką otrzymałam z Kanady. Może się kiedyś doczekamy czegoś podobnego z naszych firm nasienniczych, rzodkiewki kolorowe w miksie już się pojawiały.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Biała marchew

Post »

Białą i kremowe dość łatwo możemy sobie wyhodować sami pozwalając zakwitnąć typowej marchwi i zbierając z niej nasiona. Wokół rośnie dużo dzikiej marchwi, jest wysokie prawdopodobieństwo że coś się przekrzyżuje.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Biała marchew

Post »

To muszę zostawiać marchewkę jakąś na zimę, zamiast wykopywać wszystko jesienią. Warto spróbować.
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Biała marchew

Post »

Zimy korzenie marchwi w ziemi mogą nie przetrwać.
Do rozmnażania korzenie wykupuje się odcina nać nie uszkadzając serca i przechowuje w zimnej piwnicy.
Wiosną sadzi się korzenie (wysadki).
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Biała marchew

Post »

Dziękuję. Pietruszka mi zimowała i kwitła ładnie, a z marchwią nie próbowałam. Tak będzie bezpieczniej.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Biała marchew

Post »

Ano:) Na wiosnę posadzisz i zdąży na pewno zakwitnąć i dojrzeć, u mnie się w tym roku po przymrozkach jedna fioletowa zjarowizowała i zakwitła w tym roku w którym była siana. Co prawda nie powinnam z takiej zbierać nasion, ale i tak zebrałam, miała śliczne kremowo lawendowe kwiaty:) Jak sobie przypomnę gdzie je schowałam to wysieję i zobaczę jakie mam niespodzianki :))
Awatar użytkownika
atrano
50p
50p
Posty: 85
Od: 2 lut 2012, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław-Milicz

Re: Biała marchew

Post »

W 2011 roku posadziłam Marchew Kometa F1, ogólnie bardzo ładnie wyrosła, była smaczna i dobrze się przechowywała w lodówce do grudnia,
ale co ok 20 marchewek w rządku trafiała się biała sztuka. Nie wiem, czy to pastewna czy inny psikus, ale była łykowata i niesmaczna. Zapach przyjemny i słodki, z wyglądu jak normalna, ale niezjadliwa. Ponieważ firma dodawała 2,5 g do 5 g nasion w torebce gratis to nie narzekam ;-)
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Biała marchew

Post »

Moja czerwona niby ma być Atomic Red.

A czarną marchewkę dzisiaj widziałam na allegro, ale przyjrzałam się jej i stwierdziłam, że to chyba bardziej jest fioletowa. Na all widziałam też mix pomarańczowej, żółtej i białej, samą żółtą, fioletową.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Biała marchew

Post »

Hm, biała marchew? :shock: Pierwsze słyszę, może niedojrzała. :D
Osobiście wolę odmianę Amsterdam. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”