Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Jak sąsiad miał konika, to go wypożyczałem i obredlałem ziemniaki, pewnie tak samo można zrobić z marchwią, oczywiście jak jest większa. ;:185
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

A jakiś inny sposób jest? Wyrywanie?
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

pawelp1320 pisze:A jakiś inny sposób jest? Wyrywanie?
Ekolodzy to chwasty wypalają, używając palników na gaz i osłony, żeby nie spalić roślin uprawnych.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

A jakiś oprysk możecie polecić? Chciałbym czymś opryskać chociaż w tej najtrudniejszej początkowej fazie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

pawelp1320,chyba nie jesteś większym producentem uprawy marchwi, bo byś już zastosował herbicyd przed siewem marchwi. Po wzejściu marchwi też się wykonuje opryski, najbardziej stosowany jest afalon dypresyjny i linurex ( ta sama subst. czynna) z karencją 70dni, więc wszelka marchew na wczesny zbiór i pęczki nie wchodzi w grę, żeby na nią zastosować.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

ekopom pisze:pawelp1320,chyba nie jesteś większym producentem uprawy marchwi, bo byś już zastosował herbicyd przed siewem marchwi. Po wzejściu marchwi też się wykonuje opryski, najbardziej stosowany jest afalon dypresyjny i linurex ( ta sama subst. czynna) z karencją 70dni, więc wszelka marchew na wczesny zbiór i pęczki nie wchodzi w grę, żeby na nią zastosować.
Nie. Nie jestem producentem marchwi ;:306 . Marchew późną, na przechowywanie mam w redlinie ale obawiałem się że jak zacząłbym chwasty wyrywać i gracować to popsułbym tą redlinę i marchew by była na wierzchu. Dlatego pytam o jakiś środek skuteczny na chwasty. Dzięki za odpowiedź, zaraz poczytam sobie o tych specyfikach :D .
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Marchew

Post »

Ludwik mam do ciebie pytanie :D bo zawsze z tym mam problem.

Posiałam, tak może, ze dwa ary marchwi pastewnej, pielenie na razie nie wchodzi w grę ze względów zdrowotnych, chcę opryskać afalonem a później czymś na dwuliścienne, dobrze tak będzie?

No i właśnie nigdy nie wiem jak wyliczyć proporcje środka, bo w ulotce podają tylko w stosunku do ha. na przykład Afalon 2 l./ha. Jak to wygląda w praktyce? Ile mam dać środka na litr wody?

Sorki za, może, zbyt dziecinne pytanie ... ale bez tego a ni rusz :D
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Jeśli na 1ha 2l, to na 0,02ha ( 2ary) wychodzi 2l: 50= 40ml i taką ilość należałoby zastosować np. w 10l wody, aby wystarczyło dokładnie pokryć chwasty. Ważne, aby rośliny były suche i kilka godzin po zabiegu nie padał deszcz. Następny oprysk na jednoliścienne musi być przerwa od oprysku np. afalonem.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Marchew

Post »

Och, dalej nie rozumiem ;:14 skąd wiadomo, że te 40 ml. trzeba rozpuścić w 10 l. wody? Jest, może, jakaś przyjęta tabela, stosunek wody na ha?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Zalecane dawki: 10 do 25ml preparatu na 2 do 3 litrów wody na 100m2. Zalecane ilośc preparatu zależna jest od rodzaju roślin jakie zamierza się opryskiwać.
http://sklepogrodniczy.vamoos.pl/p,pl,z ... 50+sc.html
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Ałła, o ile mi wiadomo raczej preferujesz uprawę sposób bardziej z naturą, na moje gospodarstwo herbicydy mają zakaz wstępu i doświadczalnie one są niekorzystne dla płodów, oraz na przyszłe uprawy, lepiej zaniechać jeśli to możliwe, bo po jakimś czasie są skutki stosowania ich.
Już obecnie stara się je ograniczać i dzielić dawki na kilka oprysków kojarząc z innym, aby była większa skuteczność, oraz zmieścić się w normie dopuszczalnych pozostałości w warzywach, ale to tylko sami siebie oszukujemy, bo trochę jest jednego i trochę drugiego środka i niby ok.
BobejGS wyjaśnił Ci ile wody na powierzchnię, ja też Ci napisałem, aby dokładnie pokryć cieczą chwasty i dlatego przyjmuje się od 300 do 600 litrów na 1ha.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Marchew

Post »

Dziękuje, już wszystko zrozumiałam :D
Kali_Mist
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 kwie 2014, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Hej, czy wiecie może jak marchewka reaguje na sąsiedztwo groszku? Przejrzałam połowę internetu, ale niestety informacje są sprzeczne. Może ktoś wie z autopsji, jak to wygląda?

Wysiałam wczesną marchew obok groszku i niestety, rządek jemu najbliższy jest strasznie mizerny.

Poza tym, witam! To moj pierwszy post na forum ;:7
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”