Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Mnie intuicja podpowiada takie czyny,ktoś kto ma dobrą glebę w ogrodzie to tego nie zrozumie jak to jest:ja o glebę dbam,nawożę,pod warzywa nie daję sztucznych granulek,a za przeproszeniem jak wiatr zawieje to mam szaro-bure piaskowe,jałowe pole...Dlatego pomysł z rowkami wypełnionymi żyzną ziemią,nasionka wschodzą jak ta lala.Tylko ważne-w miesiąc,półtora po wzejściu solidnie przerywam marchew
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Na początku, gdy zaczynałem zabawę w ogrodnika, też tak siałem gęsto, że musiałem przerywać, ale nauczyłem się siać tak rzadko, że już nie przerywam. Ciągłe podlewanie marchwi też powoduje, że korzeń nie wysila się na rośnięcie wgłąb.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Ludwiku nie podlewam codziennie,ale 2 razy w tygodniu już muszę bo przez naszą ziemię to woda jak przez sitko :;230
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

Niestety, dla marchwi takie częste podlewanie nie wpływa korzystnie, lepiej jak bardziej podlać, aby głębiej ziemia była mokra, to korzeń będzie tam poszukiwał wody. Przemoczenie na 5cm ziemi, to przy słonecznej pogodzie wyschnie w parę godzin.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marchew

Post »

Podejrzewam, że wielu forumowiczów narzekających na nieudaną uprawę marchwi popełnia błąd będąc nieświadomym skutków.

Otóż jeśli rozpocznie się podlewanie marchwi/ i nie tylko/ trzeba to robić non stop regularnie. Marchew podlana wypuszcza całą masę drobnych korzeni bocznych w strefie podpowierzchniowej gleby i wystarczy wtedy, że ta warstwa wyschnie jeśli zaniechamy czy zaniedbamy podlewanie. I wtedy marchew może nawet uschnąć.

Jeśli więc jest susza a my nie możemy przez cały okres bezdeszczowy zaopatrzyć się w dostateczną ilość wody lepiej nie rozpoczynać podlewania.
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Marchew

Post »

Marzenka79 pisze: sypię grubo ziemi kupnej do siewu i pikowania-Aura z pasłęka
Marzenka79 pisze:Xavierka a gdzie ja pisałam o ziemii z marketów?
Oczywiście, kupujesz ją w marketach ogrodniczych? :wink: Na mojej ziemi piaskowej marchewka się udaje. Jeśli ją podlewam to tylko rozcieńczoną gnojówką. Nie stosuję przerywki, natomiast na wyrównanym poletku, robię sobie grabkami małe, 1-2 cm dziurki w co 2-3 dziurkę wrzucam podkiełkowane nasionko marchwki, aby nie dostać oczopląsu od dziurek zaznaczam je sobie patyczkiem. I tak, wrzucam nasionko, patyczek przesuwam.

Marzenka nie rozumiem dlaczego napisałaś, że masz jałowe pole skoro, zasilasz je poplonem i obornikem? Marchewka lubi sypką - piaskową glebę. Może ci co mają ciężkie gleby, jakby je wymieszali z piaskiem to by im pomogło w zdobyciu ładnych marchewkowych plonów?
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Nie nie kupuję w marketach ogrodniczych,ziemi jałowej też nie mam,sieję swoim sposobem od 20 lat.
Ludwiku mam piękną marchew co roku,podlewam dobrze-na mojej ziemi to nie jest za często i podlewam znacznie głębiej niż 5 cm
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Jakie odmiany marchewki macie na ten sezon?
Awatar użytkownika
bel_a_6a
100p
100p
Posty: 111
Od: 20 lis 2012, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Marchew

Post »

Miałam już nie siać marchwi bo mi karzełki urosły,ale dam jej jeszcze szanse spróbuję tak jak Marzenka radzi... nie mam gdzie przechowywać wiec tylko z dwa rządki posieje wczesnej żeby na bieżąco była jaką polecacie wczesną??
Bożena
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Z wczesnej mam (proszę poczekać-pogrzebię w torbie z nasionkami) Amsterdamską,a póżna to Flacoro :)
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Ja też mam flakesse 2 ( flacoro ).
Pozdrawiam Paweł
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Marchew

Post »

Paweł ale to póżna odmiana ktorą trzeba wysiać w maju,czerwcu.A co wysiejesz w marcu?
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Właśnie jeszcze nie wiem. Mam kilka typów :wink: .
Pozdrawiam Paweł
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”