Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13648
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Marchew

Post »

Hodowcy marchewek gigantów, przesadzają swoje marchewki po 3-4razy. Więc na pewno idze. :wink:
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Marchew

Post »

A jak zabezpieczacie przed połyśnicą ? Zaplanowałam w tym roku, że w czasie jej pierwszego wylotu / orientacyjnie kwitnienie akacji/ swoje "pole" marchewkowe schowam pod włókniną. Ale taki upał, marchew ruszyła ostro w nać. Przerwałam solidnie, z małych marchewek dodatek do obiadu wyszedł, a konstrukcję rozebrałam. Może miałam jakąś włókninę grubą?
Pozdrawiam Eugenia
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Obrazek

Laguna F1 wysiana 2 dni później od Baltimore F1 przegoniła we wzroście swoją konkurentkę z grządki. Marchewki nie są jeszcze normalnych rozmiarów ale są już bardzo smaczne.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Ta marchew wyrosła w gruncie czy w tunelu foliowym?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Obrazek

Marchew rośnie w odkrytym gruncie i nie była nawet przykryta agrowłókniną. Gdyby rosła na redlinie i była przykryta byłaby już znacznie większa. W ubiegłym roku miałem jeden rządek marchewki w tunelu ale szału nie było.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Moja wczesna marchewka na dzień dzisiejszy jest taka : od dwóch tygodni wyrywam tą co większa do schrupania.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Tereniu korzeń wygląda idealnie, nic a nic jej to podkiełkowanie nie zaszkodziło!
Mi się udało sporo marchewek, ale część ma korzenie-potworki (mają nóżki, rączki i ogonki :wink: ), pewnie nierówno podany nawóz i trafiło im się go za wiele. Niektóre zaś poszły w kwiat. Ciekawa jestem, czemu. Szukałam przyczyn jarowizacji ale dalej nie jestem pewna, może posiałam za szybko, a może późny przymrozek jej zaszkodził, może to też kwestia odmiany (Nantes i Amsterdam). Koleżanka mówi, że sieje marchew jesienią na uporządkowaną grządkę i jej jakoś nie kwitnie.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Agnieszko - wiosną szukałam sposobu na przyśpieszenie wschodów marchwi i wyczytałam, że kiedyś nasionka zawijano w szmatkę i zakopywano w ziemi na 3 tygodnie. Wówczas wpadłam na pomysł, żeby zrobić wersję w słoiku z piaskiem, a zamiast zakopać postawiłam po prostu w ciemnym miejscu w pokoju . Eksperyment uważam za udany i wart powtórzenia . To jest odmiana Nantes. Żeby były proste i długie marchewki należy rzadko podlewać (aż ziemia przeschnie) ale obficie . Częste i powierzchowne podlewanie sprzyja wyrastaniu bocznych korzonków i w efekcie powstają potworki.
Aguss85 pisze: Niektóre zaś poszły w kwiat. Ciekawa jestem, czemu.
W tym roku chyba żadna nie poszła w kwiat .Czasami w poprzednich latach zdarzało się , że niektóre zakwitły.Takie traktuję jak chwast ,ale nie było ich jakoś dużo, aby miały wpływ na ogół plonu.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Mnie też część wczesnej marchwi poszła w kwiat i to ta siana wiosną a nie jesienią .Nie zapisałam co
siałam jesienią .Wiosną siałam kolorową .
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Marchew

Post »

U mnie na marchwi jakieś białe mszyce sie pojawiły, czym je zwalczyc? Mospilan da radę?
Pozdrawiam ;)
anmo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2016, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Marchew wypuszcza kwiatostany

Post »

Witam. Mam pytanie do państwa jestem wieloletnim działkowcem, ale nigdy jeszcze nie spotkałem się z tym aby prawie cała grzadka marchwi zakwitła, (nasiona kupione w ogrodniczym sklepie i bardzo wczesnie były wysiane) co to za przyczyna i czy ktoś z państwa miał juz miał taki przypadek. Z góry serdeczne Dzięki za odpowież i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Marchew wypuszcza kwiatostany

Post »

Mi też zakwitła część marchwi, też szukałam przyczyn (w tym wątku: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... &start=224 ) i mogę się podzielić tylko przypuszczeniami, mianowicie już wiem, że te marchewki do siania jesienią to są specjalne odmiany. Może po prostu posiałam za wcześnie i późny kwietniowy przymrozek sprawił, że wybiła w kwiat.
A może ktoś wie na pewno czemu tak się stało i Ci odpowie i ja też skorzystam :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Marchew wypuszcza kwiatostany

Post »

U mnie w zeszłym roku tak się stało z całym zagonem (zostałam praktycznie bez marchewki), ale to na własne życzenie. Posiałam na stanowisku gdzie jesienią dałam obficie obornika. Wiadomo, że korzeniowych nie powinno się siać na tak świeży obornik. ;:223
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”