Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

U mnie redliny zostają na zawsze. Są o wiele, wiele większe niż te z siewu na płask.
Pozdrawiam Paweł
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Marchew

Post »

Masz rację Paweł na redlinach większy plon.Tak już sieję 2 lata i korzeń jest o wiele większy niż z siania normalnego.Tylko w tym roku nie wiem co się stało ,niektóra marchew (korzeń)jest taki wiotki ,że oskrobać się nie da.Po raz pierwszy spotkałam się z takim przypadkiem.Co to jest?
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Być może korzonki zostały uszkodzone i marchew zachowała się tak jakby została już zebrana ( nie miała czym czerpać składników i wody ) albo z powodu suszy wystąpiło zwiędnięcie. Trudno mi powiedzieć bo się z tym nie spotkałem ( w polu ) bo w przechowywaniu ( gdy nie przechowywałem w piachu ) już po paru miesiącach niektóre zaczynały być giętkie.
Pozdrawiam Paweł
miisia
100p
100p
Posty: 146
Od: 5 lut 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Marchew

Post »

W mojej marchewce wyrosło dosyc duzo marchwi z łodygami zakonczonymi nasionami,skąd ona tam sie wzięła? ;:223 .Nasiona kupowane jak zwykle w sklepie.Chciałam dodac ,ze zawsze sieję rządek marchwi i sadzę rządek dymki i tak dalej ,na zmianę.Marchew moja jest bez robakow ;:138
Marianna
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Może chłody się tak na niej odbiły. U mnie na 2 rzędy które mają w sumie 20 m trafiły się 2-3 marchwie które poszły w kwiat.
Pozdrawiam Paweł
rekamil97
50p
50p
Posty: 60
Od: 1 sty 2014, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Marchew

Post »

Czytając dużo o azotanach w marchwi bardzo się zaniepokoiłem. Na jesień dawany był w niewielkiej ilości obornik a w tym roku zasadzoną miałem marchew.
Z analizy ziemi wynika że w ziemi znajduje się 48 mg/l azotanów:

Obrazek

Jest to dość dużo dlatego że na pozostałych polach wyniki azotanów wynoszą: 18 mg/l, 20 mg/l i 22 mg/l.

Długo zastanawiałem się czy warto się niepokoić, ale ostatecznie postanowiłem wysłać marchew do badania w OSChR na zawartość azotanów. Oto wyniki:

Obrazek

Wynik jest świetny (132 mg/kg ś. m.). Niektóre gospodarstwa nie używające nawozów azotowych pod marchew mają dużo gorsze wyniki (200-250 mg/kg ś. m.). Normy prawne wynoszą:
1) Do 400 mg/kg azotanów (V) w świeżej masie dla osób dorosłych
2) Do 200 mg/kg azotanów (V) w świeżej masie dla dzieci w wieku od 0-3 lat

Można przypuszczać że gdy na pole zostanie na jesień dany obornik nie ma co wpadać w panikę że marchew "na pewno będzie niejadalna". Na ilość azotanów w korzeniu ma wpływ odmiana, sposób nawożenia jednak bez badania nie można niczego "prorokować".

Oczywiście post ten nie ma na celu zaprzeczyć podstawowej zasadzie że pod marchew zdecydowanie nie należy dawać nawozów azotowych. Gdyby ktoś indywidualnie wykonywał badania takiej marchwi ten post może być jakimś "punktem do porównania" - dlatego postanowiłem te wyniki opublikować.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Marchew

Post »

W zasadzie masz w normie azotany w marchwi, ale badana moja marchew miała poniżej 27 mg/kg, a nawet raz jedna próba wyszła mniej niż 1mg/kg. Wyniki takie można uzyskać, gdy ma pod dostatkiem wodę.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Dzisiaj wziąłem się za marchew i byłem nią mile zaskoczony :wink: . Jako że u mnie są gleby gliniaste więc siew marchwi na płask gwarantuje dziesięcio centymetrowe piramidy tzn. na górze szerokie (ze względu na spulchnianie ziemi i odchwaszczanie a niżej wąska z powodu na bardzo zwięzłą ziemię. Więc postanowiłem w tym roku spróbować z redlinami i marchew porosła ponad 20 cm a nierzadko zdarzały się takie które miały 25 cm ;:oj . Więc w moich warunkach jest to super wielkość. Redliny zostają na zawsze ;:138 . A tu zdjęcia ze zbiorów:
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Marchew

Post »

A moja marchew, zwłaszcza te największe sztuki, była trochę gorzka. Im mniejsza, tym smaczniejsza.
PS u mnie na piasku bywało sporo takich koło 25-30cm, jakiś plus wreszcie tej ziemi.
I miałam 47-cm pietruszkę, szkoda, że fotki nie zrobiłam.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Marchew

Post »

Laryssa11 pisze:A moja marchew, zwłaszcza te największe sztuki, była trochę gorzka.
U mnie też w poprzednich latach tak było. Nie wiem czym jest to spowodowane. W tym roku jeszcze nie próbowaliśmy tej późnej bo jeszcze wczesna na polu :D .
Pozdrawiam Paweł
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Marchew

Post »

U mnie była mała i generalnie porażka, za rok będę robił na redlinach :)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3734
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Czy jest dobry czas na wysiew nasion marchwi na zbiór pęczkowy. Jaka odmiana będzie dobra na najwcześniejszy zbiór?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Lepiej posiać marchew wczesną na wiosnę podkiełkowaną, jest tylko nieco droższa, a obecnie jest tyle odmian bardzo wczesnych, że nie ma potrzeby siać na jesień.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”