Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rukola - uprawa

Post »

Ta 'dzika' rukola, z drobnymi listkami kwitnąca na żółto, jest rośliną wieloletnią świetnie zimuje i sama się rozsiewa. Inne odmiany są jednoroczne, te kwitną na biało i mają większe, łagodniejsze w smaku listki. Jest na forum kilka wątków o rukoli i tam znajdziesz więcej informacji.
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Rukola - uprawa

Post »

Ja jestem zalamana poniewaz juz dwa lata probuje uprawiac rukole ale nic mi z tego nie wychodzi. W tamtym roku, wykielkowala ale wyrosly dlugie cienki lodyszki z dwa czy trzema listakami i poszla w kwiat. Wysialam do duzej donicy i stala w mejscu zacienionym. Nie wiem co zrobilam zle ;:223 .
Prosze powiedzcie jak wy to robicie ze macie tak ladna Rukole. Moze sadzic z rozsady?
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Rukola - uprawa

Post »

Z tego co wiem to rukola jest rośliną wybitnie "słonecznolubną", pochodzi z basenu morza śródziemnego więc ustawianie jej w cieniu niczemu dobremu nie służy. Z tego co napisałaś jest wybiegnięta w poszukiwaniu słońca, a że szybko wiąże kwiaty i wydaje nasiona ? rośliny tak mają... chcą przedłużyć gatunek ;:3
pozdrawiam
Edyta
Bidi
50p
50p
Posty: 51
Od: 27 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląska/Francja

Re: Rukola - uprawa

Post »

esony1 pisze:Z tego co wiem to rukola jest rośliną wybitnie "słonecznolubną", pochodzi z basenu morza śródziemnego więc ustawianie jej w cieniu niczemu dobremu nie służy.
Jest dokładnie przeciwinie. Rukola lubi cień, przy pełnym słońcu żółknie. W zeszłym roku to przerabiałam, ale przestawiłam ją do miejsca zacienionego i znów rosła ochoczo :) Póki jej nie zjadły szczypawki...... :D
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Rukola - uprawa

Post »

:-) u mnie rośnie w pełnym słońcu...( jak na patelni ), rozsiewa się rokrocznie i nie mam z nią problemów
pozdrawiam
Edyta
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Rukola - uprawa

Post »

No to o co chodzi???? Czemu mi sie nie udaje??? Moze jednak z rozsady ???
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Rukola - uprawa

Post »

hmm.... a może za dużo oczekujesz od niej... u mnie rośnie jak chwast .. i jest raczej niepozorna, kwitnąca na żółto ma większe i ostrzejsze listki, kwitnąco na kremowo ma bardziej postrzępione listki ( tą wolę ze względu na smak ). Posiej w donicy postaw na słońcu w zacisznym miejscu ( drugą możesz w cieniu dla porównania - gdzie lepiej rośnie ) i jak zacznie kwitnąć zetnij pędy kwiatowe i czekaj może "zmężnieje" wstawiam zdjęcie rukoli http://www.e-ogrodek.pl/zdjecia-ogrodow ... 136,rukola

moja aż tak dobrze nie wygląda bo co jakiś czas jest odzierana z liści .... i pędy kwiatowe ma zdecydowanie wyższe... ale to pewnie zależy od gatunku
pozdrawiam
Edyta
finestramonika
50p
50p
Posty: 91
Od: 4 cze 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szwecja, ?rjäng

Re: Rukola - uprawa

Post »

No to jest rukola!!!
Gdybym ja miala taka to bym byla szczesliwa :). No coz, sprobuje w tym roku z rozsady i zrobie tak jak ty pisalas. Dziekuje za wskazowki :)
Pozdrawiam Monika
------------------------------
Przepraszam ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rokietta siewna, rukola (Eruca sativa )

Post »

Nie słyszałam nic o ograniczeniach w ilości zjedzenia rukoli.
Ja zjadam w sezonie (sieję w gruncie) tak co drugi dzień miskę sałatki z pomidorami i innymi dodatkami.
Ponadto kładę do kanapek po kilka listków.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Rukola - uprawa

Post »

;:138 W zeszłym roku posiałam rukolę okrągłolistną na działce. Rosła fantastycznie. W tym roku chciałabym mieć ją też na balkonie. W jaką donicę ją posiać/jaka głębokość/? ;:3
Awatar użytkownika
Obik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 13 lut 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie, Barlinek

Re: Rukola - uprawa

Post »

Podobno jest to roślina bezproblemowa w uprawie, ale ja mam z nią jak dotąd same problemy. Siałam już dwukrotnie, do doniczki i do pudełka po lodach w ziemi do rozsad, docelowo chciałam ją przepikować w kwietniu do dużej donicy na balkon. Szybko mi wykiełkowała, siewki osiągnęły wysokość 3 cm i padły na ziemię, jakby pod swoim ciężarem, nie była przelana, nie była przesuszona. Uwielbiam to zielsko i zamarzyła mi się własna na balkonie, ale coś nie mam szczęścia. Jakieś pomysły z czego to może wynikać? Dodam tylko na swoje usprawiedliwienie, że co prawda jestem początkującym ogrodnikiem, ale z roszponką, pomidorami, szpinakiem, sałatami, a nawet heliotropem nie miałam takiego problemu jak z rukolą... :(
Pozdrawiam Natalia
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rukola - uprawa

Post »

Może spróbuj kupić w markecie rukolę w doniczce i rozsadź. Ja tak robię też z pietruszką naciową i ziołami.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5746
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Rukola - uprawa

Post »

Nie widziałam w marketach rukoli w doniczkach...Moja koleżanka też próbowała uprawiać rukole w doniczce. Dostała ode mnie młodziutką sadzonkę Nic z tego nie wyszło. Rukola ma dosyć długi korzeń,może potrzebna jest głęboka doniczka.... :?:
Asia
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”