Kalafior, odmiany, wymagania,wysiew ,pielęgnacja itd

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jaki kalafior?

Post »

Dostałam troszkę nasion kalafiora z wymiany z forumowiczką. Kiedy je najlepiej wysiać? Pójdą do gruntu :wink: Jestem zupełnie zielona w tej kwestii. Podpowiedzcie :wit
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Jaki kalafior?

Post »

Już pora na kalafiora :wit
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Siekier
200p
200p
Posty: 340
Od: 15 lip 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz (Fordon)

Re: Jaki kalafior?

Post »

Troszkę odgrzeje kotlet...kalafiora.

Mam problem z moimi sadzonkami. Krótko po wzejściu siewki się zaczynają kłaść i gniją. Co może być przyczyną? Podobne problemy miałem w zeszłym roku z kapustą. Macie jakąś radę?
Kalafiory wsadzone w domu na wschodnim parapecie w pudełku po margarynie. Mają wilgotno (nie mokro) mimo wszystko padają. Próbowałem oprysku na choroby grzybowe ale nic to nie daje.
Pozdrawiam-Wojtek
Działeczka Siekiera
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jaki kalafior?

Post »

Mnie padły siewki kalafiora i kapusty. Pewnie popełniłam jakiś błąd. Może ziemia?
geeeg
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 9 kwie 2011, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki kalafior?

Post »

Zgorzel siewek, albo wina ziemi, albo nasiona niezaprawiane, (lub te dla działkowców za słaba energia kiełkowania) lub za mokro ewentualnie dziur w tym pudełku nie ma od spodu, chcecie w miarę dobrego podłoża za ok 30 zł w centrach ogrodniczych worek klasmana 200 litrów (nie wiem czy są mniejsze)
mariola159
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 maja 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalafior

Post »

Kupiłam rozsadę kalafiora we wtorek i w środę posadziłam ją do gruntu, a dzisiaj zauważyłam, że liście żółknął. Jaka może być przyczyna?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalafior

Post »

mariola159,przyczyn może być dużo, ale najbardziej to za ciepło i jeszcze się dobrze nie ukorzenił.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kalafior

Post »

Ja sobie posadziłam kalafior i brokuł razem i teraz nie wiem co jest co :S Część roślin ma oklapnięte zewnętrzneliście. Przypuszczam, że jedna odmiana. Posadzone są wymieszane, więc chyba nicnie podgryza od dołu (szkoda mi wyciągać i sprawdzać, bo środkoweliście sztywne). Jeden kalafior zaczyna już tworzyć kwiat, więc chyba nie jest źle. Martwię się, że inne też zaczną być "klapnięte".
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kalafior

Post »

jeśli już tworzą się róże , to nie ma prawa być roślina klapnięta . Po prostu nie pobiera wystarczajaco dużo wody , wtedy wystarczy dobrze podlać , albo pobieranie jest utrudnione w wyniku inwazji larw śmietki w systemie korzeniowym . Koniec maja to czas jej pierszego ataku . Żeby sprawdzić nie trzeba wykopywac całej rośliny , wystarczy nieco odchylić łodygę na bok , i wówczas można dostrzec larwy lub ich korytarze w rdzeniu łodygi
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kalafior

Post »

Hmm to może być śmietka, bo w zeszłym roku była masakra z nią. Dopiero podlewanie decisem pomogło uratować warzywa. Akurat te klapnięte są tak nierówno- stąd moje przypuszczenie iż to jedna odmiana (i nie kwitną jeszcze). Jutro się temu przyjrzę i jeśli będzie wskazywało na śmietkę to będę musiała podlać chemią ;/ Sprawdzę też czy wilgoć jest, czy woda nie spływa z grządki.
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kalafior

Post »

No i znalazłam - śmietka. Podlane decisem. Oby ją wybiło tylko... Niedługo przestanę sadzić wszystko co rusza śmietka :(
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalafior

Post »

Czy teraz jest odpowiednia pora na siew kalafiorów na jesienny zbiór?
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Kalafior

Post »

Tak , to dobry czas . Przyjmuje się , że należy wysadzać na miejsce stałe do 20 lipca , a produkcja rozsady w multiplatach trwa ok. 5 tygodni , więc można jeszcze ze 2 tyg. wysiewać .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”