Kalafior, odmiany, wymagania,wysiew ,pielęgnacja itd

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Kalafior

Post »

monika10 pisze:Czy można jeszcze wysiać kalafior i brokuł na zbiór jesienny?
Jak długo trwa dorastanie rozsady kalafiora/ brokułów(?) bo same wschody w takiej temp. i wilgotności powinny być błyskawiczne ? Kombinuję, żeby jeszcze posiać, a później rozsadę schować do namiotu. Zdążą ?
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalafior

Post »

Ja w zeszłym roku wysiałem o tej porze. Część tylko wydała róże, wszystkie o małych rozmiarach. Moim zdaniem już za późno...
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Kalafior

Post »

Zbyszek T pisze:Ja w zeszłym roku wysiałem o tej porze. Część tylko wydała róże, wszystkie o małych rozmiarach. Moim zdaniem już za późno...
Dziękuję za odpowiedź;
W ubiegłym roku zimna jesień przyszła b. szybko, może w tym roku nam odpuści; (ryzyko niewielkie- doświadczenie kuszące) opustoszały grządki po groszku, zaraz będą po fasolce...
Jeszcze jedno pytanie; czy pod kalafiory można przekopać świeży kompost* ? Zanim wyrośnie rozsada przygotowałbym grządkę, a tak pasowałoby pozbyć się części "urobku"... Wiosną tak zrobiłem tylko, że później kalafiorki atakowały śmietki (korzeniowe), nie wiem czy to miało wpływ.

* chodzi o taki już rozłożony, ale nie odleżały
mati25
100p
100p
Posty: 129
Od: 13 lip 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kalafior

Post »

Witam to mój pierwszy rok z kalafiorem i mam takie pytanie czy można już zacząć robić rozsadę kalafiora czy jeszcze poczekać?.
Pozdrawiam Mateusz
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kalafior

Post »

Ja już posiałam kalafiora,brokuła i kapustę.Jak wykiełkują i na dworze się ociepli wyniosę rozsadę do tunelu,nigdy nie trzymam rozsady w domu bo będzie słabej jakości(za ciepło).
mati25
100p
100p
Posty: 129
Od: 13 lip 2014, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Kalafior

Post »

Ja zamierzam posadzić w niedzielę brokuła i kalafiora.
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
martusia810
50p
50p
Posty: 87
Od: 23 sie 2011, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Kalafior

Post »

Ja już przepikowałam jakiś tydzień temu kalafiora wczesnego i wystawiłam do tunelu.
Dorotaka23
100p
100p
Posty: 151
Od: 9 mar 2014, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Suwałk

Re: Kalafior

Post »

Witajcie! Może ktoś z Was miał podobny przypadek? Otóż chyba z dwa lata temu posadziłam kalafiory. Rozsada była wysiana w szklarni potem jak wyrosła przeniosłam ją do gruntu. Przymrozków nie było w tym czasie. Kalafiory rosły, były bardo wysokie ale nie było w nich tej białej róży. Poszła w liście. Ciocia która wzięła ode mnie rozsadę też miała tak samo. Czy ja coś zrobiłam źle? Czy to mogła być wina nasion?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalafior

Post »

Był kiedyś taki incydent, że kilka hektarów kalafiorów poszły do góry, a holenderska firma nasienna nie chciała uznać reklamacji.
Trzeba kupować sprawdzone odmiany, a także, żeby rozsada nie była przerośnięta. Kalafior też jest wrażliwy na niedobór molibdenu.
mr_login
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lip 2015, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozwiązle róże kalafiora

Post »

Witam wszystkich.
Jak widać po temacie moim problemem są kalafiory. Mam w ogródku przy domu dosyć sporą uprawę a niestety róże są strasznie rozwiązłe. Ponadto pojedyncze różyczki wybijają w górę a cała róża jest strasznie "roztrzepana". Nie chcę ścinać kalafiorów kiedy są jeszcze malutkie a później kiedy rosną niestety dzieje się to co opisałem. Można temu jakoś zapobiec?

Obrazek


A drugie pytanie dotyczy małych różyczek które wypuszczają z boku głównej róży. domniemam, że są to pędy boczne i kalafior zacznie niedługo kwitnąć?

Obrazek
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Kalafior

Post »

[mr_login] :
"Ponadto pojedyncze różyczki wybijają w górę a cała róża jest strasznie "roztrzepana". Nie chcę ścinać kalafiorów kiedy są jeszcze malutkie a później kiedy rosną niestety dzieje się to co opisałem. Można temu jakoś zapobiec?"
Nie wiem co poradzą bardziej doświadczeni, ja postępuję tak:
1. obserwuję, i jak tylko zaczynają się rozluźniać - zbiór/ trudno, następne będą lepsze :wink:
2. uprawa kalafiorów to pouczające doświadczenie ; z czasem ustalisz jakie miejsce ( o nasłonecznienie chodzi !) i gleba itd.

ja stosuję następujący sposób : tak rozplanowuję grządki, żeby kalafiorom wypadło za wysokim groszkiem ; póki groszek mały - mają słońce, gdy zawiązują róże - zrównoważony cień / kalafior chyba nie lubi ostrego słońca, wilgotność też wyrównana ; wyschnięcie i później podlanie - natychmiast wykwity.

I jeszcze, nie ma co żałować "maluchów", lepiej zużyć jeszcze małe jędrne, niż ...
Z tych przeczekanych robię zupę krem :D
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Kalafior

Post »

Witajcie :D W tym roku będę uprawiał kalafiory. Kiedy mogę je wysiać ? Na opakowaniu pisze, że w kwietniu ale wydaje mi się, że za późno :?
Aneta Ka
50p
50p
Posty: 95
Od: 5 sty 2016, o 15:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ile de France

Re: Kalafior

Post »

Ja swoje wysiałam dzisiaj
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”