Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Chciałbym posadzić w maju sadzonki arbuzów tylko nie wiem na jakie odmiany mam się zdecydować.
Ziemia raczej kiepska klasa 5 czy 6, centralnie wschodnia Polska nie daleko Terespola, zależy mi aby arbuzy rosły bez szklarni.

Na oku mam odmiany:
- Rosario ( nie wiem czy to jest to samo co Rosario F1)
- ARBUZ ŻÓŁTY JANOSIK
- Bingo ( b. duże owoce ale on potrzebuje chyba ochrony )

nasiona będę kupować na allegro, nie daleko miejsca gdzie będą rosnąć arbuzy czasem zalega woda z wylewającej rzeki (Bug) więc z wodą nie powinno być problemu.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

anubis pisze:nie daleko miejsca gdzie będą rosnąć arbuzy czasem zalega woda z wylewającej rzeki (Bug) więc z wodą nie powinno być problemu.
Jeżeli woda jest stojąca i są na niej oznaki procesów beztlenowych/ odciety dopływ światła poprzez zielona powłokę na powierzchni/ to przestrzegam przed użyciem takiej wody do podlewania.
Co się tyczy żyzności gleby to proponuję pod arbuzy rzędowe nawożenie dobrze rozłożonym obornikiem w dużej dawce do 5 kg na mb i przykrycie roślin agrowłókniną.

Pozdrawiam
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Wolał bym niczym nie przykrywać w tym problem.. ja tam nie mieszkam i wiem że starszy teść tam nic niczym nie przykrywa, nie będzie chciało mu się specjalnie jakiś tuneli robić...

Z tego co czytałem rok 2012 ma być ciepły może się uda...

Z tą wodą to chodzi o to, że ziemia głęboko nie będzie sama w sobie sucha, nie trzeba będzie tak często podlewać, woda będzie stać zapewnie 5 m dalej w lekkim zagłębieniu.

Co do pierwszych dwóch odmian arbuzów chyba najmniej są wymagające ciekawe jak ta trzecia która kusi wielkością owoców.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Rosario na pewno się uda, drugi chyba też, trzeci jest bardziej kapryśny i gorzej zawiązuje ale u mnie i znajomego w poprzednim roku owocował.
Posadź je na czarnej włókninie, to daje bardzo dużo a nie jest dużym kłopotem :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Już zamówiłem 2 pierwsze :) muszę kupić 2 długie doniczki balkonowe aby te sadzonki zmieścić - będzie pewnie ze 20-30 sadzonek.
Jak gęsto należy je w donicy sadzić żeby dało się je za 2 miesiące do gruntu zasadzić ?
O co chodzi z tą włukniną ? za mało czytałem o technice uprawy ale coś mniej więcej wiem.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

anubis pisze:muszę kupić 2 długie doniczki balkonowe aby te sadzonki zmieścić
No chyba nie masz zamiaru wysadzać rozsady wyrywając ją z doniczki ? :shock: :shock:
Czarna włóknina ma podwójne zadanie. Uniemożliwić wzrost chwastów i zwiększyć temperaturę gleby w otoczeniu roślin. Pamiętaj , że dyniowate są roślinami ciepłego spodu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
aśka2006
500p
500p
Posty: 556
Od: 18 gru 2007, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn warmia i mazury

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

No chyba nie masz zamiaru wysadzać rozsady wyrywając ją z doniczki ? :shock: :shock:

:tan forumowicz chciał przez to powiedzieć, że arbuzy należy wysiewać pojedynczo do doniczek i bardzo ostrożnie, z całą bryłą korzeniową przesadzić do gruntu tak aby jak najmniej uszkodzić roślinę :lol:
Aśka
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Ok tylko nie wiem jak to technicznie zrobić, będę mieć ze 30 sadzonek.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

No ze 30 małych doniczek w takim razie :D
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

anubis pisze:Ok tylko nie wiem jak to technicznie zrobić, będę mieć ze 30 sadzonek.
Koszt około 2-3zł a za to masz multiplata, tzw. wielodoniczke. W zależności od rośliny czy odmiany dobierasz odpowiednią ilość boxów. W takim pojemniku ukształtujsz piękną i zdrową rozsade.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Bardzo dzięuję, takie małe pojemniczki wystarczą na wychodowanie rosady w czasie ok 1,5 miesiąca (nasiona zasieję na początku kwietnia a gotowe rosady do gruntu pewnie w drugi weekend majowy)?
Roślinka może przez te półtora miesiąca uzyskać wysokie rozmiary a i korzenie czy się pomieszczą ?
Druga sprawa :
Mam sporo roślin na parapetach, czy te rosady muszą być przy samym oknie czy wystarczy im światło 2 m od południowego okna w kuchni ?
Mam już 2 donice z sporymi drzewkami paulowni (cesarskie drzewko szczęścia) mogę je w kwietniu przenieść na balkon nie powinny przemarznąć .
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Można też zakupić po parę groszy czarne doniczki, ja miałem sadzonki chyba w 7x7 cm i dobrze rosły.
Światła trzeba jak najwięcej, w ciepłe dni jak już podrosną można je wynosić na zewnątrz :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jakie arbuzy do kiepsiej ziemi kl 6, do uprawy bez szklarni.

Post »

Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”