Fasolka szparagowa cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Gosiek11
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 13 kwie 2011, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Skoro z tą już nic się nie da zrobić to co wyrzucić? Czy czekać aż się zakończy kwitnienie i co? Doczekam się owoców w domu? A do gruntu to mogę zasiać od ziarna już?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Te, za wczas posiane fasolki, potraktuj jak eksperyment, który wzbogaci Twoja wiedzę o uprawie tej rośliny. Ktoś tu przesadzał nawet ogórki w fazie kwitnienia, podobno z sukcesem, to spróbuj i Ty wysadzić swoją wyciągniętą fasolę. Jednocześnie już dziś możesz wysiać nowa partię do doniczek ale nie trzymać jej non- stop w domu, lecz po wykiełkowaniu i rozłożeniu liści rozpocznij jej hartowanie . Wysadzisz ją do gruntu akurat w okolicy 15 maja a koło 8 maja wsiejesz część nasion bezpośrednio do gruntu. Siew do gruntu możesz powtarzać co 2 tygodnie do połowy lipca. Bedziesz miec całe lato świeżą fasolkę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Fasolka szparagowa

Post »

NITKA pisze:Ja też sieję po dwa, trzy i zostawiam. Miejsca mało, a krzaczki rosną sobie razem i nie widzę żadnej różnicy między pojedyńczo - rosnącymi, a tymi w .. ;:4
A jaka odleglosc w rzedzie i miedzy rzedami? robi mi sie coraz mniej miejsca na wszystkie chciejstwa:)
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa

Post »

W rzędzie co 25-30 cm/ przy siewie gniazdowym/ ,a rząd od rzędu- 40-50cm- powinno wystarczyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Pelasia napisała (w innym wątku):
O proszę,to ja też posadzę fasolę koło słonecznika ..tylko czy wystarczy jej pokarmu przy takim żarłoku jak słonecznik? Najwyżej dam im gnojówki z pokrzyw..

To jest mniej więcej to samo co system uprawy trzech sióstr, tylko zamiast kukurydzy jest słonecznik (może jeszcze sztywniejszy).
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Asza!
Fasolka jak się patrzy.Moja jeszcze w torebkach.Ale w przyszłym tygodniu wysieję.Mam kilka odmian,lubię różności.A w tym roku zaszalałam z kupnem.Przez internet.Tylko czasu za bardzo nie mam.Na razie to gimnastyka przy sadzonkach pomidorów Ani-Kozuli.
A przy okazji powiem,że nigdy jeszcze nie stosowałam oprysków fasoli.Nie musiałam,zawsze urosła i jedliśmy ją przynajmniej raz w tygodniu w okresie letnim.A nadwyżki mroziłam.
Dobrze,że jest to forum to można dowiedzieć się co to ludziska nie robią dla zysku!
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Fasolka szparagowa

Post »

W środę lub czwartek może być w Wielkopolsce -5 st. na 2 metrach. Przy gruncie pewnie z -8. Da się jakoś zabezpieczyć fasolę, która już skiełkowała?
Tomek
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Fasolka szparagowa

Post »

zelwi pisze:W środę lub czwartek może być w Wielkopolsce -5 st. na 2 metrach. Przy gruncie pewnie z -8. Da się jakoś zabezpieczyć fasolę, która już skiełkowała?
Nie wiem. Wysiałem już Goldmarie do gruntu, a jeszcze jej nie ma na powierzchni. Mam nadzieję, że teraz już nie będzie większych przymrozków.
pozdrawiam, Gunnar
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa

Post »

:wit Moja fasolka też już na wierzchu,a tu zapowaidają przymrozki :evil: Jutro kupię grubszą flizelinę i ją po prostu pzykryję...może przeżyje(może i folię polożę na flizeline) :shock:Trzeba próbować coś robić...żeby ratować uprawy ;:224 A dzisiaj w ramach odpoczynku posialam ogórki :oops:
Asia
Awatar użytkownika
roza333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3866
Od: 4 maja 2010, o 11:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie Tarnowskie Góry

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Ja w tym roku posadziłam kilka fasolek do doniczek zobaczę co z niej wyrośnie.Zawsze sadziłam do gruntu czas najwyższy spróbować coś nowego.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Pelasia pisze::wit Moja fasolka też już na wierzchu,a tu zapowaidają przymrozki :evil: Jutro kupię grubszą flizelinę i ją po prostu pzykryję...może przeżyje(może i folię polożę na flizeline) :shock:Trzeba próbować coś robić...żeby ratować uprawy ;:224 A dzisiaj w ramach odpoczynku posialam ogórki :oops:
Asia
Kartony chyba będą lepsze jak folia.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5828
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Suzana ,ale jak kartony? :roll: Na fasolke położyc kartony?
Asia
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasolka szparagowa

Post »

Kartony z pudełek skutecznie chronią przed przymrozkami. Spróbuj powbijać jakieś patyki jako podpórki dla kartonów i na nich zeprzeć pudełka.Boki karonów przysypać lekko ziemią aby zimne powietrze nie dostawało się do środka. Robić to jeszcze przed zachodem słońca bo ziemia nie jest wychłodzona i zatrzymujemy część ciepła z dnia.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”