Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja niczego nie nacinam a i tak wyrastają coraz to nowe różyczki ,z siewu wiosennego mam do końca sezonu brokuły,nie do przejedzenia,tylko zakwitającego urywam i zaraz są nowe różyczki.Nie przejmuję się zakwitaniem rośliny bo to nie kończy jej żywota.Wiosną wysiewam brokuły w gruncie,następnie rozsadzam co 40 cm.(około).Rozsada robiona w domu była słabej jakości i teraz tylko do gruntu sieję.Nadwyżki po blanszowanie zamrażam.Spróbuję z tym nacinaniem,zobaczę jaka będzie różnica,zawsze to nowe doświadczenie.
Awatar użytkownika
anna m
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 paź 2011, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dakowy mokre znow w Polsce

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Pytanie blondynki.Czy brokul moze rosnac w cieniu i po wczesnych ziemniakach? Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie.Anna
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Po wczesnych ziemniakach to na pewno może brokuł rosnąć ,ale w cieniu to nie wiem czy mu będzie dobrze :oops:
Bożena
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuły wysiewam w marcu w tunelu ,sieję po 2-3 nasionka do doniczki,które wkopuję w ziemię,po wykiełkowaniu zostawiam 1 roślinę w doniczce.Rozsadę brokuła dodatkowo okrywam włókniną,którą zdejmuję jak jest ciepło lub dokładam dodatkową jak mocno zimno.Nasiona sieję do ziemi do rozsad z Pasłęka,dosypuję szczyptę astvitu(nawóz ekologiczny).Rozsade wysadzam kwiecień-maj,okrywam włókniną,którą zdejmuję po zimnej Zośce.Przed wysadzeniem dołki zaprawiam granulowanym obornikiem i szczyptą astvitu.Rośliny opryskiwałam podczas uprawy opryskami według forumowicz,oraz astvitem .Miałam odmiany sebastian,cezar oraz premium crop,jak wysadziłam to się pomieszały .robiłam rozsadę w domu,ale była dużo gorsza od tej z tunelu.
brunk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2007, o 23:01

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Wielkie dzięki anulabże opisałaś o co prosiłem.Może zechciałabyś napisać na forum w którym dniu wysiejesz nasiona,by nie przegapić tego momentu i nie wejść póżniej w uprawę w upalne dni.Może jeszcze rozwiniesz temat oprysków wg forumowicz bo nie bardzo wiem o co chodzi.Cezar jest odmianą na jesienny zbiór ,czy wysiewałaś go na wiosnę?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Opryski forumowicz są w wątku pomidorowym,szczególnie dobrze brokuły reagowały na oprysk ocet jabłkowy z kredą nazywa się to chyba octan wapniowy.Wszystkie kapustne warto współrzędnie sadzić z selerem i ziołami co ponoć odstrasza szkodniki.Ja brokuły sieję tylko na wiosnę ,po ścięciu głównej róży wyrastają mniejsze róże boczne,zakwitające usuwam co w moim przypadku powodowało,że tworzyły się następne.Zakwitały dość szybko w upały,ale jesienią nadal tworzyły różyczki.Dodatkowo podlewałam gnojówkami roślinnymi.

edit
Dopiszę ,że jadalne są nie tylko róże ale i łodygi brokuła,należy je obrać ze zdrewniałej skórki przed gotowaniem.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja dolną część łodygi obieram z tej grubszej skórki, ale górną część łodygi gotuję w całości, bez obierania - łodygi do gotowania wrzucam odpowiednio wcześniej od kwiatów, bo dłużej się gotują. W zupie brokułowej, kwiaty i łodygi to super zestaw ;:333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Przymierzam się do wysiania brokuła sebastian i purple early sprouting,chcę wysiać w domu,po wschodach wynieść i zadołować w tunelu,ale od środy pogorszenie pogody,czyli lepiej będzie się wstrzymać do ocieplenia.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Moja rozsada brokuła na początku kwietnia kończy 5 tygodni. Czy to jest optymalny termin do sadzenia w gruncie (po wcześniejszym zahartowaniu) czy jednak poczekać jeszcze tydzień lub dwa - pogoda w drugiej połowie kwietnia jest sporo cieplejsza. Rozsada rośnie w kubkach 330ml, więc pośpiechu wielkiego nie ma. Jak radzicie?

Brokuł Sebastian.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuły mają około 5 tygodni, wyglądają ok. Przeniosłem je do ciepłego inspektu, gdzie nocą temperatura jednak jest nieznacznie powyżej 0. Zastanawiam się kiedy je wysadzić na miejsce stałe, na razie pogoda nie jest zbyt ciepła ale czy niewielkie przymrozki im przeszkadzają?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8507
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Po świętach zamierzam wszystkie kapustne przesadzić do gruntu,liczę na ocieplenie,na wszelki wypadek okryję włókniną.
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Czy brokuły mogą rosnąć pod tunelem foliowym czy lepiej odsłonić i pod chmurką. Mam posadzone 20sztuk i zrobiłem im taki tunel ale nie wiem czy dobrze bo brokuł woli trochę chłodniej.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

W ubiegłym roku miałam 3 brokuły pod folią, 10 w gruncie. Krzaki z tunelu były ogromne (przerosły paprykę), zawiązały pięknie, a po usunięciu głąba jeszcze przez długi czas wypuszczały nowe.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”