Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

aniag78 pisze:W ubiegłym roku miałam 3 brokuły pod folią, 10 w gruncie. Krzaki z tunelu były ogromne (przerosły paprykę), zawiązały pięknie, a po usunięciu głąba jeszcze przez długi czas wypuszczały nowe.
U nas warzywa gruntowe to jedna wielka ruletka ze wskazaniem na "klęska"
Jeśli sadzić brokuły to pod osłonami , taki may klimat że w nocy 3-4 a w dzień 24
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
Awatar użytkownika
Sztuczka
50p
50p
Posty: 58
Od: 9 mar 2013, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Mój brokuł (rozsada z targu) chyba się trochę pośpieszył, ciekawe czy faktycznie coś z niego będzie? ;:173

Obrazek
falekw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Witam, jakimi nawozami "dokarmiacie" swoje brokuły aby pięknie rosły i miały duże róże? Bo mi urosły w zeszłym roku, ale miały słabo zbite róże. Macie jakieś swoje sposoby aby róże były bardziej zbite?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

brokuł

Post »

Czy są jakieś przeciwwskazania płodozmianowe dla takiej praktyki? Czy jest szansa w nieogrzewanym tunelu zebrać brokuł już na początku maja? Jeżeli tak to jaką odmianę polecacie i kiedy produkować rozsadę, aby najpóźniej 15 maja pod osłonami zwolnić miejsce dla pomidora?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Wszystko zależy od pogody wiosennej i przy zbyt chodnych dniach zbiór może się opóźnić. Siew powinno wykonać koniec stycznia, a sadzenie przed pierwszym marca, to może uda Ci się zebrać plon na początku maja. Odmiany wczesne to: KOROS F1, Montop F1, Sirtaki F1.
BROKUł KOROS F1 2500N
Jedna z najwcześniejszych odmian na rynku (55-65 dni od sadzenia), polecana do nasadzeń wiosennych ? także pod osłonami - oraz w cyklu jesiennym. Tworzy niezwykle wyrównane, ciemnozielone, zwarte róże bez tendencji do jamistości głąba o masie 500-700g. Dzięki kompaktowym roślinom łatwa do zbioru. Zalecane zagęszczenie 35-40 tys. / ha. Idealna dla potrzeb supermarketów.
BROKUŁ MONTOP F1 2500 SZT.
Odmiana bardzo wczesna ok. 65 dni. Przeznaczona do uprawy wiosennej i letniej . Nie posiada odrostów bocznych,ale roża jest zwarta ,ciemnozielona i wypukła. Montop daje bardzo wysoki plon nawet w bardzo trudnych warunkach uprawy i przy słabym świetle.

Producent: S&G
Brokuł Sirtaki

NAJWCZEŚNIEJSZY W POLU!
?zbiory z tuneli typu igołomskiego już od połowy maja, a spod płaskiego przykrycia w pierwszej połowie czerwca.
?brak skłonności do jamistości głąba
?ciężka, zwarta róża z drobnym pąkiem
?bardzo dobra jakość z wczesnej produkcji

Producent: CLAUSE
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dla mnie brokuły to uprawa całosezonowa, po głównej róży wyrastają mniejsze boczne .Szkoda by mi było wcześnie zlikwidować uprawę ,nawet teraz nie zmarzł i rosną boczne różyczki .U mnie wcześniejszy od brokuła jest kalafior i to nawet odmiany dla detalistów .
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Bardzo lubię brokuła, a tunel stoi cały czas. W tamtym roku siałem szpinak i on doskonale się sprawdził jako przedplon, tyle tylko że on nie potrzebuje tunelu. Podobnie można powiedzieć o brokule, jednak wydaje mi się że taki wczesny siew ma dodatkową zaletę - większość szkodników kapusty jest jeszcze w śnie zimowym ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8509
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

U mnie tunel wczesną wiosną nie stoi pusty ,mam tam posianą sałatę , rzodkiewkę ,trzymam tam rozsady .Kapustne uprawiam pod niskim tunelikiem .
like_water
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 mar 2015, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja wysiałam 14-go, wykiełkowały parę dni temu i ...zatrzymały się w rozwoju. Podejrzewam, że trochę za wcześnie zaczęłam to wysiewanie, ale w zeszłym roku późno zaczęłam z brokułami i wyrosły w kwiaty zamiast w róże. :/ Cóż, jeśli nie ruszą, poczekam parę tygodni i będę wysiewać od nowa. Człowiek się uczy na błędach. :)
Zuzanna
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

marcela pisze:Ja też sadziłam z własnej rozsady. Urosły bardzo ładnie. Różyczki były małe, ale zwarte. Rzeczywiście po obcięciu "głównych" różyczek, po bokach odrastało kilka nowych. Przetrwały do przymrozków.
Pozdrawiam.

Witam.
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi, myślałam że brokuł to jedna cała główka, gdzie tam są główne różyczki co co konkretnie zostawić? ;:131
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5744
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuł nie kwitnie tak zwarto jak kalafior,. Wypuszcza kilka kwiatostanów i te po bokach są mniejsze....
Tak to mogę ująć :roll:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuł wytwarza jedną dużą różę, kiedy jest gotowa do zbioru obcinamy ją, zostaje łodyga z liśćmi, która z kątów liści wypuszcza kilka mniejszych róż, które znowu obcinamy i mamy drugi zbiór.
Rolnicy obcinają pierwszą różę, likwidują uprawę i sadzą następną rozsadę na zbiór jesienny. Bo kupować chcemy duże brokuły, a nie kilka małych, prawda?
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Czyli jeśli mi wyrośnie ładna róża ;:224 to odciąć ją tylko od całej reszty która ma sobie dalej siedzieć w ziemi?

Dziękuję za wyjaśnienie :)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”