Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuły mają około 5 tygodni, wyglądają ok. Przeniosłem je do ciepłego inspektu, gdzie nocą temperatura jednak jest nieznacznie powyżej 0. Zastanawiam się kiedy je wysadzić na miejsce stałe, na razie pogoda nie jest zbyt ciepła ale czy niewielkie przymrozki im przeszkadzają?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Po świętach zamierzam wszystkie kapustne przesadzić do gruntu,liczę na ocieplenie,na wszelki wypadek okryję włókniną.
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Czy brokuły mogą rosnąć pod tunelem foliowym czy lepiej odsłonić i pod chmurką. Mam posadzone 20sztuk i zrobiłem im taki tunel ale nie wiem czy dobrze bo brokuł woli trochę chłodniej.
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
aniag78
200p
200p
Posty: 258
Od: 7 sie 2013, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria, dolina Dunaju

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

W ubiegłym roku miałam 3 brokuły pod folią, 10 w gruncie. Krzaki z tunelu były ogromne (przerosły paprykę), zawiązały pięknie, a po usunięciu głąba jeszcze przez długi czas wypuszczały nowe.
Kwiat jest uśmiechem rośliny.
Peter Hille
Niedaleko stoi dom...
Awatar użytkownika
chmielu11
200p
200p
Posty: 231
Od: 21 lip 2013, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie,okolice Bielska-Białej

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Tak wyglądają moje brokuły nie wiem czy dobrze bo pierwszy raz sadzę brokuły odmiana Cezar Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Krzysiek
Zdun Darek B
50p
50p
Posty: 58
Od: 16 maja 2015, o 13:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Żabia Wola k. Warszawy
Kontakt:

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

aniag78 pisze:W ubiegłym roku miałam 3 brokuły pod folią, 10 w gruncie. Krzaki z tunelu były ogromne (przerosły paprykę), zawiązały pięknie, a po usunięciu głąba jeszcze przez długi czas wypuszczały nowe.
U nas warzywa gruntowe to jedna wielka ruletka ze wskazaniem na "klęska"
Jeśli sadzić brokuły to pod osłonami , taki may klimat że w nocy 3-4 a w dzień 24
Tak po prostu lubię to co robię , wielu docenia to co już zrobiłem , tym bardziej mam motywację do następnych działań.
Awatar użytkownika
Sztuczka
50p
50p
Posty: 58
Od: 9 mar 2013, o 22:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Mój brokuł (rozsada z targu) chyba się trochę pośpieszył, ciekawe czy faktycznie coś z niego będzie? ;:173

Obrazek
falekw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 cze 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Witam, jakimi nawozami "dokarmiacie" swoje brokuły aby pięknie rosły i miały duże róże? Bo mi urosły w zeszłym roku, ale miały słabo zbite róże. Macie jakieś swoje sposoby aby róże były bardziej zbite?
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

brokuł

Post »

Czy są jakieś przeciwwskazania płodozmianowe dla takiej praktyki? Czy jest szansa w nieogrzewanym tunelu zebrać brokuł już na początku maja? Jeżeli tak to jaką odmianę polecacie i kiedy produkować rozsadę, aby najpóźniej 15 maja pod osłonami zwolnić miejsce dla pomidora?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Wszystko zależy od pogody wiosennej i przy zbyt chodnych dniach zbiór może się opóźnić. Siew powinno wykonać koniec stycznia, a sadzenie przed pierwszym marca, to może uda Ci się zebrać plon na początku maja. Odmiany wczesne to: KOROS F1, Montop F1, Sirtaki F1.
BROKUł KOROS F1 2500N
Jedna z najwcześniejszych odmian na rynku (55-65 dni od sadzenia), polecana do nasadzeń wiosennych ? także pod osłonami - oraz w cyklu jesiennym. Tworzy niezwykle wyrównane, ciemnozielone, zwarte róże bez tendencji do jamistości głąba o masie 500-700g. Dzięki kompaktowym roślinom łatwa do zbioru. Zalecane zagęszczenie 35-40 tys. / ha. Idealna dla potrzeb supermarketów.
BROKUŁ MONTOP F1 2500 SZT.
Odmiana bardzo wczesna ok. 65 dni. Przeznaczona do uprawy wiosennej i letniej . Nie posiada odrostów bocznych,ale roża jest zwarta ,ciemnozielona i wypukła. Montop daje bardzo wysoki plon nawet w bardzo trudnych warunkach uprawy i przy słabym świetle.

Producent: S&G
Brokuł Sirtaki

NAJWCZEŚNIEJSZY W POLU!
?zbiory z tuneli typu igołomskiego już od połowy maja, a spod płaskiego przykrycia w pierwszej połowie czerwca.
?brak skłonności do jamistości głąba
?ciężka, zwarta róża z drobnym pąkiem
?bardzo dobra jakość z wczesnej produkcji

Producent: CLAUSE
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dla mnie brokuły to uprawa całosezonowa, po głównej róży wyrastają mniejsze boczne .Szkoda by mi było wcześnie zlikwidować uprawę ,nawet teraz nie zmarzł i rosną boczne różyczki .U mnie wcześniejszy od brokuła jest kalafior i to nawet odmiany dla detalistów .
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Bardzo lubię brokuła, a tunel stoi cały czas. W tamtym roku siałem szpinak i on doskonale się sprawdził jako przedplon, tyle tylko że on nie potrzebuje tunelu. Podobnie można powiedzieć o brokule, jednak wydaje mi się że taki wczesny siew ma dodatkową zaletę - większość szkodników kapusty jest jeszcze w śnie zimowym ;)
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

U mnie tunel wczesną wiosną nie stoi pusty ,mam tam posianą sałatę , rzodkiewkę ,trzymam tam rozsady .Kapustne uprawiam pod niskim tunelikiem .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”