Brokuły- uprawa, odmiany

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Coś wyobraźnia mi szwankuje :D.
Czy mam naciąć krzyż w miejscu ścięcia róży?
sylwuS85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 lis 2014, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dzięki za informacje.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

tak dokładnie - natnij jak zetniesz różę. Na końcach przecięć też pojawią się różyczki. No albo mi tylko tak się dzieje ;)) Ale je trzeba dość szybko zbierać bo idą szybko w kwiat :)
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Dzięki za rady ;:196.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja niczego nie nacinam a i tak wyrastają coraz to nowe różyczki ,z siewu wiosennego mam do końca sezonu brokuły,nie do przejedzenia,tylko zakwitającego urywam i zaraz są nowe różyczki.Nie przejmuję się zakwitaniem rośliny bo to nie kończy jej żywota.Wiosną wysiewam brokuły w gruncie,następnie rozsadzam co 40 cm.(około).Rozsada robiona w domu była słabej jakości i teraz tylko do gruntu sieję.Nadwyżki po blanszowanie zamrażam.Spróbuję z tym nacinaniem,zobaczę jaka będzie różnica,zawsze to nowe doświadczenie.
Awatar użytkownika
anna m
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 6 paź 2011, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dakowy mokre znow w Polsce

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Pytanie blondynki.Czy brokul moze rosnac w cieniu i po wczesnych ziemniakach? Pozdrawiam.
Pozdrawiam serdecznie.Anna
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Po wczesnych ziemniakach to na pewno może brokuł rosnąć ,ale w cieniu to nie wiem czy mu będzie dobrze :oops:
Bożena
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Brokuły wysiewam w marcu w tunelu ,sieję po 2-3 nasionka do doniczki,które wkopuję w ziemię,po wykiełkowaniu zostawiam 1 roślinę w doniczce.Rozsadę brokuła dodatkowo okrywam włókniną,którą zdejmuję jak jest ciepło lub dokładam dodatkową jak mocno zimno.Nasiona sieję do ziemi do rozsad z Pasłęka,dosypuję szczyptę astvitu(nawóz ekologiczny).Rozsade wysadzam kwiecień-maj,okrywam włókniną,którą zdejmuję po zimnej Zośce.Przed wysadzeniem dołki zaprawiam granulowanym obornikiem i szczyptą astvitu.Rośliny opryskiwałam podczas uprawy opryskami według forumowicz,oraz astvitem .Miałam odmiany sebastian,cezar oraz premium crop,jak wysadziłam to się pomieszały .robiłam rozsadę w domu,ale była dużo gorsza od tej z tunelu.
brunk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lip 2007, o 23:01

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Wielkie dzięki anulabże opisałaś o co prosiłem.Może zechciałabyś napisać na forum w którym dniu wysiejesz nasiona,by nie przegapić tego momentu i nie wejść póżniej w uprawę w upalne dni.Może jeszcze rozwiniesz temat oprysków wg forumowicz bo nie bardzo wiem o co chodzi.Cezar jest odmianą na jesienny zbiór ,czy wysiewałaś go na wiosnę?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Opryski forumowicz są w wątku pomidorowym,szczególnie dobrze brokuły reagowały na oprysk ocet jabłkowy z kredą nazywa się to chyba octan wapniowy.Wszystkie kapustne warto współrzędnie sadzić z selerem i ziołami co ponoć odstrasza szkodniki.Ja brokuły sieję tylko na wiosnę ,po ścięciu głównej róży wyrastają mniejsze róże boczne,zakwitające usuwam co w moim przypadku powodowało,że tworzyły się następne.Zakwitały dość szybko w upały,ale jesienią nadal tworzyły różyczki.Dodatkowo podlewałam gnojówkami roślinnymi.

edit
Dopiszę ,że jadalne są nie tylko róże ale i łodygi brokuła,należy je obrać ze zdrewniałej skórki przed gotowaniem.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Ja dolną część łodygi obieram z tej grubszej skórki, ale górną część łodygi gotuję w całości, bez obierania - łodygi do gotowania wrzucam odpowiednio wcześniej od kwiatów, bo dłużej się gotują. W zupie brokułowej, kwiaty i łodygi to super zestaw ;:333
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Przymierzam się do wysiania brokuła sebastian i purple early sprouting,chcę wysiać w domu,po wschodach wynieść i zadołować w tunelu,ale od środy pogorszenie pogody,czyli lepiej będzie się wstrzymać do ocieplenia.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak uprawiać brokuł?

Post »

Moja rozsada brokuła na początku kwietnia kończy 5 tygodni. Czy to jest optymalny termin do sadzenia w gruncie (po wcześniejszym zahartowaniu) czy jednak poczekać jeszcze tydzień lub dwa - pogoda w drugiej połowie kwietnia jest sporo cieplejsza. Rozsada rośnie w kubkach 330ml, więc pośpiechu wielkiego nie ma. Jak radzicie?

Brokuł Sebastian.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”