Warzywa dobrze znoszące cień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Mariuszczs
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 14 cze 2015, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Widzę że część buraków która ma sporo cienia w porównaniu z tymi co mają cały dzień słońce jest dużo okazalsza. To samo z pietruszką. Rabarbar zasiany w cieniu ładnie rośnie ale nie mam w jego przypadku porównania z miejscem nasłonecznionym cały dzień .
Awatar użytkownika
papryczka07
50p
50p
Posty: 59
Od: 13 kwie 2017, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Ja mam sałatę, rucole, szpinak. :)
Pomidory w dzień mam w cieniu a po południu około 15-16 godziny już słońce na nie wchodzi i się powoli czerwienią także też się udają ;)
Musisz siać coś/sadzić metodą prób i błędów. Ja tak robię i mi się część udaje a część nie i nie płaczę z tego powodu .. ;)
Uszy do góry ;)
Bądź cierpliwy.
Nigdy się nie poddawaj.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

U mnie w cieniu, a mówię tu o miejscu gdzie faktycznie cały czas jest cień czereśni i mają słońce dopiero na starcie, gdy liscie jeszcze nie urosną, ładnie urosła rok temu fasolka z orzełkiem. W tym roku mam w tym miejscu selery. Póki co to nie są super zgrubienia, w dodatku widać że im brakuje słońca, bo nać poszła ostro w góre. Jednak przekonam się za jakiś czas jak zbiorę.

Co do bezproblemowych, to na pewno sałata, rośnie tam bez problemu. Miałem też rządek marchwi i też urosła. Chyba jest też jakiś por ale nie kojarze teraz.
Awatar użytkownika
mariuszz1982
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 20 wrz 2017, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Cebula, por, czosnek, czosnek niedźwiedzi - świetnie rośnie w cieniu, sałata, ćwikła, ogórki, a z owoców - poziomki, maliny itp. prawie wszystkie niewysokie krzewy i krzewinki powinny dać radę.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Wszystkie "szczypiorki" u mnie radzą sobie w cieniu- ten prawdziwy cienki szczypiorek czosnek, szczypior czosnkowy, siedmiolatka, większość ziół, prócz tych południowych (oregano, bazylia). Próbowałam z sałatą i burakiem liściowym, ale oba szybko poszły w kwiat, widać miejsce było zbyt cieniste.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Odkopuję wątek. U mnie w cieniu (północna wystawa, w sezonie słońce rano przez godzinę, później zależnie od pory roku 3-4 godz.) dobrze rosną ogórki śremskie, różne odmiany małych pomidorków, rzodkiewka, szczypiorki.
Mięta, oregano, tymianek, melisa rosną dobrze i trzymają się już od kilku lat.
Dynie i cukinie nie radzą sobie.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

U mnie cała wiosenna zielenina zakwitła w cienistym miejscu. Z rzodkiewki to najwyżej by można zrobić bukiet. Zaowocowało tylko kilka papryk i tyle.
Właśnie zastanawiam się co dac w tym roku w ten cień i nie mam pojęcia. Kusi mnie do zmiany grządek i tam gdzie rosły pomidory dac paprykę i bakłażany, a w cienistą grządkę dać pomidory. Nie wiem czy sobie tym nie strzele w kolano...
To grządka w fajnych warunkach i fajną ziemią ale zaraz za płotem jest drzewo od sąsiad?w i jak tylko puszcza liście to grządka ginie w cieniu. Myślicie , że pomidory dadzą radę?
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

U mnie maskotki rosły ładnie w półcieniu. A w cieniu jarmuż, topinambur, sałaty. Z tym że to nie był taki totalny cień bo kilka godz docierało troche ;:3
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Foxowa, czy to drzewo sąsiada ma gałęzie nad Twoimi zasiewami?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

No niestety tak. Ile mogę uciąć od mojej strony to ucinam, ale to wcsle nie takie proste. To jest og?lnie bardzo starą jabłoń zasadzona za blisko płotu I nie ta wielkość drzewa na tą wielkość działki. W dodatku się przechyla do mnie w większosci,bo ja nie mam wysokich drzew ( nasze drzewka owocowe trzymamy nisko) i kradnie moim roślinom światło. Jest to z lekka problem. Mniej więcej p?ki działki mam w jej cieniu - na moim wątku jest nawet foto z g?ry i widać ile mniej więcej jest zamienione. Niestety grządka o której piszę jest w większości zacieniona.
Drugą grządkę z kolei mam na Full wypieku.

Sałaty mi się nie udają że względu na ślimaki. Rukola i szpinak w tym miejscu kwitną.
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Ja w zeszłym roku na grzadce gdzie do ok godz 13 jest słońce, miałam pomidory, Red Pear i SBM. Rosły wzorowo.
Pozdrawiam ;)
babcia 102
100p
100p
Posty: 129
Od: 23 sty 2013, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

Moja działka ROD z jednej strony graniczy z lasem ,z drugiej do lasu jest ok.35 m .Słońce rano jest ok. 11 godz. Uprawiam dużo pomidorów - ładnie rosną i owocują .Kwiaty też mają się dobrze.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1919
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Warzywa dobrze znoszące cień

Post »

No to masz,Foxowa, wszystko co potrzeba :tan lecz jedno i drugie trochę do przesady ;:223

Gdyby sąsiad obciął gałęzie po samym pniu od Twojej strony, a po swojej stronie troszkę je skorygował ,wszystkim by wyszło na zdrowie, a najbardziej samej jabłoni. Nawet by się tak nie przechylała na Twoją stronę. Tyle że do tanga trzeba dwojga. Zapraszałaś go doń?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”