Ogórek - polecane odmiany cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dostałam Crispinę od ogrodnika była poczaskana przez grad . Chciał te sadzonki wyrzucić ok 40 sztuk , ja nie miałam jeszcze tunelu . Powiedziałam sobie "Co będzie to będzie i tak za darmo " Wsadziłam normalnie w grunt . Ślicznie się zregenerowały ogórki miały wartość handlową ,równiutkie prawie jednakowej wielkości , smaczne i ładnie wybarwione a ilości :shock: ok 4 x tyle co z innych krzaków super. Kulki zaczęły się robić jak temp. nocą spadała poniżej 10 stopni jesięnia. Po innych odmianach nie było juz śladu :D
liria1
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Czyli,że holenderskie prawdopodobnie nie mają tej wady. Co do polskich partenokarpicznych - trzeba by sprawdzać. Np. Barbakan - jest taka odmiana, ale nie widziałam nasion w handlu.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

ja polscam merengue F1 miałem je kilka razy i były jakości exportowej
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Tylko,że są pakowane po 1000 nasion ~200zł. Przydałoby się, żeby ktoś te duże torebki dzielił na mniejsze...
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

nie po 250 szt . !!!!!! kosztują 49 zł 250 z seminis !!!!!!
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Post »

dzięki przemiłe panie za wyjaśnienie 8)

adam, te merengue to tylko w tunelu, czy w polu też można ?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

tak i tak ale raczej to jest gruntowy , a drobno brodawkowy jest amber i claudine kosztuja 250 nasion 40 46 zł.
luluś
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 27 lut 2009, o 18:40

Post »

podpowiedzcie, w jakiej odległości posiać rzędy ogórków, aby po rozrośnięciu była między nimi mała przerwa, tak aby nie deptać roślin przy rwaniu ?
na ile rozrasta się średnio na boki jeden rząd ?
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

Lotto - wyczytałam , że znasz, uprawiałaś ogórki odm. Monika. Zakupiłam właśnie nasiona tej odmiany i zamierzam wysiać, albo wysadzić rozsadę do tunelu, a raczej szklarenki: ściany ze szkła, dach z folii. W ogóle nie mam doświadczenia z uprawą ogórka w tunelu i zastanawiam się czy warto tą Moniką sobie głowę zawracać. Jeśli możesz, napisz coś :)
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Luluś, ogórek baardzo się rozrasta, dlatego zrezygnowałyśmy z siostrą z sadzenia ogórków na płask. W czasie zbioru przydeptywało się pędy, i w ogóle bardzo się rośliny niszczyły. Na 5-cio metrowym rządku wbijamy 6 (co 1m) metalowych, żebrowanych prętów, wiążemy poziomo sznurki i w miarę wzrostu roślin delikatnie podczepiamy, przeplatamy, podpinamy te ogórki aby się pięły do góry. Jest o wiele więcej pracy, ale później wygodniej je zrywać i ewentualnie opryskiwać ( mączniak siedzi sobie od spodu liścia). W ub. roku popełniłam jednak błąd, posiałam ogórki w trzech rzędach o rozstawie 80 cm i było za ciasno, ledwo mogłam się przecisnąć z opryskiwaczem między rzędami. W tym roku zrobię odstęp na 1 metr, zobaczymy, może już będzie OK.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Gienia ja zawsze sieje ogorki w odleglosci 1 m,a i tak jest ciasnawo.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Arabello, ja to bym zrobiła i na 1,20 m, ale działka jest mała, i zawsze jest kłotnia, no bo na parę rzędów ziemniaków musi się znaleźć miejsce. No cóż, rodzinka ma różne chciejstwa i nic na to nie poradzę.
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Ewadz34 pisze:Lotto - wyczytałam , że znasz, uprawiałaś ogórki odm. Monika. Zakupiłam właśnie nasiona tej odmiany i zamierzam wysiać, albo wysadzić rozsadę do tunelu, a raczej szklarenki: ściany ze szkła, dach z folii. W ogóle nie mam doświadczenia z uprawą ogórka w tunelu i zastanawiam się czy warto tą Moniką sobie głowę zawracać. Jeśli możesz, napisz coś :)
Ja sadziłam z rozsady w polu, do tunelu nie. Z kolei holenderskie zawsze mam w namiocie. Skoro już masz Monikę to na Twoim miejscu sadziłabym, żeby się przekonać. Z góry można przewidzieć, że odmiany holend. są plenniejsze. Polskie bywają za to smaczniejsze... W namiocie takie ogórki uprawia się pionowo na sznurkach.

Pisałam wcześniej , że nasiona holend. są w dużych opakowaniach i drogie. Chcę to sprostować, bo znalazłam detaliczny sklep www.ekogram.go3.pl gdzie można kupić Aphinę, Crispinę, Delphinę za 18,50 to jest pewnie 100 nasion (część można zostawić na drugi rok jeśli to za dużo). Dodam, że nie kupowałam w tym sklepie, więc nie wiem, ile płaci się za przesyłkę.

Muszę jeszcze napisać o ogórkach partenokarpicznych, że są to ogórki przeznaczone na małosolne oraz idealne jako konserwowe. Nie polecane do kwaszenia na zimę.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”