Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tynia83
200p
200p
Posty: 443
Od: 13 lip 2012, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

:wit
Kupiłam 1 sztukę. Ciachnęłam na pół, i włożyłam do dwóch kubeczków, niskich, po śmietanie, napełnionych tak ok 2 cm wody.
Wczoraj sprawdzałam. Jedna połówka wypuściła malutki 2mm korzonek, druga nie wygląda ładnie i raczej chyba nic z niej nie będzie.
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

VanillaM - już za późno na zdjęcia. Po około miesiącu zauważyłam, że niektóre korzonki chyba się psują, więc włożyłam bataty do ziemi. Po około miesiącu niektóre korzonki miały nawet ok. 5 cm, jeden z batatów (bardzo powoli) zaczął wypuszczać liście. Mój plan jest taki, że jak dadzą radę, wsadzę je do gruntu w drugiej połowie maja.
aniamamaoli
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 kwie 2015, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje bataty zakupione w biedronce dwa miały iść "na rozmnażanie " jednak od 19 marca namoczome w wodzie puściły korzonki i jeden maciupką sadzoneczkę i nic się dalej nie dzieje jak zaklęte.postępowałam zgodnie z instrukcją. Dlaczego?
Rynka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 mar 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pozwalam sobie na odświeżenie wątku. Kupiłam batata w kwietniu z zamiarem zjedzenia, a on szybko zaczął wypuszczać liście. Odcięłam więc fragment z trzema oczkami i włożyłam do doniczki, a później do gruntu. Roślina jest całkowicie bezproblemowa, pewnie pasuje jej pogoda w tym roku. Nic jej nie rusza i wystarczy jedynie podlewać. Wykopki przeprowadzę pewnie w połowie września i dam znać czy uda się zebrać jakiś plon.
Obrazek
Rynka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 mar 2012, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Z moich tegorocznych doświadczeń wynika, że da się uprawiać u nas bataty. Plon nie był zbyt duży, ale ziemia pod roślinę nie była przygotowana, a nad badylem nikt się nie rozczulał. W przyszłym roku dam słodkiemu ziemniakowi trochę nawozu i więcej wody. Wydaje mi się, że warto spróbować uprawy, bo własne bataty, choć małe, to mają smak nieporównywalnie lepszy od tych ze sklepu. na zdjęciu część moich, skromnych, zbiorów.
Obrazek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Spokojnie można się doczekać dużego plonu bulw, u mnie 1 sadzonka dała kilka kg, posadziłam przy pomidorach, więc ziemia była dobrze nawieziona, nie podwiązywałam, pędy były płożące. Sadzonki na przyszły rok już produkuję na parapecie :D
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Aria, już masz sadzonki ? Nie wyciągną się za bardzo do wiosny ?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Nie wiem :roll: Na razie rosną na bulwie i są dość krępe, rosną bardzo powoli. Mam zamiar odciąć je dopiero wiosną.
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A czemu odciąć ? Nie można wsadzić do ziemi w całości ?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Można tak posadzić, zrobiłam tak w ubiegłym roku, tylko teraz chcę mieć całą grządkę i potrzebuję z 10 sadzonek :D
Awatar użytkownika
koniczynka2014
1000p
1000p
Posty: 1006
Od: 12 kwie 2014, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc.To ja też posadzę, bo lubię bataty ;:3
jutlandia
100p
100p
Posty: 153
Od: 26 paź 2012, o 10:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

W zeszłym sezonie moje bataty poradziły sobie dopiero za drugim podejściem. Pierwsze zmumifikowały się. Dosłownie, tak jak je wsadziłam tak po 2 miesiącach wyjęłam. Drugie włożyłam przekrojone do wody. W grunt poszły dwie wersje.

1: przekrojona bulwa puszczająca pędy
2. pędy z bulwy ukorzenione w doniczce torfowej

Wersja 2 dała więcej bulw.

Cześć miałam w tunelu, część w gruncie na czarnej włókninie (ale wiadomo jakie lato było w 2015 roku...) - efekt bardzo podobny.

Mam glebę ciężką i zasobną, dałam ukorzenione sadzonki znajomym z glebą lżejszą i u nich rosły zdecydowanie lepiej. Nie wiem tylko, czy to był decydujący czynnik.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moja bulwa batata wypuszcza pędy, będę je odrywać i ukorzeniać, żeby zrobić sadzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”