Wężymord ( skorzonera )

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Spróbujcie skorzonery na surowo. Przede wszystkim łatwiejsza do pogryzienia i smaczniejsza niż marchewka a poza tym przy gotowaniu traci wiele witamin. Podobnie jak topinambur, skorzonera zawiera inulinę, więc ma działanie probiotyczne. Zwłaszcza na surowo. Najlepsza jest świeżo wykopana z ziemi jak sie zeschnie nie jest już taka smaczna. Ogólnie u mnie się nieźle sprawdziła. Na drugi rok posieję jej znacznie więcej :)

A jak myślicie? skorzonera może zimować w gruncie tak żeby można ją było wykopać wiosną?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13654
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Dzisiaj pojadę na działkę i za Twoją poradą spróbuje ją na surowo. Jest to mój pierwszy rok z nią, więc ocenie sobie jej smak, by wiedzieć jak faktycznie ona smakuje. ;:333
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Alembik ja skorzonery nie próbowałam na surowo i nie zamierzam odstrasza mnie ten lepki sok, jak pobrudzę usta to tego lepiucha już chyba nie zmyje. A czy zimuję w gruncie tego nie sprawdziłam ale znawcy skorzonery piszą że tak.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Jeśli jest wysiana i jej przeznaczeniem jest korzeń to oczywiście że przezimuje, dopiero po drugim roku zamiera po wydaniu nasion (jest rośliną dwuletnią).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

W ubiegłym roku nie wykopałam bo była marana z uwagi na suszę. Moje zaskoczenie było wiosną- korzenie były grubsze i nadawały się do jedzenia, mimo bezśnieżnej zimy. Z pewnością przezimuje w gruncie i korzenie będą jędrniejsze niż te zimujące w piwnicy.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Ja sieję skorzenerę w dwu terminach:
- wczesną wiosną
- w sierpniu na zbiór w roku następnym.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

dziadek22 Czy możesz sprecyzować kiedy konkretnie wysiewasz wiosną? (pod koniec marca/ na początku kwietnia/ w połowie kwietnia/ pod koniec kwietnia). Skoro udaje Ci się skorzonera z wysiewu wiosennego to po co wysiewasz w sierpniu? W jakim miesiącu masz zbiór z wysiewu sierpniowego?
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Co roku siewy zaczynam gdy ziemia przestaje kleić się do łopaty.
Jako pierwszy wysiewam groch. Z zapisków wynika, że jest to początek marca choć raz siałem 20 lutego.
Potem do gruntu na miejsce stałe trafia bób, pietruszka, rzodkiewka, marchew, pasternak, koper, sałata, cebula, szpinak, salsefia i skorzenera.


Czyli skorzenerę sieję w zależności od przebiegu pogody po wymienionych warzywach, najwcześniej jak się da. Zazwyczaj jest to dla Wrocławia początek marca, choć trafiały się lata kiedy zima nie chciała odejść i zapewne był to początek kwietnia. Zbyt wcześnie wysiana skorzenera wybija w pędy nasienne. Dlatego przed nią sieję inne warzywa. Zalecenia dla Polski centralnej mówią, że skorzenerę wysiewa się między połową marca, a połową kwietnia. Wegetacja we Wrocławiu zaczyna się tydzień wcześniej i kończy tydzień później niż w Polsce centralnej.

Korzenie skorzenery wykopuję sukcesywnie gdy już nieco podrosną co widać jak się odsłoni górną część korzenia.
Wykopanie korzenia w tym okresie polega na nawierceniu wokół skorzenery głębokich otworów świderkiem do wyciągania chwastów z trawnika i wlaniu do nich wody. Po godzinie podważamy długim widelcem do wyciągania chwastów z trawnika korzeń od spodu przy jednoczesnym idealnie pionowym wyciąganiem korzenia z ziemi palcami.
Aby mieć na stole skorzenerę wiosną lub na początku lata wysiewam ją też w sierpniu z przeznaczeniem na przyszły rok. Jest bardziej delikatna niż skorzenera, która przezimowała i znacząco wcześniejsza od tej z siewu wiosennego. Trzeba śpieszyć się z jej konsumpcją gdyż szybko tworzy pędy nasienne. Dlatego wysiewam jej niewiele - ćwierć tego co sieję na wiosnę.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

AgusWT pisze:Alembik ja skorzonery nie próbowałam na surowo i nie zamierzam odstrasza mnie ten lepki sok, jak pobrudzę usta to tego lepiucha już chyba nie zmyje. A czy zimuję w gruncie tego nie sprawdziłam ale znawcy skorzonery piszą że tak.

Ja już tak wcinam skorzonerę z miesiąc. Ręce faktycznie brudzi a czy usta brudzi to nie wiem, nie zauważyłem. opłukuję lekko wodą i wcinam. Na pewno jest smaczniejsza od gotowanej. Różnica taka jak między marchewką surową i gotowaną.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Alembik pisze:A jak myślicie? skorzonera może zimować w gruncie tak żeby można ją było wykopać wiosną?
Skorzenera zimuje w gruncie. W warunkach Wrocławia nawet w bezśniezne zimy.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Obrazek

Obrazek

Mimo, że leży trochę śniegu ziemia nie jest zamarznięta i skorzonera daje się wykopać bez większego problemu. Co prawda parę korzonków urwałem ale straty muszą być.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Korzeń skorzenery jest kruchy ciągnięty w bok, ale ciągnięty idealnie pionowe jest wytrzymały.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6660
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

No nie wiem czy jest taki wytrzymały. Owszem z wyjęciem korzeni o długości 30- 40 cm nie ma większego problemu ale te 50 cm przeważnie się urywają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”