Wężymord ( skorzonera )

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

przemek1136 pisze:Loeb Z tą ochroną przed nornicami to raczej przesada. Już dość długo uprawiam skorzonerę i tylko w jednym roku się na nią rzuciły. Gorzej jest z pietruszką korzeniową bo to jest dla nornic przysmak. Zobaczę w tym roku czy im smakuje skorzonera bo jednak nie wszystko zdążyłem wykopać. Długość korzeni zależy od odmiany ale jak ziemia jest przekopane na 2 szpadle to mogą być bardzo długie. Nawet 40-45 cm.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Normalnie uwierzyć nie mogę w to co dziś zobaczyłam, sądziłam że składowana przeze mnie jesienią skorzonera zgniła dziś zaglądam do wiadra a tam piękne korzonki i jeszcze listki powypuszczały. Niczym nie przesypywałam, złożyłam w wiadrze i nakryłam workiem jutowym, nawet nie wyschła. Jutro zupa krem ze skorzonery
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Skorzonera zimuje w gruncie. Moją kopię na bieżąco jak ziemia nie jest zmarznięta.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

grafi26 pisze:Skorzonera zimuje w gruncie. Moją kopię na bieżąco jak ziemia nie jest zmarznięta.
u mnie zmroziło dobrze że wykopałam skorzonerę , ziemia od 3 tyg. jak skała

-- 13 sty 2017, o 21:37 --
grafi26 pisze:Skorzonera zimuje w gruncie. Moją kopię na bieżąco jak ziemia nie jest zmarznięta.
Ale wiesz nie spodziewałam się że skorzonera jest tak wdzięczna do przechowywania
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

AgusWT

Ja przekonałam się w ubiegłym roku jak przez przypadek nie wykopałam kawałek grządki. Moje zdziwienie było wiosną jak skorzonera zaczęła puszczać listki. Niczym nie straciła na jakości i smaku. Co do wartości odżywczych to myślę że tak samo.
AgusWT
100p
100p
Posty: 105
Od: 20 kwie 2016, o 11:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

grafi26 pisze:AgusWT

Ja przekonałam się w ubiegłym roku jak przez przypadek nie wykopałam kawałek grządki. Moje zdziwienie było wiosną jak skorzonera zaczęła puszczać listki. Niczym nie straciła na jakości i smaku. Co do wartości odżywczych to myślę że tak samo.
jest to wspaniała roślina warta uwagi
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Ja w zeszłym roku nie wykopałam, bo pogrzebałam w ziemi i stwierdziłam że cienka jest. Rosła w półcieniu za szklarnią, może to dlatego? Przezimowałam cuuuudnie w gruncie i wczoraj zbierając marchewki (były obok) ułamałam niechcący kawałek. Ambrozja po prostu :shock: W tym roku sieję je w pełnym słoneczku.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Na surowo?

U mnie też była cieńka, bo rosła w cieniu i zostawiłem ją na zime. Ciekawe czy przezimowała. Zastanawiam się czy wysiewać w tym roku. Jakoś mnie ani wyglądem, ani wzrostem nie przekonała. Może dam jej drugą szanse, zobaczymy.
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Tak, na surowo.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13657
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

To muszę skosztować jak coś przezimowało. ;:131
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Zeszłoroczna skorzonera przeszkadzała mi na grządce, więc ją wyrwałam i będzie dzisiaj na kolację do pochrupania.

Obrazek

Dzięki pulchnej, niezadeptanej ziemi na grządkach wzniesionych udało mi się bez większych problemów wyrwać je w całości. Mierzą po około pół metra, plus minus kilka centymetrów. Grubości parówy :p
Tymczasem z wyłożonych na próbę kiełkowania starych nasion skorzonery skiełkowało jedna na pięć i wylądowała już na grządce. Wrzuciłam do płytkiego słoiczka na mokry wacik wszystkie nasiona jakie miałam (pół paczki starych, i cała paczka nówka, ale z datą pakowania 2015 bodajże).
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Może było by dobrym pomysłem posadzić gdzieś na uboczu jeden taki korzeń, żeby mieć z tego własne nasiona? :)
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Dokładnie tak, jeden sobie zostawiłam w kąciku grządki! Aczkolwiek z tego co obserwuję u siebie i czytam na forum, skorzonerze nie przeszkadza wyrwanie, i tak sobie rośnie w zielone :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”