Wężymord ( skorzonera )

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Dzisiejsze.
Obrazek
Awatar użytkownika
anka22639
200p
200p
Posty: 283
Od: 8 sty 2012, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Pierwszy raz w tym roku eksperymentuję z tą roślinką ;:138 (zamówiłam nasiona sobie i mamie) i tak się zastanawiam jak ją posiać żeby ułatwić sobie zbiory. Tak pomyślałam o systemie w którym sadzę chrzan czyli torbową :;230 - wykopuję dół wykładam reklamówki w nie ziemię i sadzę chrzan -torby są w miarę głębokie i z dziurami. Wykopywanie..... to wyciąganie reklamówek :heja
Pozdrawiam Anka
Polecam coś na i o grillu http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 58&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
offca11
200p
200p
Posty: 247
Od: 4 mar 2013, o 07:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pod Krakowem

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Ciekawy patent ;:333
Pozdrawiam Mateusz
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Czy wężymord rosnący dziko, to ta sama roślina, którą się zajadacie? U mnie rośnie na działce
jako chwast, który ciężko wykopać. Mieszkam w otulinie rezerwatu przyrody, gdzie są jego liczne skupiska. Z tego co wiem jest chroniony.
Viola
Awatar użytkownika
Ranczowiczka
200p
200p
Posty: 221
Od: 2 gru 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Legnicą Bolesławcem a Złotoryją

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Ojej ,ja swoją nie zdążyłam wykopać jesienią i myślałam ze już po niej a tu taka wieść że jest rośliną dwuletnią ;:138 .Dziś się jej przyglądałam i zauważyłam że puszcza listki ,jutro jedną wykopię i zobaczę czy urosła.
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

anka22639 pisze: Tak pomyślałam o systemie w którym sadzę chrzan czyli torbową :;230 - wykopuję dół wykładam reklamówki w nie ziemię i sadzę chrzan -torby są w miarę głębokie i z dziurami. Wykopywanie..... to wyciąganie reklamówek :heja
Genialne ;:oj Przede wszystkim chrzan jest pod kontrolą.
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Zapowiada się w tym roku wspaniały urodzaj na nasiona skorzenery . Dziś zebrałem pierwsze ,,dmuchawce ''. Po zimie zostało w gruncie trochę korzeni , i świetnie rozkwitły , kwiatów jest ze 300 , jak nie lepiej , a w każdym po 30-40 zawiązanych nasion . Na Akcje jak znalazł , chyba coś będzie ... :wink:
LightAtDawn
100p
100p
Posty: 138
Od: 30 wrz 2012, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Czy można ją teraz posiać?

EDIT: Doczytałam, że można nawet w sierpniu, ale na zbiór wiosenny,
bardzo prosze o potwierdzenie.
regulamin
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

W zasadzie to podają , żeby wysiewać wiosną jak najwcześniej , ale możliwa jest też uprawa dwuletnia z wysiewem w sierpniu , zwłaszcza na nieco słabszych glebach , gdzie korzeń spichrzowy w jednym roku nie osiaga dobrych wymiarów.
Chociaż , jeśli się zastanowić , to roślina swój rozum ma , i jeżeli teraz rozsypuje już nasiona , to widocznie nie na zmarnowanie ...
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

LightAtDawn pisze:
EDIT: (...) można nawet w sierpniu, ale na zbiór wiosenny,
bardzo prosze o potwierdzenie.
Nie na zbiór wiosenny , wiosną to ona dopiero rusza , z tym że ma trochę lepszy start .
Zbiór jesienią .
grymel
50p
50p
Posty: 61
Od: 14 lut 2014, o 23:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

frant pisze:Zapowiada się w tym roku wspaniały urodzaj na nasiona skorzenery ...
frant pisze:W zasadzie to podają , żeby wysiewać wiosną jak najwcześniej , ale możliwa jest też uprawa dwuletnia z wysiewem w sierpniu...
Ja skorzonerę uprawiam jak koper "na dziko". Wiosną są już najczęściej duże roślinki, wypuszczając lancetowate (wydłużone) charakterystyczne listki z małego korzenia, który powstał w roku ubiegłym.
Siew wiosenny (czy sierpniowy ) " z paczki" zawsze mnie denerwował, bo skorzonera ma słabą zdolność kiełkowania i zawsze kończyło się to "byle jak" na grządce. Być może, nasiona jej tak długo zalegają w magazynach tracąc energię kiełkowania, coć w handlu nasiona jej pojawiają się jako w pełni wartościowe, bo producenci wiedzą, że nie przylecimy do nich z jedną paczuszką by zareklamować!
Inaczej mówiąc "tu i tam" w ogrodzie rośnie skorzonera (nawet na trawniku, a więc jest koszona), a ona i tak rośnie i wypuszcza swe kwiaty ( podobne do mniszka "dmuchawca"), a ja nie ingeruję w rozsiewanie się nasion. Wiosną "tępię" tę "zarazę" tam gdzie przeszkadza, ale zawsze gdzieś mam "plon".
Czemu napisałem plon w cudzysłowie - bo nikt w rodzinie tego nie je i jest symboliczny. Ja jednak lubię! Wykopuję ( w tym wariancie uprawy korzenie są niekształtne - często rozdwojone, a nawet trzy letnie) odzieram z czarnej skórki i jem na surowo.

...

:wink: Jako ciekawostkę dodam, że nie potrafię do skorzonery przekonać żony, jak również dzieci. Tymczasem "wszystkie" odwiedzające mnie i mój ogród "pijaki" ;:136 , próbują tej skorzonery zawzięcie i zapewniają mnie że im smakuje... Może tak tylko sobie gadają :D ale jedzą, więc skorzonera "tu i tam" zostaje! A żony nie będę w tym temacie słuchał, bo żonę się przecież kocha a nie słucha ;:170 .
podjadek
200p
200p
Posty: 456
Od: 16 cze 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Piły, Wałcza zachodniopomorskie

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

Nasiona skorzonery po otwarciu się pąka.

Obrazek
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Wężymord ( skorzonera )

Post »

:wit . Takich dmuchawców zbieram teraz kilkanascie dziennie .
Problem nierozwiązany jest taki : jak oddzielić ''spadochron'' od nasiona własciwego , oczywiście nie chodzi w grę pojedyncze oczyszczanie nasion , bo będzie ich kilkadziesiąt tysięcy . Dodatkowo jak oddzielić nasiona pełne od pustych :idea:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”