Wężymord ( skorzonera )

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Wężymord ( skorzonera )

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ziemia nie jest zamarznięta więc skorzonera cały czas nadaje się do wykopywania i konsumpcji. Rośliny rosnąc na redlinach osiągają długość nawet 35-45cm. 2 rośliny wybiły pędy kwiatostanowe ale nie wpływa to na smak korzeni. Po wykopaniu i wstępnym opłukaniu czas na skrobanie. Najlepiej robić to w letniej wodzie z użyciem octu (unikniemy wtedy kontaktu z lepiącym się mleczkiem). Po oskrobaniu i umyciu wrzucamy na wrzącą wodę a następnie .... Pycha!!! Palce lizać!!! Zachęcam wszystkich do uprawy skorzonery. Nie kupicie jej w zbyt wielu sklepach a jeżeli przeschnie to skrobanie może Was zniechęcić do jej przyrządzenia.
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Przemku!
Własnie wczoraj oglądałam nasiona i mnie zaintrygowała, lecz jeszcze ...nie kupiłam. Jakoś zabrakło mi odwagi...Bo co ja potem z nią zrobię? Ale skoro śmiało jest jadalna, i zachęcasz, to myślę, że już na 100% spróbuję...Czy mógłbyś polecić przepis, dla nowicjusza?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witaj Agnieszko! Ponieważ mój przepis na skorzonerę nie jest zbyt wyszukany (wrzucam oskrobaną skorzonerę do lekko osolonej gotującej się wody i gotuję ok.20-30 minut) o pomoc poprosiłem inną Agnieszkę (Saaga) Zapewne Coś Ci wkrótce napisze.
saaga
500p
500p
Posty: 681
Od: 8 sie 2008, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów

Post »

Smażona skorzonera (Scorzonera fritta)
Czas przyrządzania i gotowania - 50 minut.

400 g skorzonery
1 jajko
1/2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki białego octu
1 łyżka białego wina
1/2 łyżki wazowej oliwy
sól

Skorzonerę dokładnie oczyścić i oskrobać, po czym pociąć jej korzonki na słupki o długości 7 cm każdy. Następnie w osolonej wodzie gotować przez 30 minut. Jajko rozbić, a żółtko przelać do miseczki. Do żółtka dodać sól, wino i mąkę; wszystkie składniki dokładnie wymieszać widelcem, aż masa uzyska jednolitą konsystencję. Białko ubić na sztywno i wymieszać z ciastem. Skorzonerę zanurzać w cieście i smażyć w gorącym tłuszczu (180oC) na złoty kolor. Usmażone skorzonery rozłożyć na bibule, aby obciekły z tłuszczu.
Pozdrówka - Aga
Mój ogród
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Łał! Dziękuję! Warte czekania aż wężymord urośnie ;)
saaga
500p
500p
Posty: 681
Od: 8 sie 2008, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów

Post »

Agnieszko - Agape, podrzucę jeszcze kilka przepisów, ale po wypróbowaniu. Polecam też skorzonerę zapiekaną w sosie beszamelowym.
Jedyne, czego przy niej nie lubię robić, to obieranie - może zniechęcić, ale skorzonera mimo to jest pyszna :lol:
Pozdrówka - Aga
Mój ogród
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

ale narobiliście smaku , ślinka leci :lol: . Ja robiłam tylko taką z wody i była przepyszna. Dawno jej nie siałam. W przyszłym roku bedzie na pewno w moim nowym ogrodzie, zobaczymy jak sie tu uda.
Pozdrawiam.
Ola
saaga
500p
500p
Posty: 681
Od: 8 sie 2008, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów

Post »

A ja jutro idę na działkę po skorzonerę. Zamierzam wypróbować nowe przepisy, więc podrzucę je na forum niedługo. :lol:
Pozdrówka - Aga
Mój ogród
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Z wysiewem proponuję odczekać do końca kwietnia bo zbyt wcześnie posiana skorzonera wybija pędy kwiatostanowe i potem trzeba je wycinać. Co prawda korzenie po kilku tygodniach przestają być lykowate ale jeżeli woda jest dostępna na działce to zbyt wczesny wysiew mija się z celem. Jaką odmianę kupiłaś?
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witaj,

Kupiłam jedyną jaka była w sklepie: scorzonera hispanica firmy "PlantiCo".

Dziękuję za informacje dotyczące wysiewu. A jaką polecasz odmianę?(Może w necie będzie)...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witaj Agnieszko (agape), Twoja imienniczka (Saaga) jest chora i "leży w łóżeczku" ale może i ona ma siły i czas na zerkanie w monitor więc też pozdrawiam. Z odmianami skorzonery jest tak, że chociaż teoretycznie one istnieją, to większość firm nasienniczych nie podaje nazwy odmiany tylko nazwę gatunkową. Spotkałem się z odmianą Duplex oraz Schwarzer Peter (Czarny Piotruś), kiedyś bywała także odmiana Einjahrige Riesen oraz Rosyjska Olbrzymia. Chyba najlepsza z nich (korzeń stosunkowo krótki, gruby, bez skłonności do rozgałęzień-ułatwia to zbiór) to Schwarzer Peter.
Ostatnio przeczytałem, że można ze skorzonery zrobić surówkę ale najpierw przetestuję to na mojej żonie. Powiedziała, że zaryzykuje. Jakiś Anglik twierdzi też, że skorzonerę należy gotować bez skrobania ale ja nawet nie zamierzam zaryzykować z pojedyńczym korzonkiem. Wolę tradycyjnie oskrobaną-mimo, że to mnie przypada w przydziale czynności ta przyjemność.
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Mam pytanko: jeśli mam na grządce warzywnej glebę piaszczysto-gliniastą ale dosyć kwaśną to czy przed uprawą skorzonery powinienem ją zwapnować?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Gdzie można zdobyć nasionka tej rośliny. Bo szczerze mówiąc pierwsze słyszę o tej roślinie.
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”