Mój pierwszy warzywniak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
bonsai
100p
100p
Posty: 106
Od: 3 lut 2013, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Mój pierwszy warzywniak

Post »

Witam

W tym roku postanowiłam założyć swó pierwszy warzywniaczek. W związku z tym mam setki, jak nie tysiące, głupich i głupszych pytań . Część nasionek do niego już mam - wczoraj wysiewałam bób [podobno warto go mieć "podchowanego" w domu], mam przygotowane pasy marchewki/rzodkiewki i cebuli... Marchewkę chcę mieć na 1 zagonie razem z cebulą i to wiem, że jest dobre ;:136 .
Ale co z pietruszką? Chciałabym mieć trochę pietruszki, a nie wiem z jakimi roślinkami się ona lubi. Też z cebulą?
Po za tym chciałabym mieć chociaż parę krzaczków pomidorów... a boję się ich panicznie, jak na "pierwszoroczniaka" przystało :oops: . Jakie odmiany pomidorów [najlepiej koktajlowych] polecilibyście na początek? Przyznam ze wstydem, że mnie ilość odmian przeraża i się w tym aż gubię :oops: .
Zastanawiam się też, czy takie roślinki jak fasola i dyniowate [luffa, do ambitnych świat należy :heja ] nie mogą może rosnąć sobie po płocie? Muszą mieć koniecznie wyyyysokie paliki? Bo na ogrodzonym, maciupeńkim kawałku ziemii wygodniej byłoby mi je po siatce puścić ;:224 . A jeśli już to czy nadadzą się paliki z leszczyny? Mam leszczynowe haszcze, z którymi muszę stoczyć walkę ;:134 . Te długie, proste gałęzie byłyby w sam raz dla fasoli, ale boję się że są za giętkie...
Jakie jeszcze roślini byście polecili kompletnie fiołkowej początkującej ogrodniczce ;:170 ?

Ps. Po za tym w warzywniaczku będą rosły również tak niezbędne roślinki jak dalie, zawilce, mieczyki czy irys [słownie - jeden] ;:306 . Jakąś z wyborem tych nie miałam problemu, jeszcze tylko szalenie niezbędnej trawy pampasowej do warzywniczka mi brakuje :;230 .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

bonsai zajrzyj tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 41&start=0
To jest też wątek o początkujących ogrodnikach.
A odpowiadając na pytania. Fasola jak najbardziej może się piąć po wierzbowych gałązkach (byle nie za cienkich). Dyniowate rozrastają się, więc palik to za mało - musi być rusztowanie, ale siatka też może być.
Tutaj adres do artykułu o dobrym sąsiedztwie roślin:
http://www.ogrodnik.studzianek.com/
Otwiera się nie na artykule, ale z boku po lewej stronie masz spis artykułów i ten tam jest.
Co do pomidorów, to mogę polecić wysokie mięsiste, bo ja takie preferuję: Aussie, Cuostralee, Ispolin, Black Krim, Arkansas Marvel.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

A jeszcze forumowicz w innym wątku wkleił taką ściągę o sianiu warzyw. Poczytaj sobie: http://cyklamen.blox.pl/2009/02/Krotki- ... dza-2.html i wklej na pulpit ;:224 coby nie zapomnieć.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
bonsai
100p
100p
Posty: 106
Od: 3 lut 2013, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Wątek "zakładamy ogród warzywny" pochłonęłam już wcześniej w całości :wink: . Tak jak i inne, podobne wątki... Teorię to ja podobno znam, przygotowuję się do tego warzywniaczka [w teorii] od 2 lat :wit . I książki o warzywniakach mam, i w internecie szukam. Tylko książki i artykuły mają duża wadę - nieważne, jak głośno, powoli i wyraźnie zadaję Moje Głupie Pytanie.... skubańce i tak odpowiadać nie chcą ;:306 .

A wierzby u mnie niestety nie widziałam, chyba wszystko leszczyna zdominowała [do spółki z dziką różą] :shock: . Trudno, dam fasoli w tym roku leszczynę i niech się cieszy, że cokolwiek dostała :twisted: . Niestety z powodu dalszego remontu domu [co kasożerne bywa ;:202 ] ogródek musi się obyć jak najmniejszym kosztem ;:131 .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

A zamawiałaś nasionka na naszej akcji wymiany nasion :?: Jest tam ich jeszcze sporo ;:65 https://docs.google.com/spreadsheet/vie ... VEhOSnc6MQ
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
bonsai
100p
100p
Posty: 106
Od: 3 lut 2013, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Na tym forum jestem króciutko, więc w akcji nie uczestniczyłam :oops: . Ale wieczorkiem sobie poczytam, jak mi ukochane dziecięcie da święty spokój i pójdzie spać ;:173 .
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4021
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Nie ma znaczenia, że jesteś króciutko :wit . Zamawiać mogą wszyscy zarejestrowani, nawet z jednym postem. Nasiona dawali darczyńcy właśnie po to, żeby inni mogli mieć ciekawe odmiany no i żeby nowicjusze też skorzystali ;:108 . Na przyszły sezon, jak będziesz chciała się odwdzięczyć, będziesz mogła pozbierać jakieś ciekawe nasionka warzyw, kwiatów, ziół i dać na akcję ;:333 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

A pro po leszczyny, to co można z nich zrobić, oprócz palików do pomidorów i tunelu :wink: ??
Karol
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Bonsai, Fasola może rosnąć przy płocie ,będzie się po nim pięła. Tyczki mogą być leszczynowe, ale trochę grubsze. Jeżeli są giętkie to można wbić w ziemię kilka obok siebie i związać u góry. A z pomidorów koktajlowych bezproblemowe są Koraliki , możesz też spróbować uprawy megagrona czyli nr 14.
Prazyn, z wikliny możesz mieć patyki do pieczenia kiełbasek w ognisku :D , a jak lubisz rękodzieło to można upleść ozdobny płotek. Pozdrawiam, Bożenka.
Pozdrawiam , Bożenka.
bonsai
100p
100p
Posty: 106
Od: 3 lut 2013, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lwówek Śląski

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Rumianka grubość patyków leszczynowych mogę sobie wybrać dowolnie - mam olbrzymie "leszczynowisko" [wzdłuż potoku - długość ok. 200 m, szerokość w porywach do 20 m ;:oj ], które częściowo chcę wyciąć, a częściowo przerzedzić.... Biedna leszczyna jest tak ściśnięta, że prawie orzechów nie ma, parędziesiąt lat nikt jej nie ruszał :roll: . I tak w całym moim "maleńkim", parohektarowym ogródku ;:219 . W 3 miejscach mam nawet na polu "siewki" dębu... w wieku rębnym [min. 50 lat] :;230

Jode tak po prawdzie to najbardziej podoba mi się fakt, że.... są tam sprawdzone pomidorki, niekoniecznie odmianowe [wychodzę z założenia, że skoro jest np. F7 to u kogoś 7 razy udało się toto "urosnąć"] ;:224 .
Awatar użytkownika
Prazyn
200p
200p
Posty: 250
Od: 30 lip 2012, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pobiedziska

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Bożenka- Ja tak myślałem nad zrobieniem drabinki do oparcia o ścianę żeby mogły się np ogórki wspinać lub kiwano, tylko nie wiem jak je połączyć :roll:
Karol
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Mój pierwszy warzywniak

Post »

Karol, taka drabinka to dobry pomysł, a może łączyć te patyki drutem lub sznurkiem? Gdzieś na forum widziałam takie drabinki "samorobne", poszukaj w odpowiednim wątku.
Pozdrawiam , Bożenka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”